Talentované studenty město podporuje. Rozdává stipendia i ceny v soutěžích

  • 23. září 2019
  • 2 minuty čtení
(ral, zug) - Podzim, který před pár hodinami začal, se v Brně ponese ve znamení studentských soutěží. Zapojit se do nich mohou studenti od středních škol po postgraduální úroveň. Ty nejlepší čekají finanční odměny.

Už 30. září má uzávěrku tradiční Brno  Ph.D. talent, soutěž, která letos završí deset let fungování. Pětadvacet studentů prvních ročníků technických a přírodovědných doktorských programů, kteří nejlépe obstojí ve třech soutěžních kolech, získá tříleté stipendium ve výši 100 tisíc korun ročně. To jim umožní soustředit se plně na vědeckou práci a nevěnovat se kvůli výdělku vedlejším činnostem. „Město díky tomu udrží u špičkové vědy schopné mladé lidi, kteří mu pomáhají v rozvoji tolik potřebné znalostní ekonomiky,“ dodala primátorka Markéta Vaňková.

V průběhu října se budou sestavovat a finalizovat účastníci tentokrát týmové univerzitní soutěže, MUNISS. Týmy propojují studenty z různých univerzit a oborů, tak aby se mohli na zadané téma podívat z co nejvíce úhlů pohledu. Letos budou navrhovat nová využití několika brownfieldů - bývalé vojenské jídelny na Žižkově, areálu bývalého FSIK METAL a lokality zahrádek přilehlých k areálu bývalé cihelny v Řečkovicích. Výsledkem jsou pro město inspirativní a inovativní nápady, které může dále využít pro svou potřebu. 

Očima mladých

Jak asi bude život v Brně vypadat v roce 2028? Co si o tom myslí středoškoláci, by měla zjistit soutěž vypsaná ve spolupráci města a Knihovny Jiřího Mahena.

Soutěže #BrnoBudoucnosti se mohou zúčastnit mladí lidé od 15 do 20 let. Jejich úkolem je vytvořit literární dílo nebo video, v němž odpoví na otázky, co se jim v Brně líbí, co ne a co jim tu chybí. Termín odevzdání prací je do 30. listopadu, rozsah a další náležitosti zájemci najdou na webu www.brnobudoucnosti.cz.

Výherce čekají věcné a finanční odměny, slavnostní vyhlášení výsledků s předáním cen je v plánu příští rok v lednu.

Z rozpočtu města jde aktuálně na popularizaci vědy přes 30 milionů korun, dalších 45 milionů pak míří na podporu výzkumných center, talentovaných studentů, inovačních malých a středních podniků, ale i na činnosti JIC. „Jsou to dobře investované peníze," je přesvědčená Markéta Vaňková. „Brno by mělo být i nadále chytrým, inovativním a vzdělaným městem.“

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít