Takhle zmapované ovzduší má jen Brno. Výsledky prezentuje na výstavě

  • 20. září 2023
  • 2 minuty čtení
  • Radka Loukotová

Dneškem odstartovala více než třítýdenní výstava v Urban centru, která Brňany a Brňanky seznámí s kvalitou ovzduší ve městě. Výstavu doprovází také přednáška a workshopy pro školy.

„Máš šajnu o luftu ve štatlu?“ ptá se nová výstava v brněnském Urban centru na Mečové. Ti, kdo ji nemají, ji tady jednoduše získají. A nepůjde o žádné dojmy nebo odhady, ale pěkně o vědecká data získaná měřením a výzkumem. Výstava totiž shrnuje výsledky vědecko-výzkumného projektu Monitoring a opatření ke zlepšení kvality ovzduší na území města Brna. Na jeho realizaci se podílela vedle města Brna i Masarykova univerzita. Cílem bylo zmapovat imisní zátěže vybraných znečišťujících látek v ovzduší, a to prostřednictvím akreditovaných mobilních měřicích stanic a také malými mobilními senzory, které u sebe nosili brněnští školáci. „Takhle dopodrobna zmapované ovzduší nemá určitě žádné město, je to unikát. Díky tomu lze dobře plánovat i opatření pro lokální zlepšení ovzduší,“ podotýká Jan Zvara z magistrátního oddělení dat, analýz a evaluací. 

Řešitelé výzkumu budou mít na výstavě 11. října i přednášku s následnou diskuzí, kde přiblíží stav našeho ovzduší i připravovaná opatření. Ta jsou shrnuta v Akčním plánu zlepšování kvality ovzduší Brna.

V rámci výstavy se odehrají také workshopy pro žáky 2. stupně základních a studenty středních škol. Tématem bude Znečištění ovzduší v Brně: proč je to problém a jak ho řešit? Konat se budou dopoledne od 9 do 12 hodin 5.  a 10. října. Pro bližší info a registraci kontaktujte dominika.tothova@econ.muni.cz.

 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít