Svátek světel v Lipsku: Vítězství demokracie slavili s Němci i zástupci Brna - Tiskový servis

Svátek světel v Lipsku: Vítězství demokracie slavili s Němci i zástupci Brna

  • 09. října 2019
  • 2 minuty čtení

(ral, gak) – Desítky tisíc lidí se zapálenými svíčkami si v centru Lipska připomněly třicet let starou demonstraci, která nakonec vedla k pádu nejen berlínské zdi, ale celého komunistického režimu v Německu. Od oslavy tří dekád svobody je neodradilo ani sychravé počasí, ani střelba v jen pár kilometrů vzdáleném Halle. Ke slavnostní události, jejíž obdobu si Česká republika připomene už za několik týdnů, byla přizvána i delegace z partnerského města Brna.

Na den přesně před třiceti lety se ve východním Německu rozhodlo o dalším vývoji dějin. Tak interpretují pamětníci i historici 9. říjen 1989, kdy do ulic vyšlo na sto tisíc lidí se svíčkami v rukou a provolávajíce hesla jako „Nechceme násilí!“ a „My jsme lid!“ protestovali proti stávajícímu režimu. „Nikdo nevěděl, jestli policie zasáhne, jestli bude do lidí střílet, zatýkat... A to, že to neudělala, bylo znamení,“ vysvětluje význam události bývalý ředitel Muzea lipské historie Volker Rodekamp.

Sled tehdejšího dne si Lipští připomínají rok co rok nejprve mírovou modlitbou v kostele sv. Mikuláše, který byl koncem 80. let centrem pro lidi volající po dodržování lidských práv. Důležitou součástí každoročních oslav je také festival světla. Obyvatelé saské metropole se navečer sejdou v centru města a stejně jako v roce 1989 nesou v rukou zapálené svíce. Z těch pak na náměstí vytvoří nápis Liepzig 89. Poté se dav vydá po stopách tehdejších demonstrantů, a to po okružní třídě vedoucí kolem historického centra. 

Mezi přítomnými tentokrát nechyběli ani zástupci města Brna a Moravské zemské knihovny, organizátora projektu Ahoj Lipsko, který už přes rok přibližuje Němcům českou kulturu. Spolu s představiteli dalších partnerských měst Lipska nad rámec oficiálních oslav navštívili také výstavu věnovanou Chartě 77 a příběhům některých chartistů. „Lipsko sice stálo na pomyslném začátku hnutí pro demokratické a jednotné Německo, ale tyto myšlenky vyrůstaly z idejí, které sem proudily ze zahraničí – z polské Solidarity nebo právě z československé Charty 77,“ připomněla Gabriele Goldfussová z Oddělení zahraničních vztahů města Lipska.

Česko a Brno nevyjímaje si podobnou historickou událost – která se však na rozdíl od Lipska neobešla bez násilností na demonstrantech – připomene v polovině listopadu. Doprovodné akce jsou však pro Brňany připraveny už teď. Od pondělí bude na náměstí Svobody speciální projekční dóm, který prostřednictvím videomappingu přenese lidi do časů socialismu; tematické procházky si připravilo Turistické informační centrum a řadu projekcí pod hlavičkou Kino pravdy a lásky nabízí Univerzitní kino Scala. Přehledné informace najdete na webu 30let.brno.cz.

Další články z rubriky