(ral) – Fotka musí zasáhnout diváka do tváře. Vyvolat okamžitou reakci, i kdyby to mělo být znechucení. S touto myšlenkou pracuje hnutí Charkovské školy fotografie, s nímž mají Brňané poprvé možnost se seznámit formou ucelené výstavy. Od 15. do 30. září je k vidění na Moravském náměstí před Místodržitelským palácem.
Na venkovní výstavě na Moravském náměstí se představí tři generace tzv. Charkovské školy fotografie. „Kdyby si někdo z prvních umělců, začínajících v nesvobodných 60. a 70. letech, představil, že jeho snímky budou jednou veřejně vystaveny, navíc v zahraničí, považoval by to za zázrak,“ připomněla těžké začátky tohoto nonkonformního hnutí jedna z kurátorek výstavy Oleksandra Osadča. Od každého představitele této experimentální skupiny, která se zformovala v partnerském městě Brna Charkově, tu je vystaven právě jeden snímek.
Na počátku Charkovské školy fotografie stálo několik umělců ochotných postavit se komunistickému režimu i jeho estetickému kánonu. Tematicky je spojovala potřeba ukázat skutečný svět v jeho syrovosti, s pozitivními, ale zejména negativními konsekvencemi. Jejich snímky zachycují fronty před obchody, falešné nadšení davů v průvodech, polorozpadlé domy, opilce nebo prostitutky. „Charkovští umělci hledali silný subjektivní výraz, který se projevoval aktivním přístupem k fotografii. Zaměřili se na široký arzenál různých technik: koláže, solarizace, pasterizace, překryvné barevné diapozitivy a barevné tisky. Dialog s jinými tvůrčími postupy, jako je malba, grafika nebo film, maže hranice tradičního fotografického pole,“ doplnila Osadča.
Vedle toho představuje výstava i výstup projektu #UkraineEverywhere, který v zahraničí představuje největší úspěchy ukrajinského výtvarného umění. „Na projektu pracujeme téměř dva roky, ale vinou pandemie je tato brněnská výstava nakonec úplně prvním fyzickým výstupem,“ dodal ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, který výstavu zahajoval.
Prohlédnout si vystavené fotky na Moravském náměstí můžou lidé až do 30. září.