Přeskočit na obsah

Špekáčky, jehličnatí velikáni i indiáni. Víkend v Brně bude pestrý

18. února 2022 2 minuty čtení
(zob) – Potřebujete si po náročném pracovním týdnu vyvětrat hlavu? Možnosti jsou tento týden široké, TIC Brno se zapojuje do Mezinárodního dne průvodců, v areálu U Mravence Lesíka se koná táborák a Arboretum v Řícmanicích otevírá na jeden den své brány.

Mezinárodní den průvodců připadá na třetí únorový víkend. TIC Brno se letos zapojí s 19 tematickými procházkami, z nichž si vybere každý. Brno je proslulé svou kavárenskou scénou; více o tradici pití kávy se dozvíte na trase Brněnské kavárny – zmizelé i současné. Významné vily vám přiblíží procházka Černými Poli. Jak vypadalo město před spojením do Velkého Brna, ukáže výprava do Brna před 100 lety. 

Do vesmíru se podívalo 579 kosmonautů a od 572 z nich vlastní sběratel Tomáš Přibyl podpisy. Technické muzeum v Brně nyní vystavuje tyto artefakty na výstavě Pozvali nás všechny do vesmíru. Konkrétně si zde prohlédnete memorabilie a podpisy kosmonautů z prvních 60let dobývání kosmu. Tuto neděli si výstavu vychutnáte i s komentářem samotného autora. 

Život původních obyvatel Severní Ameriky přibližuje výstava v Anthroposu Óóó Indiáni. Přibližuje historii a kulturu jednotlivých indiánských kmenů. Geograficky výstava postihuje Velké pláně a prérie, Severozápadní pobřeží, Jihozápad i oblast Arktidy. Kromě obydlí se seznámíte s jejich zvyky, písmem, ošacením i duchovním životem. Na výstavě je připraveno mnoho interaktivních předmětů včetně hraček pro děti a hudebních nástrojů.

Táhne vás to za hranice města? Lesy města Brna si na sobotu připravily v areálu U Mravence Lesíka táborák nejen pro rodiny s dětmi. Kromě opékání špekáčků si projdete naučnou stezku a otevřen bude i lesní bar. Na naučné stezce se podíváte i na lesní polygon s výhledem na krmelec ve výšce 4 metrů nad zemí. Kousek dál za Brnem se nachází Arboretum Řícmanice, které své brány pro veřejnost otevírá jen výjimečně, takže Zimní den otevřených dveří si nenechejte ujít. Na komentovaných prohlídkách se vám představí jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnanů u nás. Prohlédnete si například nádherný exemplář blahočetu Chilského.

Páteční večer v Kině Art je zasvěcen znalostnímu souboji a tématem jsou, jak jinak, filmy a seriály. Kvíz začíná v 19:30 hodin a pokud nesestavíte tým maximálně o pěti lidech, nevěšte hlavu. Organizátoři slibují seskupení do týmů.

V neděli bude končit Olympijský festival v areálu Nové Zbrojovky. Máte tak poslední možnost vyzkoušet si třeba curling, boby či skoky na lyžích. V sobotu se na festivalu můžete setkat s Alešem Valentou, který slaví 20 let od zisku zlaté medaile na OH v Salt Lake City. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.

Výstava v Urban centru prezentuje stav brněnského ovzduší i opatření k jeho zlepšení. Foto: Urban centrum
Takhle zmapované ovzduší má jen Brno. Výsledky prezentuje na výstavě

Dneškem odstartovala více než třítýdenní výstava v Urban centru, která Brňany a Brňanky seznámí s kvalitou ovzduší ve městě. Výstavu doprovází také přednáška a workshopy pro školy.