Přeskočit na obsah

Studenti soutěže MUNISS městu navrhli řešení pro nevyužívanou lokalitu v brněnské Líšni

24. května 2021

Již od prosince 2011 Brno motivuje studenty místních univerzit, aby řešili náročná témata zadaná městem a přinášeli nezatížené a nové pohledy na řešení řady agend. Původní Masarykova univerzitní studentská soutěž MUNISS se postupně rozrostla o Vysoké učení technické v Brně a Mendelovu univerzitu v Brně. Soutěží multiprofesní týmy napříč univerzitami, které mají jedinečnou možnost pracovat na reálných zadáních a výzvách rozvoje města. V deseti ročnících se již zapojilo 120 studentských týmů, které zpracovávaly přes 40 témat.

Letošním tématem soutěže MUNISS byl návrh revitalizace nevyužívané lokality v blízkosti areálu brněnského Zetoru. Plocha je tzv. greenfieldem o velikosti cca 100 ha v atraktivní poloze mezi dvěma hustě zastavěnými MČ Židenice a Líšeň a v blízkosti národní přírodní památky Stránská skála. V současné době je potenciál lokality zcela nevyužit a slouží pro zemědělství. Cílem soutěžních prací bylo nalezení formy a způsobu využití území, který bude zohledňovat limity a specifika lokality, budoucí podoby a využití lokality s ohledem na potřeby moderního města.

„Soutěž má pro Brno velký význam, umožnila naučit město fungovat jako živoucí laboratoř, kde se dají diskutovat, připravovat, tvořit a hledat odpovědi na společenské výzvy, které jsou před Brno kladeny. Jako hodnotitel letošních prací musím přiznat, že nápady studentů jsou vynikající a poslouží jako pevný základ pro budoucí návrhy pro lokalitu za Zetorem,“ sděluje Tomáš Koláčný, náměstek primátorky města Brna.

Studentské týmy na návrzích pracovaly od prosince 2020 do konce dubna 2021. Studenti se v průběhu účastnili online tematických workshopů s odborníky z Česka i zahraničí, plánována je navíc exkurze do Vídně, která musela být odložena z důvodu nepříznivé pandemické situace. Posléze proběhlo hodnocení odbornou porotou, složenou ze zástupců vedení města, zaměstnanců Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna, Fakulty architektury VUT v Brně a Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Vítězný tým pod vedením Ondřeje Válka z Fakulty architektury VUT v Brně a ve složení Tereza Mořická (MENDELU), Adéla Kolářová (FSS MUNI), Helena Kacetlová (ESF MUNI) a Aleksandar Brdar (ESF MUNI) obdrží výhru ve výši 55 000 Kč. Také dostane šanci představit široké veřejnosti svůj návrh na virtuálním hlavním pódiu veletrhu URBIS Smart City Fair, a to ve čtvrtek 3. června od 16:30.

Na veletrhu proběhne také specializovaný workshop o soutěži MUNISS pro zástupce obcí, univerzit a další zájemce, a to ve středu 2. června od 9:30. Účastníci budou mít možnost poznat cíle a historii soutěže, dopodrobna budou také rozebrána konkrétní témata, která studenti pro město v minulých letech řešili. Více informací o veletrhu naleznete na stránkách https://www.bvv.cz/urbis/

Další ročník meziuniverzitní studentské soutěže MUNISS začne opět na konci letošního roku. Více informací o soutěži je dostupných na www.facebook.com/muniss.czsk a www.muniss.cz.  

Práce vítězného týmu

Fotogalerie z vyhlášení studentské soutěže MUNISS 2021 (pátek 21. května 2021)

 

Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.