Přeskočit na obsah

Studenti soutěže MUNISS městu navrhli řešení pro nevyužívanou lokalitu v brněnské Líšni

24. května 2021
Již od prosince 2011 Brno motivuje studenty místních univerzit, aby řešili náročná témata zadaná městem a přinášeli nezatížené a nové pohledy na řešení řady agend. Původní Masarykova univerzitní studentská soutěž MUNISS se postupně rozrostla o Vysoké učení technické v Brně a Mendelovu univerzitu v Brně. Soutěží multiprofesní týmy napříč univerzitami, které mají jedinečnou možnost pracovat na reálných zadáních a výzvách rozvoje města. V deseti ročnících se již zapojilo 120 studentských týmů, které zpracovávaly přes 40 témat.

Letošním tématem soutěže MUNISS byl návrh revitalizace nevyužívané lokality v blízkosti areálu brněnského Zetoru. Plocha je tzv. greenfieldem o velikosti cca 100 ha v atraktivní poloze mezi dvěma hustě zastavěnými MČ Židenice a Líšeň a v blízkosti národní přírodní památky Stránská skála. V současné době je potenciál lokality zcela nevyužit a slouží pro zemědělství. Cílem soutěžních prací bylo nalezení formy a způsobu využití území, který bude zohledňovat limity a specifika lokality, budoucí podoby a využití lokality s ohledem na potřeby moderního města.

„Soutěž má pro Brno velký význam, umožnila naučit město fungovat jako živoucí laboratoř, kde se dají diskutovat, připravovat, tvořit a hledat odpovědi na společenské výzvy, které jsou před Brno kladeny. Jako hodnotitel letošních prací musím přiznat, že nápady studentů jsou vynikající a poslouží jako pevný základ pro budoucí návrhy pro lokalitu za Zetorem,“ sděluje Tomáš Koláčný, náměstek primátorky města Brna.

Studentské týmy na návrzích pracovaly od prosince 2020 do konce dubna 2021. Studenti se v průběhu účastnili online tematických workshopů s odborníky z Česka i zahraničí, plánována je navíc exkurze do Vídně, která musela být odložena z důvodu nepříznivé pandemické situace. Posléze proběhlo hodnocení odbornou porotou, složenou ze zástupců vedení města, zaměstnanců Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna, Fakulty architektury VUT v Brně a Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Vítězný tým pod vedením Ondřeje Válka z Fakulty architektury VUT v Brně a ve složení Tereza Mořická (MENDELU), Adéla Kolářová (FSS MUNI), Helena Kacetlová (ESF MUNI) a Aleksandar Brdar (ESF MUNI) obdrží výhru ve výši 55 000 Kč. Také dostane šanci představit široké veřejnosti svůj návrh na virtuálním hlavním pódiu veletrhu URBIS Smart City Fair, a to ve čtvrtek 3. června od 16:30.

Na veletrhu proběhne také specializovaný workshop o soutěži MUNISS pro zástupce obcí, univerzit a další zájemce, a to ve středu 2. června od 9:30. Účastníci budou mít možnost poznat cíle a historii soutěže, dopodrobna budou také rozebrána konkrétní témata, která studenti pro město v minulých letech řešili. Více informací o veletrhu naleznete na stránkách https://www.bvv.cz/urbis/

Další ročník meziuniverzitní studentské soutěže MUNISS začne opět na konci letošního roku. Více informací o soutěži je dostupných na www.facebook.com/muniss.czsk a www.muniss.cz.  

Práce vítězného týmu

Fotogalerie z vyhlášení studentské soutěže MUNISS 2021 (pátek 21. května 2021)

 

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.