Stará radnice bude sídlem nového Institutu Paměti národa

  • 22. července 2021
V prostorách na Radnické 8 a 10, kde nyní sídlí TIC Brno, by mohl vzniknout Institut Paměti národa. Tento projekt je jednou z aktivit neziskové organizace Post Bellum, která uchovává vzpomínky pamětníků z dob totalit 20. století. Brněnští radní dnes schválili adresný záměr pronájmu, který je dalším krokem ke vzniku multimediální expozice.

„V loňském roce jsme s organizací Post Bellum podepsali memorandum o spolupráci na projektu Institutu Paměti národa. Ten se věnuje archivaci vzpomínek a reálných zkušeností lidí, kteří prošli perzekucí totalitních režimů minulého století. Přitahuje pozornost k neznámým hrdinům, na něž by se mohlo zapomenout. Každé svědectví skládá dohromady mozaiku dějinných hrůz, z nichž se musíme poučit, abychom minulost neopakovali,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Institut Paměti národa bude sloužit jako vzdělávací a kulturní centrum, ale také jako prostor pro setkávání a dialog. Jeho součástí bude také kavárna a knihkupectví s nabídkou knih zapadajících do tématu projektu. Stálá expozice se bude věnovat průřezu dějinami 20. století, ale budou se tam konat také krátkodobé výstavy reagující na aktuální výročí a historické události. Online bude zpřístupněn také archiv nahrávek s pamětníky obou totalitních režimů. Dosud Paměť národa publikovala již 4 984 výpovědí pamětníků.

„V Institutu budou probíhat vzdělávací programy pro žáky a studenty brněnských škol i pro veřejnost. Prostor na Radnické bude využíván také ke společenským akcím, promítání filmů a dalším událostem. Celý projekt je koncipován do dvou fází. Během první by měly vzniknout komerční prostory kavárny a na ně bude navazovat samotná multimediální expozice v poschodí objektu,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

TIC Brno souhlasí s přenecháním části prostor na Radnické 8 a 10 organizaci Post Bellum. Aby vše proběhlo legislativně správně, musí radní v první fázi odsouhlasit adresný záměr pronájmu. Až poté se povedou jednání o podobě a podmínkách samotné smlouvy o pronájmu daných prostor. „Chodba a hala na Radnické je v tuto chvíli nevyužitá, vítáme proto zájem Post Bellum o jejich zpřístupnění lidem s takto přínosným projektem. Velkou výhodou je také lokalita v centru města u Staré radnice, která je oblíbeným turistickým cílem. Věřím proto, že si cestu do Institutu Paměti národa najdou i kolemjdoucí a turisté,“ sdělil náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku města Jiří Oliva.

Podle předběžných odhadů by mohly přípravy přestavby začít již v srpnu letošního roku v přízemí objektu, kde vzniknou komerční prostory. Na jaře příštího roku budou následovat úpravy pro zřízení expozice a zázemí pro Institut Paměti národa včetně místnosti pro archiv a mediatéku s nahrávkami.

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy