Přeskočit na obsah

Studie napoví, jak nakládat s kontaminovaným územím při stavbě protipovodňových opatření

05. října 2022

Město Brno má v plánu realizovat v následujících letech další protipovodňová opatření při řece Svratce a Svitavě. V lokalitě Trnitá (etapa IX, X a XI) je však část území zatížena kontaminací. Z tohoto důvodu bude vypracována studie, která zmapuje případná rizika a navrhne nápravná opatření. 

„Dnes jsme schválili zahájení zadávacího řízení, jehož cílem je najít zpracovatele analýzy rizik kontaminovaného území v lokalitě Trnitá, Štýřice, Komárov a Horní Heršpice. Jedná se o oblasti, kde je plánována výstavba protipovodňových opatření a které jsou zároveň zatíženy určitou mírou kontaminace. Naším cílem je vyhodnotit rizika, která kontaminace přináší, a především zajistit nápravu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková

Mezi oblasti s výskytem silně kontaminovaných zemin a podzemních vod patří na levém břehu Svratky například areál dolního nádraží, částečně areál autobusového nádraží nebo bývalé prádelny Prakom. Na pravém břehu je to areál bývalé Benziny na ulici Vodařská. Mezi slabě kontaminované oblasti byla dle archivního průzkumu zařazena železniční poliklinika nebo lokality na Dufkově nábřeží. 

„Zpracovatel analýzy bude mít za úkol komplexně popsat existující a také potenciální rizika ze znečištěných hornin ve výše zmíněných oblastech. Riziky můžeme chápat ohrožení zdraví lidí nebo životního prostředí. Jedním z výstupů bude také návrh na řešení rizik a odhad finančních nákladů na případnou asanaci,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík

Předpokládaná cena za vypracování analýzy by neměla přesáhnout 3,6 milionu Kč bez DPH. 

 

 

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz  

 

Nejnovější tiskové zprávy

Kaple sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách se utká v soutěži o nejlépe opravenou památku v kraji

Jihomoravský kraj pravidelně vyhlašuje soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku za uplynulý rok. Do tohoto klání se letos přidává i statutární město Brno s rekonstruovanou kaplí sv. Antonína Paduánského v Žabovřeskách. Radní dnes souhlasili s podáním přihlášky.

Nápady na zlepšení města je opět možné přihlásit do Dáme na vás

Víte o něčem, co by prospělo vaší ulici? Vaší čtvrti? Chybí tam nějaká služba? Projekty, které by pozvedly život v Brně o úroveň výš a na které by vám stačilo 5 milionů korun, lze ode dneška až do 15. května přihlašovat do letošního (už sedmého) ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás.

I v letošním roce se mohou Brňané těšit na sportovní a zábavní akce pod taktovkou městské společnosti STAREZ-SPORT

Společnost STAREZ-SPORT každoročně pro město Brno pořádá řadu akcí a projektů. Na dnešním zasedání radní projednali změny pro letošní rok. Některé akce se dočkají větší podpory nebo se upraví jejich organizace.

Brno a Lipsko jsou partnery 50 let. Oslavy výročí zahájil koncert Filharmonie Brno v lipském Gewandhausu

Nedělní koncert Filharmonie Brno v koncertním sále Gewandhaus oficiálně zahájil jubilejní 50. výročí partnerství měst Brna a Lipska.