Přeskočit na obsah

Strategický plán pomůže odstranit bariéry

02. prosince 2020

Rada města Brna dnes doporučila Zastupitelstvu města Brna schválit Strategický plán pro postupné odstraňování bariér 2021–2030. Jeho cílem je vytvářet v Brně přístupné prostředí a vybudovat systém, jak odstranit stávající bariéry a nevytvářet nové.

Zhotovitelem dokumentu je Geografický ústav Masarykovy univerzity. Plán byl připraven ve spolupráci s Poradním sborem RMB pro bezbariérové Brno. Je rozdělen do tří částí. Analytická popisuje legislativu a používané teorie v problematice a zároveň identifikuje cílovou skupinu a bariéry. Návrhová část je rozdělena do tří priorit (procesní, realizační a osvětová) včetně cílů a jednotlivých opatření. Implementační část pak popisuje způsob, jakým bude plán převeden do praxe.

„Strategický plán je dalším důležitým krokem, jak usnadnit handicapovaným život v našem městě. V jeho rámci vytvoříme například interní informační systém Poradního sboru RMB pro bezbariérové Brno, který usnadňuje a archivuje komunikaci o stavu odstraňování jednotlivých bariér ve městě, webový portál PSpBB či seznam bariér, které by měly být prioritně odstraněny. Bariéry budou odstraňovány systémovým přístupem, aby tento proces vyhovoval nárokům samosprávy a zároveň navazoval na již provedené realizace a dostupné služby. Máme na něj vyčleněno v rozpočtu 10 mil. Kč každý rok. Případné podněty ohledně bezbariérového města mohou občané psát na bariery@brno.cz,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Na strategický plán naváže Akční plán pro postupné odstraňování bariér, který bude hotový do konce roku 2021 a bude obsahovat soupis jednotlivých investičních i neinvestičních aktivit (včetně odpovědnosti, odhadu výše a zdroje finančních nákladů a předpokládaného termínu realizace).

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.