Přeskočit na obsah

Syrové motivy, experimentální forma. Outdoor výstava představí Brňanům fenomén Charkovské školy fotografie

16. září 2021
Fotka musí zasáhnout diváka do tváře. Vyvolat okamžitou reakci, i kdyby to mělo být znechucení. S touto myšlenkou pracuje hnutí Charkovské školy fotografie, s nímž mají Brňané poprvé možnost se seznámit formou ucelené výstavy. Od 15. do 30. září je k vidění na Moravském náměstí před Místodržitelským palácem.

Tři generace tzv. Charkovské školy fotografie se představí na venkovní výstavě na Moravském náměstí. Od každého představitele tohoto experimentálního, nonkonformního hnutí tu bude vystaven právě jeden snímek. „Charkovští umělci hledali silný subjektivní výraz, který se projevoval aktivním přístupem k fotografii. Zaměřili se na široký arzenál různých technik: koláže, solarizace, pasterizace, překryvné barevné diapozitivy a barevné tisky. Dialog s jinými tvůrčími postupy, jako je malba, grafika nebo film, maže hranice tradičního fotografického pole,“ uvedla jedna z kurátorek výstavy Oleksandra Osadča.

České veřejnosti téměř neznámý fenomén ukrajinské fotografie se začal formovat na přelomu 60. a 70. let 20. století na východní Ukrajině, v partnerském městě Brna Charkově. Na jeho počátku stálo několik umělců ochotných postavit se komunistickému režimu i jeho estetickému kánonu. Tematicky je spojovala potřeba ukázat skutečný svět v jeho syrovosti, jeho světlé i stinné stránky. Jejich snímky zachycují fronty před obchody, falešné nadšení davů v průvodech, polorozpadlé domy, opilce nebo prostitutky.

Na první generaci, tzv. skupinu Vremja, do které patřil jeden z nejvlivnějších ukrajinských umělců posledních desetiletí Borys Michajlov, navázala na přelomu 80. a 90. let druhá generace reprezentovaná Romanem Pjatkovkou nebo Serhijem Solonským, ke které se v roce 2010 v již nezávislé Ukrajině připojila třetí generace s Vladyslavem Krasnoščokem a Serhijem Lebedynským. „Společné úsilí těchto umělců vedlo přes řadu potíží ke vzniku jedinečné fotografické školy s nepřehlédnutelným výtvarným výrazem, která prošla složitým obdobím komunismu, přežila divoká 90. léta spojená s rozpadem Sovětského svazu i postupnou transformaci Ukrajiny v demokratickou a svobodnou zemi, avšak s nově vzniklými problémy. To vše komorně uspořádaná fotografická výstava, která je jakousi malou sondou do tvorby charkovských umělců, reflektuje,“ popsal radní pro kulturu Marek Fišer.

Na výstavě Tvarování média: Charkovská škola fotografie se vedle města Brna podílí také Charkovská škola fotografie, Konzulát Ukrajiny v Brně a Honorární konzulát České republiky v Charkově. Jejími kurátory jsou Oleksandra Osadča a Serhij Lebedynskyj, kteří zastupují Muzeum Charkovské školy fotografie, českého kurátorství se ujala Elsa Rauerová.

Výstava je součástí projektu Charkovský rok v Brně. V jeho průběhu se v obou městech odehrává série expozic, výměnných pobytů, autorských čtení, gastronomických ochutnávek apod. Probíhá též spolupráce brněnské České televize a Českého rozhlasu s jejich charkovskými protějšky.

Vedle toho představuje výstava i výstup projektu #UkraineEverywhere, který v zahraničí představuje největší úspěchy ukrajinského výtvarného umění. „Vytvořili jsme tento program, abychom dali prostor ikonickým fenoménům a postavám ukrajinského umění schopným oslovit celý svět. A jsme velmi potěšeni, že první fyzickou prezentací tohoto projektu bude výstava Charkovské školy fotografie v Brně, partnerském městě Charkova. Obě města mají silné tradice ve výtvarném umění, architektuře či designu, a prezentace tohoto projektu tak umožní vzájemnou hlubší spolupráci,“ dodala programová ředitelka Ukrajinského institutu, který za projektem #UkraineEverywhere stojí, Iryna Prokofieva.

Více informací o Charkovské škole fotografie přináší stejnojmenný web https://ksp.ui.org.ua, dostupný v angličtině, francouzštině a ukrajinštině.

Tiskové středisko MMB tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.