Přeskočit na obsah

Své dilema budou na Špilberku řešit dva Hamleti

16. května 2017 2 minuty čtení
(mak) – Stěžejní částí prázdninového programu na hradě Špilberku se i letos stanou Letní shakespearovské slavnosti. Od 17. července do 9. srpna nabídne 18. ročník přehlídky brněnskému publiku mimo jiné tři premiéry.

Předprodej vstupenek na brněnská představení bude zahájen v úterý 16. května, první tři dny pouze on-line.

Letošní ročník shakespearovské přehlídky se v Brně může chlubit hned několika nej. „Tento rok uvádíme nejvíce premiér – tři – a nejvíce inscenací – sedm – v nejvíce dnech, tedy v devatenácti. Program je nabitý a bude to kvapík,“ slibuje Roman Valla z pořádající agentury Ogilvy & Mather Morava.

Úplnou novinkou je pražská inscenace Hamleta v překladu Martina Hilského a v úpravě a režii Michala Vajdičky. „Komorní verze hry se mi moc líbí. Je to velmi dobře zkrácené, ale neochuzené. Hra plyne a nic tam nechybí,“ chválí Vajdičkovu úpravu představitelka Ofélie Veronika Khek Kubařová, která svou roli alternuje s Veronikou Mackovou. Hamleta ztvární Jaroslav Plesl (na snímku), Claudia a Gertrudu hrají Hynek Čermák (na snímku) a Lenka Vlasáková.

A aby si diváci zažili také trochu rozhodování, zda jít, či nejít na oba, představí se jim v brněnské premiéře ještě Hamlet ostravský. V překladu Jiřího Joska ho s Tomášem Savkou, Miroslavem Etzlerem či Pavlínou Gajdošíkovou loni nastudovala Janka Ryšánek Schmiedtová.

V Brně poprvé uvidí publikum také komponovaný večer s Janem Třískou a dalšími herci Pocta Shakespearovi, kterým provází překladatel Shakespearových dramat Martin Hilský.

Repertoár ještě doplní hry Othello, Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, Mnoho povyku pro nic a Veselé paničky windsorské.
Už loni nabídl Špilberk návštěvníkům slavností také lepší zázemí, mimo jiné v podobě nových lavic a židlí v hledišti, k nimž letos přibyly další. Jednotlivá představení tak bude moci pohodlně sledovat asi tisíc diváků.

Předprodej vstupenek, jejichž cena se pohybuje podle zón jeviště v rozmezí od 350 do 770 korun, bude zahájen v úterý 16. května v 8 hodin na www.shakespeare.cz pouze on-line. Na předprodejních místech Ticketportal bude možné vstupenky zakoupit od 20. května.

Více informací lze najít na www.shakespeare.cz a na Facebooku: https://www.facebook.com/letnishakespearovskeslavnostibrno.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.