Stezka vedoucí kolem Svratky je přívětivější a bezpečnější. Přibyly zde lávky, altán i molo

  • 03. května 2022
Stezka podél Svratky vedoucí z Komína do Bystrce je mezi Brňany velmi oblíbená. Části jejích úseků však nebyly pro chodce bezpečné. Město Brno proto připravilo na zprůchodnění cesty projekt, který byl nyní dokončen.

Původní stezka vedoucí podél Svratky z Komína do Bystrce je v některých místech velmi obtížně průchozí, a to zejména pro osoby se sníženou pohyblivostí. Zároveň se na druhém břehu nachází cyklostezka, kterou využívali i chodci, kvůli čemuž zde vznikaly nebezpečné situace. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli stezku pro pěší lépe zprůchodnit. Po celé její délce bylo vytipováno devět míst, která prošla úpravami. V Komíně například vzniklo u zastávky Svratecká molo, které umožní lidem koupání v řece. V lokalitě Pláž je nyní k dispozici rampa, která umožní průchod i za zvýšené hladiny řeky, v lokalitách Přechod a Sráz překlenula skalnaté výběžky lávka nad hladinou vody. Věřím, že veškeré instalované prvky návštěvníci ocení,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Zhotoviteli, jímž je společnost Zprůchodnění Svratky: Ekostavby – STAVOS, bylo předáno staveniště v srpnu loňského roku. Náklady dosáhly výše 9,9 milionu korun s DPH.

V současné době je stavba v režimu předčasného užívání. Předpokladem je, že získá kolaudaci v následujícím měsíci. Poté budou u stezky, které je určena výhradně chodcům, instalovány zákazové značky pro cyklisty. Ti mohou využít trasu na druhém břehu řeky. 

 

Nejnovější tiskové zprávy