Přeskočit na obsah

Studenti soutěže MUNISS představili městu návrhy na dočasné využití pro budoucí chytrou čtvrť Špitálka

24. května 2022

Brno již od prosince roku 2011 motivuje studenty místních univerzit, aby zpracovali témata zadaná městem a přinášeli nové pohledy na řešení řady agend v Meziuniverzitní studentské soutěži MUNISS. Letos se studenti věnovali návrhu proměny části areálu brněnských tepláren, která už nadále neslouží teplárenským účelům a chystá se na přestavbu a vznik nové chytré čtvrti Špitálka.

Studentské návrhy představují, jakým způsobem, v jakém časovém horizontu a za jakých podmínek se areál budoucí chytré čtvrti může dočasně využívat. Důležitou součástí návrhů bylo zamyšlení se nad managementem všech dotčených a zapojených stran spolu s řízením procesu dočasného provozu. Forma a způsob dočasného využívání této lokality totiž budou mít podstatný vliv na průběh plánování a budoucí podobu městské čtvrti. Své návrhy vytvářely týmy tvořené studenty architektury, ekonomiky, enviromentálních studií, sociologie, práva či mediálních studií a žurnalistiky.

Soutěž má pro Brno velký význam, umožňuje naučit město fungovat jako živoucí laboratoř, kde se dají diskutovat, připravovat, tvořit a hledat odpovědi na společenské výzvy, které jsou na město kladeny. Nápady studentů letošního ročníku MUNISS 2022 jsou vynikající a poslouží jako pevný základ pro dočasné využití lokality Špitálka,“ sděluje Tomáš Koláčný, náměstek primátorky města Brna.

Studentské týmy pracovaly na návrzích několik měsíců. Studenti se v průběhu účastnili tematických workshopů s odborníky z Česka i zahraničí, proběhla také exkurze do Berlína, kde studenti navštívili mnoho urbanisticky atraktivních míst a mohli tak nasbírat inspiraci pro řešení svých projektů v rámci soutěže i do své budoucí praxe.

Studentské návrhy byly hodnoceny odbornou porotou složenou ze zástupců Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna, který rozvoj chytré čtvrti Špitálka řídí, zástupců Fakulty architektury VUT v Brně, Kanceláře architekta města Brna a architektonického ateliéru A800.

Vítězný návrh předložil porotě studentský tým s názvem „V rozpadu“ pod vedením Diany Hodulíkové z Fakulty architektury VUT v Brně. Tým dále tvoří studenti Markéta Duchanová, Eliška Sáčková a František Slonek z Masarykovy univerzity, Oskar Madro z Vysokého učení technického v Brně a Filip Krátký z Mendelovy univerzity. Vítězný tým obdržel v úterý 24. května 2022 šek v hodnotě 60 000 Kč z rukou 2. náměstka primátorky města Brna Tomáše Koláčného.  

Původní Masarykova univerzitní studentská soutěž MUNISS se během let postupně rozrostla o Vysoké učení technické v Brně a Mendelovu univerzitu v Brně. Soutěží v ní multiprofesní týmy napříč univerzitami, které mají jedinečnou možnost pracovat na reálných zadáních a výzvách rozvoje města. V jedenácti ročnících se již zapojilo 123 studentských týmů, které zpracovávali přes 40 témat. 

Další ročník meziuniverzitní studentské soutěže MUNISS začne opět na konci letošního roku. Více informací o soutěži je dostupných na https://www.facebook.com/muniss.brno a https://in.brno.cz/projekty/muniss/.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.