Přeskočit na obsah

Strážníci mají novou techniku: záchranářský člun, auta i skútry. Jsou úsporné

23. října 2017 2 minuty čtení
(ik) – Městská police Brno získala novou techniku, která přispěje k bezpečnosti veřejnosti.

Strážníci nakoupili profesionální záchranářský člun, automobil Škoda Kodiaq, čtyři Octavie poháněné na stlačený plyn a šest úsporných skútrů.

Plavidlo Pioner Multi bude sloužit poříční jednotce a je přímo uzpůsobené pro práci záchranných složek. „Odolný materiál umožňuje připlout přímo ke břehu bez kotvení lodi například u můstku. Člun je vyrobený z polyetylenu a je proto velmi pevný. Nahradí dosluhující, šestnáct let starý člun Sessa, oproti němuž má i dvojnásobnou kapacitu. Přepraví až deset osob,“ popsal vedoucí poříční jednotky Dušan Smejkal.

Na hladinu přehrady člun poprvé vypluje v dubnu 2018. Jeho pořízení vyšlo na 373 000 korun a běžná životnost dosahuje desítek let. Jménem Jony ho pokřtil přímo u přehrady třináctiletý chlapec Jonatán s poruchou autistického spektra společně s primátorem Petrem Vokřálem.

Poříční jednotka získá společně s člunem i automobil Škoda Kodiaq. Prostorné vozidlo strážníci nezbytně potřebují pro převoz potápěčské a záchranářské výstroje, jako jsou lahve se stlačeným vzduchem, transportní lůžka pro raněné, zdravotnické sady či teleskopický žebřík.

„Náhon na všechna čtyři kola a silný dieselový motor o objemu dvou litrů současně umožní vlečení člunu i jeho vytahování na hůře přístupných nebo podmáčených místech. Členitý terén je i v chatových oblastech, jež strážníci této jednotky pravidelně kontrolují,“ řekl Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno. Jeho cena činí 630 tisíc korun.

Městská policie dál pokračuje v přechodu na alternativní paliva a strážníci proto převzali i čtyři Škody Octavia na stlačený zemní plyn. V takzvaném přímém výkonu služby již tedy jezdí na CNG šestnáct z pětačtyřiceti automobilů. Každý z nich ročně ušetří v průměru čtyřicet tisíc korun za pohonné hmoty.

Politiku úspor podporují i nové, mimořádně spolehlivé a šetrné skútry Honda PCX 125 se spotřebou okolo dvou litrů benzínu na sto kilometrů a systémem start-stop. Strážníci v Brně využívají více než čtyři desítky skútrů, z toho čtyři na elektrický pohon.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.