Přeskočit na obsah

Studenti soutěže MUNISS městu navrhli řešení pro nevyužívanou lokalitu v brněnské Líšni

24. května 2021

Již od prosince 2011 Brno motivuje studenty místních univerzit, aby řešili náročná témata zadaná městem a přinášeli nezatížené a nové pohledy na řešení řady agend. Původní Masarykova univerzitní studentská soutěž MUNISS se postupně rozrostla o Vysoké učení technické v Brně a Mendelovu univerzitu v Brně. Soutěží multiprofesní týmy napříč univerzitami, které mají jedinečnou možnost pracovat na reálných zadáních a výzvách rozvoje města. V deseti ročnících se již zapojilo 120 studentských týmů, které zpracovávaly přes 40 témat.

Letošním tématem soutěže MUNISS byl návrh revitalizace nevyužívané lokality v blízkosti areálu brněnského Zetoru. Plocha je tzv. greenfieldem o velikosti cca 100 ha v atraktivní poloze mezi dvěma hustě zastavěnými MČ Židenice a Líšeň a v blízkosti národní přírodní památky Stránská skála. V současné době je potenciál lokality zcela nevyužit a slouží pro zemědělství. Cílem soutěžních prací bylo nalezení formy a způsobu využití území, který bude zohledňovat limity a specifika lokality, budoucí podoby a využití lokality s ohledem na potřeby moderního města.

„Soutěž má pro Brno velký význam, umožnila naučit město fungovat jako živoucí laboratoř, kde se dají diskutovat, připravovat, tvořit a hledat odpovědi na společenské výzvy, které jsou před Brno kladeny. Jako hodnotitel letošních prací musím přiznat, že nápady studentů jsou vynikající a poslouží jako pevný základ pro budoucí návrhy pro lokalitu za Zetorem,“ sděluje Tomáš Koláčný, náměstek primátorky města Brna.

Studentské týmy na návrzích pracovaly od prosince 2020 do konce dubna 2021. Studenti se v průběhu účastnili online tematických workshopů s odborníky z Česka i zahraničí, plánována je navíc exkurze do Vídně, která musela být odložena z důvodu nepříznivé pandemické situace. Posléze proběhlo hodnocení odbornou porotou, složenou ze zástupců vedení města, zaměstnanců Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna, Fakulty architektury VUT v Brně a Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Vítězný tým pod vedením Ondřeje Válka z Fakulty architektury VUT v Brně a ve složení Tereza Mořická (MENDELU), Adéla Kolářová (FSS MUNI), Helena Kacetlová (ESF MUNI) a Aleksandar Brdar (ESF MUNI) obdrží výhru ve výši 55 000 Kč. Také dostane šanci představit široké veřejnosti svůj návrh na virtuálním hlavním pódiu veletrhu URBIS Smart City Fair, a to ve čtvrtek 3. června od 16:30.

Na veletrhu proběhne také specializovaný workshop o soutěži MUNISS pro zástupce obcí, univerzit a další zájemce, a to ve středu 2. června od 9:30. Účastníci budou mít možnost poznat cíle a historii soutěže, dopodrobna budou také rozebrána konkrétní témata, která studenti pro město v minulých letech řešili. Více informací o veletrhu naleznete na stránkách https://www.bvv.cz/urbis/

Další ročník meziuniverzitní studentské soutěže MUNISS začne opět na konci letošního roku. Více informací o soutěži je dostupných na www.facebook.com/muniss.czsk a www.muniss.cz.  

Práce vítězného týmu

Fotogalerie z vyhlášení studentské soutěže MUNISS 2021 (pátek 21. května 2021)

 

Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.