Spojení Muchovy Epopeje a plakátů. Festival RE:PUBLIKA nabídne světový unikát - Tiskový servis

Spojení Muchovy Epopeje a plakátů. Festival RE:PUBLIKA nabídne světový unikát

  • 25. dubna 2018
  • 2 minuty čtení

(gak, ral) – Největší letošní událost, Festival Re:publika, vypukne už za měsíc. Jedním z jeho lákadel bude i Slovanská epopej. Ta se představí zcela unikátně společně s Muchovými plakáty. Oslava sta let od vzniku Československa a 90 let od otevření výstaviště se tak obohatí o mimořádně ucelenou prezentaci jednoho z nejoblíbenějších českých umělců. Kromě toho se mohou lidé těšit i na další speciální edici kuliček v brněnském orloji.

Výstava ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY, která se jako součást Festivalu RE:PUBLIKA otevře na výstavišti 26. května, zkombinuje dva protipóly tvorby světoznámého secesního malíře Alfonse Muchy. Jako vůbec v prvním městě na světě se v Brně představí část cyklu Slovanská epopej ve spojení s nejrozsáhlejší sbírkou jeho plakátů. Vznikne tak mimořádná výstava, která nemá nejen u nás, ale ani nikde v zahraničí obdoby. „Všechny bych chtěl srdečně nejen na Epopej, ale na celý festival pozvat. Program bude opravdu nabitý, budou tu kulturní vystoupení, koncerty, Re:lax zóna, kde si lidé vyzkouší různé sporty tak, jak se vyvíjely. Každý si tu najde své," ujišťuje primátor města Brna Petr Vokřál.

Výstava Dva světy, umístěná v pavilonu H, bude zpřístupněna 26. května od 13 hodin stejně jako ostatní festivalové pavilony. Navštívit ji lidé budou moci i po skončení Re:publiky, nicméně během jejího trvání bude možné ji zhlédnout za zvýhodněné festivalové vstupné. „O umístění Slovanské epopeje do pavilonu H se uvažovalo už v roce 2002, dokonce existuje projekt na stálou expozici tohoto fenomenálního souboru. Velmi si cením toho, že výstava u nás zůstane nejen během Festivalu RE:PUBLIKA, ale až do podzimu. Takto unikátní záležitost si zaslouží, aby byla pro milovníky umění přístupná co nejdéle,“ doplnil generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Oslavami Re:publiky ožije nejen brněnské výstaviště. Organizátoři dnes ukázali novou edici kuliček do orloje na náměstí Svobody. Kulička ozdobená barvami města a nápisem RE:100 bude vypadávat po celou dobu konání festivalu, tedy od 26. května do 17. června.

Více informací najdete v tiskové zprávě a na stránkách Festivalu RE:PUBLIKA.

Další články z rubriky