Přeskočit na obsah

Špekáčky, jehličnatí velikáni i indiáni. Víkend v Brně bude pestrý

18. února 2022 2 minuty čtení
(zob) – Potřebujete si po náročném pracovním týdnu vyvětrat hlavu? Možnosti jsou tento týden široké, TIC Brno se zapojuje do Mezinárodního dne průvodců, v areálu U Mravence Lesíka se koná táborák a Arboretum v Řícmanicích otevírá na jeden den své brány.

Mezinárodní den průvodců připadá na třetí únorový víkend. TIC Brno se letos zapojí s 19 tematickými procházkami, z nichž si vybere každý. Brno je proslulé svou kavárenskou scénou; více o tradici pití kávy se dozvíte na trase Brněnské kavárny – zmizelé i současné. Významné vily vám přiblíží procházka Černými Poli. Jak vypadalo město před spojením do Velkého Brna, ukáže výprava do Brna před 100 lety. 

Do vesmíru se podívalo 579 kosmonautů a od 572 z nich vlastní sběratel Tomáš Přibyl podpisy. Technické muzeum v Brně nyní vystavuje tyto artefakty na výstavě Pozvali nás všechny do vesmíru. Konkrétně si zde prohlédnete memorabilie a podpisy kosmonautů z prvních 60let dobývání kosmu. Tuto neděli si výstavu vychutnáte i s komentářem samotného autora. 

Život původních obyvatel Severní Ameriky přibližuje výstava v Anthroposu Óóó Indiáni. Přibližuje historii a kulturu jednotlivých indiánských kmenů. Geograficky výstava postihuje Velké pláně a prérie, Severozápadní pobřeží, Jihozápad i oblast Arktidy. Kromě obydlí se seznámíte s jejich zvyky, písmem, ošacením i duchovním životem. Na výstavě je připraveno mnoho interaktivních předmětů včetně hraček pro děti a hudebních nástrojů.

Táhne vás to za hranice města? Lesy města Brna si na sobotu připravily v areálu U Mravence Lesíka táborák nejen pro rodiny s dětmi. Kromě opékání špekáčků si projdete naučnou stezku a otevřen bude i lesní bar. Na naučné stezce se podíváte i na lesní polygon s výhledem na krmelec ve výšce 4 metrů nad zemí. Kousek dál za Brnem se nachází Arboretum Řícmanice, které své brány pro veřejnost otevírá jen výjimečně, takže Zimní den otevřených dveří si nenechejte ujít. Na komentovaných prohlídkách se vám představí jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnanů u nás. Prohlédnete si například nádherný exemplář blahočetu Chilského.

Páteční večer v Kině Art je zasvěcen znalostnímu souboji a tématem jsou, jak jinak, filmy a seriály. Kvíz začíná v 19:30 hodin a pokud nesestavíte tým maximálně o pěti lidech, nevěšte hlavu. Organizátoři slibují seskupení do týmů.

V neděli bude končit Olympijský festival v areálu Nové Zbrojovky. Máte tak poslední možnost vyzkoušet si třeba curling, boby či skoky na lyžích. V sobotu se na festivalu můžete setkat s Alešem Valentou, který slaví 20 let od zisku zlaté medaile na OH v Salt Lake City. 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.