Strážníci mají novou techniku: záchranářský člun, auta i skútry. Jsou úsporné

  • 23. října 2017
  • 2 minuty čtení
(ik) – Městská police Brno získala novou techniku, která přispěje k bezpečnosti veřejnosti.

Strážníci nakoupili profesionální záchranářský člun, automobil Škoda Kodiaq, čtyři Octavie poháněné na stlačený plyn a šest úsporných skútrů.

Plavidlo Pioner Multi bude sloužit poříční jednotce a je přímo uzpůsobené pro práci záchranných složek. „Odolný materiál umožňuje připlout přímo ke břehu bez kotvení lodi například u můstku. Člun je vyrobený z polyetylenu a je proto velmi pevný. Nahradí dosluhující, šestnáct let starý člun Sessa, oproti němuž má i dvojnásobnou kapacitu. Přepraví až deset osob,“ popsal vedoucí poříční jednotky Dušan Smejkal.

Na hladinu přehrady člun poprvé vypluje v dubnu 2018. Jeho pořízení vyšlo na 373 000 korun a běžná životnost dosahuje desítek let. Jménem Jony ho pokřtil přímo u přehrady třináctiletý chlapec Jonatán s poruchou autistického spektra společně s primátorem Petrem Vokřálem.

Poříční jednotka získá společně s člunem i automobil Škoda Kodiaq. Prostorné vozidlo strážníci nezbytně potřebují pro převoz potápěčské a záchranářské výstroje, jako jsou lahve se stlačeným vzduchem, transportní lůžka pro raněné, zdravotnické sady či teleskopický žebřík.

„Náhon na všechna čtyři kola a silný dieselový motor o objemu dvou litrů současně umožní vlečení člunu i jeho vytahování na hůře přístupných nebo podmáčených místech. Členitý terén je i v chatových oblastech, jež strážníci této jednotky pravidelně kontrolují,“ řekl Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno. Jeho cena činí 630 tisíc korun.

Městská policie dál pokračuje v přechodu na alternativní paliva a strážníci proto převzali i čtyři Škody Octavia na stlačený zemní plyn. V takzvaném přímém výkonu služby již tedy jezdí na CNG šestnáct z pětačtyřiceti automobilů. Každý z nich ročně ušetří v průměru čtyřicet tisíc korun za pohonné hmoty.

Politiku úspor podporují i nové, mimořádně spolehlivé a šetrné skútry Honda PCX 125 se spotřebou okolo dvou litrů benzínu na sto kilometrů a systémem start-stop. Strážníci v Brně využívají více než čtyři desítky skútrů, z toho čtyři na elektrický pohon.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít