Přeskočit na obsah

Spojení Muchovy Epopeje a plakátů. Festival RE:PUBLIKA nabídne světový unikát

25. dubna 2018 2 minuty čtení
(gak, ral) – Největší letošní událost, Festival Re:publika, vypukne už za měsíc. Jedním z jeho lákadel bude i Slovanská epopej. Ta se představí zcela unikátně společně s Muchovými plakáty. Oslava sta let od vzniku Československa a 90 let od otevření výstaviště se tak obohatí o mimořádně ucelenou prezentaci jednoho z nejoblíbenějších českých umělců. Kromě toho se mohou lidé těšit i na další speciální edici kuliček v brněnském orloji.

Výstava ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY, která se jako součást Festivalu RE:PUBLIKA otevře na výstavišti 26. května, zkombinuje dva protipóly tvorby světoznámého secesního malíře Alfonse Muchy. Jako vůbec v prvním městě na světě se v Brně představí část cyklu Slovanská epopej ve spojení s nejrozsáhlejší sbírkou jeho plakátů. Vznikne tak mimořádná výstava, která nemá nejen u nás, ale ani nikde v zahraničí obdoby. „Všechny bych chtěl srdečně nejen na Epopej, ale na celý festival pozvat. Program bude opravdu nabitý, budou tu kulturní vystoupení, koncerty, Re:lax zóna, kde si lidé vyzkouší různé sporty tak, jak se vyvíjely. Každý si tu najde své," ujišťuje primátor města Brna Petr Vokřál.

Výstava Dva světy, umístěná v pavilonu H, bude zpřístupněna 26. května od 13 hodin stejně jako ostatní festivalové pavilony. Navštívit ji lidé budou moci i po skončení Re:publiky, nicméně během jejího trvání bude možné ji zhlédnout za zvýhodněné festivalové vstupné. „O umístění Slovanské epopeje do pavilonu H se uvažovalo už v roce 2002, dokonce existuje projekt na stálou expozici tohoto fenomenálního souboru. Velmi si cením toho, že výstava u nás zůstane nejen během Festivalu RE:PUBLIKA, ale až do podzimu. Takto unikátní záležitost si zaslouží, aby byla pro milovníky umění přístupná co nejdéle,“ doplnil generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Oslavami Re:publiky ožije nejen brněnské výstaviště. Organizátoři dnes ukázali novou edici kuliček do orloje na náměstí Svobody. Kulička ozdobená barvami města a nápisem RE:100 bude vypadávat po celou dobu konání festivalu, tedy od 26. května do 17. června.

Více informací najdete v tiskové zprávě a na stránkách Festivalu RE:PUBLIKA.

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.