V pátek vpodvečer na náměstích „rožneme“ postupně všechny tři vánoční stromy – tradiční na náměstí Svobody, kde stál poprvé už před 99 lety, oblíbený na Zelném trhu a zcela nový na Moravském náměstí u Jošta. Startují tím vánoční trhy i každodenní program v centru. Ten se kromě stálic opírá i o novinky jako adventní dvorky, rozšířenou realitu nebo Gourmet Vánoce.
V 17 hodin na náměstí Svobody, v 18 na Zelném trhu a v 19 na Moraváku – takový je harmonogram rozsvěcení vánočních stromů v centru Brna, které tradičně připadá na pátek před prvním adventním víkendem – tedy letos na 24. listopadu. Doprovodný program zkrátí netrpělivcům čekání na náměstí Svobody už od 16 hodin. Nejprve zazpívá Dětský sbor Brno a předvedou se chůdaři z Long Vehicle Circus. „Zcela netradiční bude vystoupení AirGym Art Company, kteří se zaměřují především na závěsnou akrobacii a Brnu představí wall dancing, tedy vertikální tanec na zdi domu,“ zve Hana Bánovská za organizující TIC Brno.
Strom na náměstí Svobody na Vánoce stojí bez jednoho roku sto let. Tradičně jde o jehličnan z lesa nedaleko Bílovic. Proč právě odsud? Symbolicky se tak připomíná počátek těchto tzv. vánočních stromů republiky s charitativní sbírkou pod nimi. První takový strom v České republice byl právě na brněnském náměstí Svobody, ale jeho příběh se začal psát v lesích severně od něj, kde před Štědrým dnem našel spisovatel a pozdější iniciátor vánočních stromů republiky Rudolf Těsnohlídek opuštěnou holčičku Lidušku.
U vánočních stromů do měst je kladen důraz na souměrnou korunu tvořící pyramidu, s co nejširší základnou a hustým olistěním. V případě stromů rostoucích v lese je ale obtížné takové souměrnosti docílit. „Lidé neustále striktně trvají na tom, aby vánoční strom byl dokonale rovný, nechyběla mu žádná větev, zkrátka aby byl bez jediné chybičky. Možná je na čase zaměřit se víc na krásu přirozenosti a příběh stromu, uvědomit si, čím vším prošel, čemu odolal, když rostl desítky let v lese, v přirozeném prostředí. To se nedá říct o stromcích vypěstovaných například na plantážích v Dánsku, které pak mimo jiné míří na vánoční trh i do České republiky,“ vysvětlil Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.
Brněnské adventní menu: tradice i kimchi zelňačka
Rozsvícením vánočních stromů symbolicky začínají také trhy na čtyřech centrálních náměstích – Svobody, Dominikánském, Moravském a Zelném trhu. Jako každý rok na nich lidé najdou stovky stánků s řemeslnými a designovými výrobky i s dobrotami na pití i na jídlo, a to až do 23. prosince (dva stánky s punčem tu zůstanou i mezi svátky až do Tří králů). Seznam prodejců i otevírací dobu hledejte na brnenskevanoce.cz.
Brněnské Vánoce, to ale nejsou zdaleka jen trhy – i když právě jimi během adventu projde zhruba 1,5 milionu lidí. Jaké novinky letos organizátoři a organizátorky připravili?
Nabídnout davům lidí nová, klidnější zákoutí, kde se dá s přáteli nasávat punč i sváteční atmosféra, má koncept „dvorků“. Jeden se speciálním programem zahrnujícím i živé čtení, opékání špekáčků nebo bleší trh najdou lidé mezi Galerií TIC a kavárnou Mitte. Druhý v prostoru Domu pánů z Kunštátu láká na architektonický betlém, který připravili studenti a studentky Fakulty architektury. Na speciální betlémy spojené i se zvukovou instalací narazíte na dalších dvou místech poblíž centra – nebudeme prozrazovat, na kterých, ať nepřijdete o moment překvapení.
Jinak než osobně a s trochou štěstí se nedostanete ani ke QR kódům, které vám zpřístupní rozšířenou realitu (po jejich načtení uvidíte reálné prostředí kolem sebe obohacené o barevné animace). Kódy nejsou k nalezení jinde než na plakátech v centru města.
Pokud chcete obligátní trdla nebo bramboráky vyměnit za něco speciálního, třeba pečené marshmallow, vánoční sangriu nebo kimchi zelňačku, projděte pod krokodýlem na nádvoří Staré radnice. Právě tady vznikl gastropupek celých trhů díky podnikům z průvodce Gourmet Brno.
To prověřené zůstává
Každý ze třiceti dnů Brněnských Vánoc nabízí několik položek kulturního programu. Na pódiích na všech náměstích se vystřídá před 200 různých vystoupení, mezi nimi i Poutníci, Hana Holišová a New Time Orchestra, Ventolin, Brno Gospel Choir nebo herci z Městského divadla Brno. Na Svoboďáku i Zelňáku se něco bude dít každý den, zatímco na Dominikánském jen od čtvrtka do neděle.
Z orloje budou padat speciální vánoční kuličky, o víkendu dokonce nejen v 11, ale v každou celou hodinu od 11 do 23.
Stále platí, že všude používáme jednotný systém zálohovaných kelímků. Loni jsme ho poprvé zkusili propojit s dobročinností – a vyneslo to skoro 3 miliony korun! Darovat zálohu z kelímku můžete i letos, o vaši podporu se uchází 18 neziskovek působících v oblasti péče o lidi, zvířata i přírodu.
Všechny informace, přehled prodejců, podrobný program na pódiu i tipy, kam si odskočit na záchod, najdete na brnenskevanoce.cz. Tak ať jsou Brněnské Vánoce druhé nejlepší na světě – hned po těch vašich doma!