Přeskočit na obsah

Talentované studenty město podporuje. Rozdává stipendia i ceny v soutěžích

23. září 2019 2 minuty čtení
(ral, zug) - Podzim, který před pár hodinami začal, se v Brně ponese ve znamení studentských soutěží. Zapojit se do nich mohou studenti od středních škol po postgraduální úroveň. Ty nejlepší čekají finanční odměny.

Už 30. září má uzávěrku tradiční Brno  Ph.D. talent, soutěž, která letos završí deset let fungování. Pětadvacet studentů prvních ročníků technických a přírodovědných doktorských programů, kteří nejlépe obstojí ve třech soutěžních kolech, získá tříleté stipendium ve výši 100 tisíc korun ročně. To jim umožní soustředit se plně na vědeckou práci a nevěnovat se kvůli výdělku vedlejším činnostem. „Město díky tomu udrží u špičkové vědy schopné mladé lidi, kteří mu pomáhají v rozvoji tolik potřebné znalostní ekonomiky,“ dodala primátorka Markéta Vaňková.

V průběhu října se budou sestavovat a finalizovat účastníci tentokrát týmové univerzitní soutěže, MUNISS. Týmy propojují studenty z různých univerzit a oborů, tak aby se mohli na zadané téma podívat z co nejvíce úhlů pohledu. Letos budou navrhovat nová využití několika brownfieldů - bývalé vojenské jídelny na Žižkově, areálu bývalého FSIK METAL a lokality zahrádek přilehlých k areálu bývalé cihelny v Řečkovicích. Výsledkem jsou pro město inspirativní a inovativní nápady, které může dále využít pro svou potřebu. 

Očima mladých

Jak asi bude život v Brně vypadat v roce 2028? Co si o tom myslí středoškoláci, by měla zjistit soutěž vypsaná ve spolupráci města a Knihovny Jiřího Mahena.

Soutěže #BrnoBudoucnosti se mohou zúčastnit mladí lidé od 15 do 20 let. Jejich úkolem je vytvořit literární dílo nebo video, v němž odpoví na otázky, co se jim v Brně líbí, co ne a co jim tu chybí. Termín odevzdání prací je do 30. listopadu, rozsah a další náležitosti zájemci najdou na webu www.brnobudoucnosti.cz.

Výherce čekají věcné a finanční odměny, slavnostní vyhlášení výsledků s předáním cen je v plánu příští rok v lednu.

Z rozpočtu města jde aktuálně na popularizaci vědy přes 30 milionů korun, dalších 45 milionů pak míří na podporu výzkumných center, talentovaných studentů, inovačních malých a středních podniků, ale i na činnosti JIC. „Jsou to dobře investované peníze," je přesvědčená Markéta Vaňková. „Brno by mělo být i nadále chytrým, inovativním a vzdělaným městem.“

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.