Přeskočit na obsah

Společnou expozici města a kraje na Expu v Dubaji postaví Veletrhy Brno

10. listopadu 2021

Micro & Macro je název výstavy, kterou se bude město Brno a Jihomoravský kraj prezentovat na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Ta byla kvůli pandemii koronaviru přeložena na přelom roku 2021 a 2022. Radní dnes na svém zasedání vybrali dodavatele, kterým se po podpisu smlouvy stanou Veletrhy Brno, a. s.

V červnu roku 2019 schválila Rada města Brna účast města na EXPO 2020 ve společné expozici s Jihomoravským krajem, která ponese název Micro & Macro. Původní termín konání ale ovlivnila pandemie koronaviru, rotační výstava v Národním pavilonu České republiky se tak nakonec uskuteční v termínu od 16. do 31. března 2022.  

„Město Brno a Jihomoravský kraj jsou centra špičkových technologií, zejména dvou klíčových oborů zaměřujících se na elektronovou mikroskopii a vesmírný průmysl.  Expozice v Dubaji bude ukazovat, jak blízko si může být náhled do světa mikročástic a záběry těles a mlhovin z dalekého vesmíru. Oba obory navíc přiblíží jejich konkrétní využití, jako například GPS systém, role elektronové mikroskopie ve vývoji vakcín nebo průmyslových materiálů v automobilovém průmyslu, při rozpoznávání padělků a další. Oba obory totiž zasahují do každodenních životů, aniž bychom si toho byli vědomi,“ uvedl náměstek Tomáš Koláčný.

V rámci výběrového řízení na dodavatele zakázky „Komplexní realizace společné prezentace Jihomoravského kraje a statutárního města Brna na EXPO 2020 v Dubaji“ byly osloveny tři společnosti a zároveň byla zakázka uveřejněna na profilu zadavatele v systému eZak. O zakázku projevil zájem jeden dodavatel – Veletrhy Brno, a. s.

„Hodnotící komise konstatovala, že nabídková cena ve výši 2,35 milionu korun včetně DPH odpovídá hospodárnému vynakládání veřejných prostředků a je pro zadavatele akceptovatelná, neboť odpovídá obvyklé tržní ceně za poptávané plnění. Společnost Veletrhy Brno má navíc zkušenosti s realizacemi veletrhů v Londýně, Šanghaji či Dubaji,“ dodal Tomáš Koláčný.

Částka 2,35 milionu s DPH na realizaci zakázky bude z poloviny zaplacena statutárním městem Brnem, z poloviny Jihomoravským krajem.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.