Přeskočit na obsah

Talentované studenty město podporuje. Rozdává stipendia i ceny v soutěžích

23. září 2019 2 minuty čtení
(ral, zug) - Podzim, který před pár hodinami začal, se v Brně ponese ve znamení studentských soutěží. Zapojit se do nich mohou studenti od středních škol po postgraduální úroveň. Ty nejlepší čekají finanční odměny.

Už 30. září má uzávěrku tradiční Brno  Ph.D. talent, soutěž, která letos završí deset let fungování. Pětadvacet studentů prvních ročníků technických a přírodovědných doktorských programů, kteří nejlépe obstojí ve třech soutěžních kolech, získá tříleté stipendium ve výši 100 tisíc korun ročně. To jim umožní soustředit se plně na vědeckou práci a nevěnovat se kvůli výdělku vedlejším činnostem. „Město díky tomu udrží u špičkové vědy schopné mladé lidi, kteří mu pomáhají v rozvoji tolik potřebné znalostní ekonomiky,“ dodala primátorka Markéta Vaňková.

V průběhu října se budou sestavovat a finalizovat účastníci tentokrát týmové univerzitní soutěže, MUNISS. Týmy propojují studenty z různých univerzit a oborů, tak aby se mohli na zadané téma podívat z co nejvíce úhlů pohledu. Letos budou navrhovat nová využití několika brownfieldů - bývalé vojenské jídelny na Žižkově, areálu bývalého FSIK METAL a lokality zahrádek přilehlých k areálu bývalé cihelny v Řečkovicích. Výsledkem jsou pro město inspirativní a inovativní nápady, které může dále využít pro svou potřebu. 

Očima mladých

Jak asi bude život v Brně vypadat v roce 2028? Co si o tom myslí středoškoláci, by měla zjistit soutěž vypsaná ve spolupráci města a Knihovny Jiřího Mahena.

Soutěže #BrnoBudoucnosti se mohou zúčastnit mladí lidé od 15 do 20 let. Jejich úkolem je vytvořit literární dílo nebo video, v němž odpoví na otázky, co se jim v Brně líbí, co ne a co jim tu chybí. Termín odevzdání prací je do 30. listopadu, rozsah a další náležitosti zájemci najdou na webu www.brnobudoucnosti.cz.

Výherce čekají věcné a finanční odměny, slavnostní vyhlášení výsledků s předáním cen je v plánu příští rok v lednu.

Z rozpočtu města jde aktuálně na popularizaci vědy přes 30 milionů korun, dalších 45 milionů pak míří na podporu výzkumných center, talentovaných studentů, inovačních malých a středních podniků, ale i na činnosti JIC. „Jsou to dobře investované peníze," je přesvědčená Markéta Vaňková. „Brno by mělo být i nadále chytrým, inovativním a vzdělaným městem.“

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.