Přeskočit na obsah

Studie proveditelnosti severojižního kolejového diametru: dopravní model vypracují Brněnské komunikace

09. června 2021

Studie proveditelnosti severojižního kolejového diametru se skládá ze tří částí. Zhotovitelé prvních dvou částí byli vybráni v druhé polovině loňského roku. Na dnešním jednání schválili radní smlouvu se společností Brněnské komunikace, která vypracuje ke studii dopravní model.

„Poslední a hlavní část studie proveditelnosti severojižního kolejového diametru bude technicky zaměřená. Odborníci z městské společnosti Brněnské komunikace v ní posoudí zásadní parametry možných dopravních módů, které mohou vést především z jihu města na sever. Studie nám i určí atraktivitu jednotlivých zastávek městské hromadné dopravy nebo budoucí možné rozložení individuální automobilové a městské hromadné dopravy či docházkové vzdálenosti od možných variant linek kolejového diametru. Tato část projektu bude stát 2 miliony korun,“ přiblížil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Dopravní model bude řešit dopravní vztahy mezi jednotlivými oblastmi. „Na dopravním modelu budou Brněnské komunikace spolupracovat se zástupci magistrátu a Kanceláří architekta města Brna. Na základě výstupů analytické části studie proveditelnosti budou definovány dojížďkové regiony, a to v rámci Brněnské metropolitní oblasti. Dopravní model musí zohledňovat výhledové změny v rozložení obyvatel v Brně a jeho okolí, musí brát v potaz zjištěné chování obyvatel – tedy jaké dopravní prostředky lidé preferují, jakým směrem nejvíce cestují nebo jak vnímají cestovní dobu apod. Dopravní model musí být samozřejmě řádně zkalibrován a zvalidován. Po jeho zpracování bude představen výboru, který má studii proveditelnosti na starosti,“ doplnil Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

První částí studie proveditelnosti je zaměřena na průzkum dopravního chování města a příměstské oblasti. Tento průzkum nám řekne, jaké dopravní prostředky lidé používají a kam v Brněnské metropolitní oblasti nejčastěji cestují. Také se zjistí rozložení cest během dne. Pro tuto část Rada města Brna vybrala zhotovitele v září loňského roku. Je jím společnost STEM/MARK, která průzkum zhotoví za 2,5 milionu korun s DPH.

Vliv severojižního kolejového diametru na životní prostředí a na územní plánování a také ekonomické vyhodnocení vypracuje sdružení Společnost pro SJKD tvořené společnostmi MORAVIA CONSULT Olomouc a METROPROJEKT Praha. Cena za vyhotovení druhé části studie proveditelnosti je 11,5 milionu korun.

Celá studie proveditelnosti SJKD bude stát 16,5 milionu korun. Hrazena bude ze 100 % z dotace poskytnuté Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI).

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.