Státní svátek i nasvícené památky. Co se chystá o delším volnu? - Tiskový servis

Státní svátek i nasvícené památky. Co se chystá o delším volnu?

  • 16. listopadu 2023
  • 2 minuty čtení
  • Tadeáš Mima

Těšíte se na prodloužený víkend? Není divu, protože se připravuje spousta zajímavých akcí. Vše začne čtvrtečním nasvícením Špilberku na připomínku předčasně narozených dětí, následují pestré oslavy 17. listopadu a plavcům se zadarmo zpřístupní nově zrekonstruovaný areál za Lužánkami. Speciální program nemine ani děti na výstavišti.

Oslavy státního svátku 17. listopadu v Brně. Foto: Brněnský sedmnáctý

Oslavy státního svátku 17. listopadu v Brně. Foto: Brněnský sedmnáctý

Ve čtvrtek ve večerních hodinách se ponoří do purpurové záře hrad Špilberk i vybrané brněnské ulice. Půjde o připomínku Světového dne předčasně narozených dětí, jenž se slaví den poté. Právě v pátek ke Špilberku přibude nasvícené Mahenovo divadlo, u kterého až do 23. listopadu stojí fotografická výstava Velcí křehcí bojovníci na téma předčasně narozených miminek.

Atmosféra státního svátku se ponese pátečním festivalem Brněnský sedmnáctý. Akci hostí náměstí Svobody, Knihovna Jiřího Mahena i další místa v centru města. Zavzpomíná se na události osudových roků 1939 a 1989, na nichž se zásadně podílelo studentstvo. Právě zájemci s platným studentským dokladem zároveň mohou ve stejný den na Špilberku zdarma navštívit okruh Muzeum.


Nově otevřený bazén za Lužánkami budete moct navštívit zdarma v rámci Dne sportovišť. Foto: Marie Schmerková

Na pátek si připravilo oslavu 150 let existence Uměleckoprůmyslové muzeum. Při této příležitosti začne výstava Made by Fire, která ukáže to nejlepší z českého skla, keramiky nebo porcelánu. Otevře se také stálá expozice Prvních třicet (1873–1903) zaměřená na úvodní éru instituce. Dorazte mezi 10. a 20. hodinou, vše důležité zjistíte ve facebookové události.

Pokračují i Dny sportovišť, díky nimž můžete v pátek od 8.00 do 21.30 zadarmo navštívit nově zrekonstruované bazény za Lužánkami. Jedinou výjimkou, kde se platí vstup, je wellness. Vrací se také MINT market, během nějž se Tržnice Brno naplní českým designem, autorskou módou, ručně vyráběnými šperky nebo spoustou dalších vydařených produktů. Páteční otevírací doba je 11.00–18.00 a sobotní 10.00–17.00.


Produkty prezentované na festivalu Čokofest. Foto: Čokofest

S dětmi se vyplatí jít na výstaviště, kde se po celý víkend konají dvě velké akce. Jde o Čokofest, na němž se ponoříte do sladkých chutí i vůní čokolády, a balónkovou výstavu Pohádkový svět, kterou tvoří více než 60 tisíc ekologických balónků. Děti se mohou těšit na skákací hrad, malování na obličej či řadu dalších aktivit. Vstupenky a časový harmonogram obou akcí najdete pohromadě zde.

Prodloužený víkend přeje také sportu. Zhlédněte třeba derby florbalové první ligy mužů, které v pátek od 19 hodin obstarají brněnské týmy Hattrick a Gullivers. Zápas se uskuteční na menším hřišti STAREZ ARÉNY ve Vodově ulici, na místě se platí vstupné 50 korun.

Další články z rubriky