Přeskočit na obsah

Strážníci by mohli získat nárok na odchodné. Město tak chce motivovat zájemce o tuto náročnou práci

05. února 2020
Nárok strážníků městské policie na odchodné. To je návrh Kolegia ředitelů městských policií statutárních měst a hlavního města Prahy, který by se měl promítnout do novely zákona o obecní policii. Inicioval ji poslanec Jan Bartošek a má i podporu vedení města Brna.

„Přiznání odchodného za určitých podmínek je podle mne potřebné a správné. Jeho zavedení by mohlo být prvním krokem k narovnání sociálních výhod a přispět k motivaci uchazečů o náročnou práci u městské policie. Jde o velmi citlivou situaci – představte si člověka, který pracuje třeba 25 let jako strážník, dávno ztratí kontakt se svým původním povoláním a najednou přijde ze zdravotních důvodů o profesní způsobilost, na kterou jsou, zvláště pokud jde o fyzickou připravenost, kladeny vysoké nároky. Jeho jakékoliv další uplatnění na trhu práce je pak velmi složité,“ popsala své stanovisko primátorka města Brna Markéta Vaňková. „Odchodné, které by bylo stupňováno podle odpracovaných let, by tak logicky strážníky motivovalo k tomu, aby setrvávali v uniformě co nejdéle,“ uvedla dále Markéta Vaňková.

Mzdové náklady městské policie hradí její zřizovatel. Stejně tak by tomu bylo i v případě vyplácení uvedeného benefitu. „Dostali jsme k dispozici modelové výpočty s různými variantami, o jaké částky by se jednalo v případě Brna. Jde ročně o náklady mírně přesahující milión korun, což je pro rozpočet města akceptovatelné,“ doplnila primátorka.

„Uchazeči o práci u městské policie musejí splnit náročná kritéria, a protože nám na kvalitě strážníků velmi záleží, je za současné situace na trhu práce složité hledat nové zaměstnance. V kombinaci se zajímavými benefity, které nabízíme již nyní, bychom se zavedením odchodného přiblížili sociálním výhodám vyplývajícím z legislativy u jiných složek. Dosáhnout na výsluhy není v našich podmínkách reálné, ale tato alternativa dává smysl. O její finální podobě se stále živě diskutuje a ještě nejsou jistá přesná kritéria, především věk nutný k dosažení odchodného nebo odpracované roky. Je však důležité, že se téma otevřelo a máme podporu druhého největšího města,“ řekl ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.