Stavby pod lupou: První milník okruhu na Bauerově bude určen chodcům - Tiskový servis

Stavby pod lupou: První milník okruhu na Bauerově bude určen chodcům

  • 02. srpna 2023
  • 2 minuty čtení
  • Radka Loukotová

Lávka přemosťující několikaproudou silnici právě teď roste poblíž koupaliště Riviéra. Hotová bude do konce roku. Výstavba velkého městského okruhu (VMO), který povede pod ní, potrvá déle.

Lávka přemosťující několikaproudou silnici právě teď roste poblíž koupaliště Riviéra. Foto: Z. Kolařík

Lávka přemosťující několikaproudou silnici právě teď roste poblíž koupaliště Riviéra. Foto: Z. Kolařík

Spedice BVV, Velký městský okruh Bauerova, multifunkční hala, smyčka MHD Lipová a nový Tuzex. Hned několik staveb se potkává v lokalitě u výstaviště poblíž koupaliště Riviéra, což klade větší nároky na jejich koordinaci. Některé z jmenovaných jsou těsně před vypuknutím, jinde už jsou stavební stroje v plném zápřahu. Lávka pro chodce nad budoucím VMO Bauerova patří k tomu, co se už rýsuje. Hotová bude do konce roku, přesto zatím pro chodce použitelná nebude, protože povede stále jen na staveniště.

Víc než šest metrů široká lávka je založena na celkem 66 pilotách – jde o zdi, opěry nebo pilíře, z nichž některé zasahují v zemi až do desetimetrové hloubky. Všechny opěry zároveň dostanou speciální permanentní antigraffiti nátěr, z něhož se dají vodou nebo párou opakovaně odstraňovat výtvory sprejerů. Délka celého mostu, který v osmimetrové výšce překlenuje náhon i silnici, je 183 metrů. „Stavebně už bude připravený na případné napojení na mezistanici lanovky, která má vést z budoucí tramvajové smyčky Lipová do bohunického kampusu,“ dodala projektová manažerka Radka Matuszková.


 

Lávku financuje Ředitelství silnic a dálnic, které je podstatným investorem celého projektu VMO Bauerova. Jen lávka samotná ho vyjde na 90 milionů korun. Druhou možnost, kde překonat vytíženou komunikaci, budou mít chodci u velodromu. Díky oběma lávkám se pěší budou na rozdíl od nynějšího stavu pohybovat v jiné úrovni než auta. Zvýší se tím bezpečnost i plynulost provozu.

Výstavba VMO Bauerova potrvá dva roky. Průběh prací ale bude záviset také na dalších stavbách v okolí. V místě, kudy projede zhruba 17 tisíc aut denně, sice vedla čtyřproudá silnice, ale chyběly na ní střední dělicí prvky a provoz komplikovalo, že kromě individuální automobilové dopravy silnice sloužila také pro MHD. Pro tu nyní vznikne obslužná komunikace. V rámci projektu město zbuduje i parkovací plochy, které budou sloužit pro návštěvníky Riviéry.


 


 

Další články z rubriky