Přeskočit na obsah

Spojení Muchovy Epopeje a plakátů. Festival RE:PUBLIKA nabídne světový unikát

25. dubna 2018 2 minuty čtení
(gak, ral) – Největší letošní událost, Festival Re:publika, vypukne už za měsíc. Jedním z jeho lákadel bude i Slovanská epopej. Ta se představí zcela unikátně společně s Muchovými plakáty. Oslava sta let od vzniku Československa a 90 let od otevření výstaviště se tak obohatí o mimořádně ucelenou prezentaci jednoho z nejoblíbenějších českých umělců. Kromě toho se mohou lidé těšit i na další speciální edici kuliček v brněnském orloji.

Výstava ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY, která se jako součást Festivalu RE:PUBLIKA otevře na výstavišti 26. května, zkombinuje dva protipóly tvorby světoznámého secesního malíře Alfonse Muchy. Jako vůbec v prvním městě na světě se v Brně představí část cyklu Slovanská epopej ve spojení s nejrozsáhlejší sbírkou jeho plakátů. Vznikne tak mimořádná výstava, která nemá nejen u nás, ale ani nikde v zahraničí obdoby. „Všechny bych chtěl srdečně nejen na Epopej, ale na celý festival pozvat. Program bude opravdu nabitý, budou tu kulturní vystoupení, koncerty, Re:lax zóna, kde si lidé vyzkouší různé sporty tak, jak se vyvíjely. Každý si tu najde své," ujišťuje primátor města Brna Petr Vokřál.

Výstava Dva světy, umístěná v pavilonu H, bude zpřístupněna 26. května od 13 hodin stejně jako ostatní festivalové pavilony. Navštívit ji lidé budou moci i po skončení Re:publiky, nicméně během jejího trvání bude možné ji zhlédnout za zvýhodněné festivalové vstupné. „O umístění Slovanské epopeje do pavilonu H se uvažovalo už v roce 2002, dokonce existuje projekt na stálou expozici tohoto fenomenálního souboru. Velmi si cením toho, že výstava u nás zůstane nejen během Festivalu RE:PUBLIKA, ale až do podzimu. Takto unikátní záležitost si zaslouží, aby byla pro milovníky umění přístupná co nejdéle,“ doplnil generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Oslavami Re:publiky ožije nejen brněnské výstaviště. Organizátoři dnes ukázali novou edici kuliček do orloje na náměstí Svobody. Kulička ozdobená barvami města a nápisem RE:100 bude vypadávat po celou dobu konání festivalu, tedy od 26. května do 17. června.

Více informací najdete v tiskové zprávě a na stránkách Festivalu RE:PUBLIKA.

Dočtete se v Metropolitanu

Medlánecká SOS vesnička letos oslavila dvacáté výročí vzniku. Foto: archiv SOS Dětské vesničky
Medlánecká SOS vesnička slaví dvacetiny. Mohlo jí být padesát

Děti, které kdysi tvořily první obyvatele SOS vesničky v brněnských Medlánkách, už samy dorostly do věku rodičů. Toto zařízení pro pěstounskou péči totiž letos oslavilo dvacáté výročí vzniku. Samotná myšlenka SOS vesniček rozšířených po celém světě je ještě o několik dekád starší.

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Nenechte si ujít

Medlánecká SOS vesnička letos oslavila dvacáté výročí vzniku. Foto: archiv SOS Dětské vesničky
Medlánecká SOS vesnička slaví dvacetiny. Mohlo jí být padesát

Děti, které kdysi tvořily první obyvatele SOS vesničky v brněnských Medlánkách, už samy dorostly do věku rodičů. Toto zařízení pro pěstounskou péči totiž letos oslavilo dvacáté výročí vzniku. Samotná myšlenka SOS vesniček rozšířených po celém světě je ještě o několik dekád starší.

Výtvarná instalace z loňského ročníku Faktoru K, foto: Miroslava Holasová
Faktor K oživí Káznici a připomene i jejích 250 + 1 let

Hra o Marii Kudeříkové, taneční performance zkoumající neživou hmotu vlasů nebo jam s Choro Moro – i to čeká na návštěvníky a návštěvnice letošního ročníku Faktoru K, který se odehraje od 4. do 7. října tradičně v prostorách bývalé Káznice na Cejlu.

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.