Přeskočit na obsah

Špilberk ožije dobovou bitvou, rozezní se i nábřeží řek

17. srpna 2018 2 minuty čtení
(gak) - Víkendový program připomene vítězství Brňanů nad Švédskými vojsky. Uskuteční se totiž další část oslav Dne Brna, která nabídne například dobovou bitvu. Kromě toho se bude konat festival Překročme řeku, navštívit můžete také promítání filmu Kniha džunglí.

V pátek mohou zájemci sledovat napínavé dobrodružství Mauglího v netradičním prostředí. Film Kniha džunglí se bude totiž promítat v brněnské zoo, konkrétně od 21 hodin na louce u Tygřích skal. Předcházet tomu bude večerní komentovaná prohlídka zoo od 19 do 20:30 hodin.

Více informací naleznete na https://kinoart.cz/filmy/kniha-dzungli-v-zoo-brno/.

Na své si přijdou i fanoušci fotbalu. V tabulce devátá Zbrojovka v pátek odehraje na Srbské zápas s SK Dynamo České Budějovice. Zápas proti druhému nejlepšímu týmu ve druhé lize začíná v 18:30.

Od minulého víkendu si lidé ve městě připomínají Den Brna, který připadá na 15. srpna. Městská slavnost je připomínkou slavné a úspěšné obrany brněnských hradeb před útoky švédského vojska za třicetileté války. Při oslavách se nezapomíná na pátera Martina Středu ani na maršála Jeana Louise Raduita de Souches, kterému se podařilo město ubránit s necelými dvěma tisíci vojáky proti. Letošní oslavy 373. výročí zakončí v sobotu historická vojska na Špilberku. 

Ukázky bitvy budou probíhat mezi 16 a 17 hodinou na jižních a západních hradbách hradu Špilberku. Další program naleznete na https://www.gotobrno.cz/akce/den-brna/.

Oživení nábřeží řek má za cíl sobotní festival Překročme řeku. Samotný festival začne v sobotu 18. srpna v 10 hodin a proběhne hned na několika místech. Tím nejvzdálenějším budou Bílovice nad Svitavou, pestrý program čeká návštěvníky na konečné tramvaje v Obřanech, Sportovním nábřeží v Husovicích nebo za obchodním domem Albert na Tkalcovské. Hlavní pódium najdete na Černovickém nábřeží. Největší hvězdou hudebního programu bude kapela Vidiek a dále. Diváky čeká i divadelní představení připravené Divadlem Feste přímo pro tuto příležitost. Atraktivní podívanou slibuje také neckyáda.

Festival Překročme řeku je letos propojen s další hudební akcí Svitava pod parou. Návštěvníci mezi nimi mohou přejíždět parním vlakem.

Víkend zakončí v neděli další hudební lahůdka. Na Špilberku vystoupí kapela Mucha doprovázená brněnskou skupinou Vítrholc. Začátek ve 20 hodin.

Další víkendové tipy naleznete na webu https://www.gotobrno.cz/.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.