Přeskočit na obsah

Syrové motivy, experimentální forma. Outdoor výstava představí Brňanům fenomén Charkovské školy fotografie

16. září 2021

Fotka musí zasáhnout diváka do tváře. Vyvolat okamžitou reakci, i kdyby to mělo být znechucení. S touto myšlenkou pracuje hnutí Charkovské školy fotografie, s nímž mají Brňané poprvé možnost se seznámit formou ucelené výstavy. Od 15. do 30. září je k vidění na Moravském náměstí před Místodržitelským palácem.

Tři generace tzv. Charkovské školy fotografie se představí na venkovní výstavě na Moravském náměstí. Od každého představitele tohoto experimentálního, nonkonformního hnutí tu bude vystaven právě jeden snímek. „Charkovští umělci hledali silný subjektivní výraz, který se projevoval aktivním přístupem k fotografii. Zaměřili se na široký arzenál různých technik: koláže, solarizace, pasterizace, překryvné barevné diapozitivy a barevné tisky. Dialog s jinými tvůrčími postupy, jako je malba, grafika nebo film, maže hranice tradičního fotografického pole,“ uvedla jedna z kurátorek výstavy Oleksandra Osadča.

České veřejnosti téměř neznámý fenomén ukrajinské fotografie se začal formovat na přelomu 60. a 70. let 20. století na východní Ukrajině, v partnerském městě Brna Charkově. Na jeho počátku stálo několik umělců ochotných postavit se komunistickému režimu i jeho estetickému kánonu. Tematicky je spojovala potřeba ukázat skutečný svět v jeho syrovosti, jeho světlé i stinné stránky. Jejich snímky zachycují fronty před obchody, falešné nadšení davů v průvodech, polorozpadlé domy, opilce nebo prostitutky.

Na první generaci, tzv. skupinu Vremja, do které patřil jeden z nejvlivnějších ukrajinských umělců posledních desetiletí Borys Michajlov, navázala na přelomu 80. a 90. let druhá generace reprezentovaná Romanem Pjatkovkou nebo Serhijem Solonským, ke které se v roce 2010 v již nezávislé Ukrajině připojila třetí generace s Vladyslavem Krasnoščokem a Serhijem Lebedynským. „Společné úsilí těchto umělců vedlo přes řadu potíží ke vzniku jedinečné fotografické školy s nepřehlédnutelným výtvarným výrazem, která prošla složitým obdobím komunismu, přežila divoká 90. léta spojená s rozpadem Sovětského svazu i postupnou transformaci Ukrajiny v demokratickou a svobodnou zemi, avšak s nově vzniklými problémy. To vše komorně uspořádaná fotografická výstava, která je jakousi malou sondou do tvorby charkovských umělců, reflektuje,“ popsal radní pro kulturu Marek Fišer.

Na výstavě Tvarování média: Charkovská škola fotografie se vedle města Brna podílí také Charkovská škola fotografie, Konzulát Ukrajiny v Brně a Honorární konzulát České republiky v Charkově. Jejími kurátory jsou Oleksandra Osadča a Serhij Lebedynskyj, kteří zastupují Muzeum Charkovské školy fotografie, českého kurátorství se ujala Elsa Rauerová.

Výstava je součástí projektu Charkovský rok v Brně. V jeho průběhu se v obou městech odehrává série expozic, výměnných pobytů, autorských čtení, gastronomických ochutnávek apod. Probíhá též spolupráce brněnské České televize a Českého rozhlasu s jejich charkovskými protějšky.

Vedle toho představuje výstava i výstup projektu #UkraineEverywhere, který v zahraničí představuje největší úspěchy ukrajinského výtvarného umění. „Vytvořili jsme tento program, abychom dali prostor ikonickým fenoménům a postavám ukrajinského umění schopným oslovit celý svět. A jsme velmi potěšeni, že první fyzickou prezentací tohoto projektu bude výstava Charkovské školy fotografie v Brně, partnerském městě Charkova. Obě města mají silné tradice ve výtvarném umění, architektuře či designu, a prezentace tohoto projektu tak umožní vzájemnou hlubší spolupráci,“ dodala programová ředitelka Ukrajinského institutu, který za projektem #UkraineEverywhere stojí, Iryna Prokofieva.

Více informací o Charkovské škole fotografie přináší stejnojmenný web https://ksp.ui.org.ua, dostupný v angličtině, francouzštině a ukrajinštině.

Tiskové středisko MMB tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.