Přeskočit na obsah

Studie ukazuje, jak budou vypadat družstevní byty na Rumišti

08. června 2022

Přes dvě stě družstevních bytů nahradí někdejší Dřevopodnik mezi ulicemi Rumiště, Mlýnská a Křenová, ze čtvrté strany budou přiléhat k novému bulváru Brněnské třídy. Podobu nové výstavby dnes představili projektanti z kanceláře Pelčák a partner architekti.

Projektanti dokončili projektovou dokumentaci ve fázi studie. Díky tomu, že dnes radní schválili polohu uliční čáry jako závazného rozhraní pro další stupně projektové přípravy Brněnské třídy, může u projektu bytové výstavby na Rumišti pokračovat práce na projektové dokumentaci pro územní rozhodnutí. Podle předpokládaného harmonogramu by k jeho získání mohlo dojít už v příštím roce. 

„Městská družstevní výstavba je jedním z kroků, které tuto lokalitu v budoucnu čekají a pomohou z ní vytvořit příjemné místo k životu. K už realizovaným plánům patří postupná přestavba Vlněny pod taktovkou soukromého investora, město tu počítá s vybudováním chytré čtvrti Špitálka, moderního bulváru tzv. Brněnské třídy a parčíku, kterým bude protékat říčka Ponávka, která je dnes zatrubněná v podzemí. Dnes je to typický nevzhledný brownfield, který se za pár let promění v krásnou moderní ulici se zelení v samém centru města. Mám mimořádnou radost vždycky, když proměňujeme nějakou zanedbanou lokalitu na hezké nové dostupné bydlení,“ uvedl náměstek pro oblast bydlení Jiří Oliva

V dané lokalitě vznikne 237 bytů, drtivá většina z nich (228) bude v městském programu dostupného družstevního bydlení. Půjde převážně o dvoupokojové (87) a třípokojové byty (101), v menší míře o čtyřpokojové (40). Přízemní prostory s výlohami nabízí možnost využití v duchu koncepce live & work pro práci nebo podnikání přímo obyvateli domů, nebo jako klasický komerční parter, ve společné části budov bude i 211 parkovacích a odstavných stání. Dalších 9 bytů bude obecních nájemních, pravděpodobně startovacích pro mladé rodiny.
Ve vzhledu domů se odráží okolní historická zástavba, architekti se především inspirovali prvkem arkýřů. Důležitým aspektem je i udržitelnost, k energetické šetrnosti přispívá rekuperace, zelené střechy se solárními panely nebo třeba tepelná čerpadla pro vytápění, do budoucna bude možné i odvádět přebytečnou dešťovou vodu do obnoveného toku Staré Ponávky.

VIZUALIZACE: PELČÁK A PARTNER ARCHITEKTI

ZÁJMOVÉ ÚZEMÍ
ZDROJ: MMB                          ZDROJ: PELČÁK A PARTNER ARCHITEKTI

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.