Přeskočit na obsah

Spolupráce města s investory přináší zrychlení výstavby dalších 686 bytů, na infrastrukturu půjde přes 39 milionů

23. února 2022

Město načíná druhý rok, kdy za jednotných podmínek podepisuje s investory smlouvy o spolupráci při výstavbě veřejné dopravní a technické infrastruktury. Dnes radní projednali a doporučili zastupitelstvu pět dalších projektů.

„Nastavený způsob spolupráce se velmi osvědčil a potvrzuje, že je výhodný jak pro město, tak pro subjekty, které v Brně chtějí stavět.  Investoři se také na základě smluv zavazují poskytnout do městem spravovaného Fondu developerských projektů finanční příspěvky nebo adekvátní plnění. Prostředky se pak využijí v lokalitě městské části, která je konkrétní stavbou dotčena. Lze z nich stavět veřejnou infrastrukturu, jako například vodovody a kanalizaci, silnice, parkoviště, chodníky či cyklostezky, školky a školy, část trasy MHD nebo parkové a rekreační plochy. V prvním roce tak s městem spolupracovalo 14 subjektů plánujících výstavbu, hodnota jejich příspěvku byla 153 815 384 korun. Díky spolupráci se také může začít rychleji stavět třeba 2298 nových bytů,“ zrekapitulovala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Klíčovými čísly lze popsat i dnes projednávané smlouvy. „Sjednaná výše investičního příspěvku je přes 19 milionů korun, dalších 20 milionů dostane město v případě výstavby mateřské školy na ulici Střední, zrychlí se výstavba 686 bytů,“ doplnila aktuální data primátorka Markéta Vaňková.

„Dvě stavby na pozemcích původního výrobního areálu firmy Beghelli mezi ulicemi Poříčí a Rybářská plánuje společnost IMPERA line, a. s. Stávající areál bude zdemolován a na uvolněných pozemcích vzniknou polyfunkční budovy zahrnující administrativu, obchod, služby, bydlení a ubytování. IMPERA sprint otevřený podílový fond hodlá v městské části Brno-Komín na ulici Podveská realizovat novostavbu polyfunkčního objektu s 20 bytovými a 22 nebytovými jednotkami. Záměrem společnosti Roosendaal Videnska, s. r. o., je úprava komplexu obchodního centra Vídeňská mezi ulicemi Vídeňská, Strážní a Vsetínská,“ popsal projednávané záměry investorů radní pro investice David Grund.

„Poslední projednávaná smlouva bude uzavřena se společností KLIMINVEST CZ, a. s., která chce stavět Residenční park Štefánikova, Brno mezi ulicemi Štefánikova a Staňkova na ploše bývalých Jaselských kasáren. Tato smlouva o spolupráci vychází z dohody o narovnání uzavřené mezi městem a společností KLIMINVEST CZ v dubnu 2020, která udělala tečku za spory táhnoucími se od roku 2012,“ sdělila primátorka Markéta Vaňková.

Informace o Zásadách pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury statutárního města Brna jsou k dispozici na webu města Brna: https://www.brno.cz/podnikatel-investor/zasady-pro-spolupraci-s-investory/.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.