Přeskočit na obsah

Stará radnice bude sídlem nového Institutu Paměti národa

22. července 2021

V prostorách na Radnické 8 a 10, kde nyní sídlí TIC Brno, by mohl vzniknout Institut Paměti národa. Tento projekt je jednou z aktivit neziskové organizace Post Bellum, která uchovává vzpomínky pamětníků z dob totalit 20. století. Brněnští radní dnes schválili adresný záměr pronájmu, který je dalším krokem ke vzniku multimediální expozice.

„V loňském roce jsme s organizací Post Bellum podepsali memorandum o spolupráci na projektu Institutu Paměti národa. Ten se věnuje archivaci vzpomínek a reálných zkušeností lidí, kteří prošli perzekucí totalitních režimů minulého století. Přitahuje pozornost k neznámým hrdinům, na něž by se mohlo zapomenout. Každé svědectví skládá dohromady mozaiku dějinných hrůz, z nichž se musíme poučit, abychom minulost neopakovali,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Institut Paměti národa bude sloužit jako vzdělávací a kulturní centrum, ale také jako prostor pro setkávání a dialog. Jeho součástí bude také kavárna a knihkupectví s nabídkou knih zapadajících do tématu projektu. Stálá expozice se bude věnovat průřezu dějinami 20. století, ale budou se tam konat také krátkodobé výstavy reagující na aktuální výročí a historické události. Online bude zpřístupněn také archiv nahrávek s pamětníky obou totalitních režimů. Dosud Paměť národa publikovala již 4 984 výpovědí pamětníků.

„V Institutu budou probíhat vzdělávací programy pro žáky a studenty brněnských škol i pro veřejnost. Prostor na Radnické bude využíván také ke společenským akcím, promítání filmů a dalším událostem. Celý projekt je koncipován do dvou fází. Během první by měly vzniknout komerční prostory kavárny a na ně bude navazovat samotná multimediální expozice v poschodí objektu,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

TIC Brno souhlasí s přenecháním části prostor na Radnické 8 a 10 organizaci Post Bellum. Aby vše proběhlo legislativně správně, musí radní v první fázi odsouhlasit adresný záměr pronájmu. Až poté se povedou jednání o podobě a podmínkách samotné smlouvy o pronájmu daných prostor. „Chodba a hala na Radnické je v tuto chvíli nevyužitá, vítáme proto zájem Post Bellum o jejich zpřístupnění lidem s takto přínosným projektem. Velkou výhodou je také lokalita v centru města u Staré radnice, která je oblíbeným turistickým cílem. Věřím proto, že si cestu do Institutu Paměti národa najdou i kolemjdoucí a turisté,“ sdělil náměstek primátorky pro oblast bydlení a správy majetku města Jiří Oliva.

Podle předběžných odhadů by mohly přípravy přestavby začít již v srpnu letošního roku v přízemí objektu, kde vzniknou komerční prostory. Na jaře příštího roku budou následovat úpravy pro zřízení expozice a zázemí pro Institut Paměti národa včetně místnosti pro archiv a mediatéku s nahrávkami.

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.