Přeskočit na obsah

Soutěž o podobu nových girland má vítěze. Jako nejlepší označila porota návrh studia VISUALOVE

02. března 2022

Instalovat více než tři desítky nových girland v centru města, na ulicích Česká, Středova, Běhounská, Kobližná a Masarykova. Takový je záměr města, které koncem září minulého roku vyhlásilo otevřenou dvoufázovou designérskou projektovou soutěž o jejich podobu. Rada města Brna dnes vyhlásila její výsledky.

„Současné girlandy, které osvětlují ulice v centru města, slouží svému účelu přibližně 70 let. Z tohoto důvodu jsme se je rozhodli modernizovat a vypsali otevřenou soutěž o jejich novou podobu. Porota složená z odborníků a zástupců města vybírala z deseti doručených návrhů. Následně byly vybrány čtyři, které postoupily do druhé fáze soutěže. Jako nejlepší byl vyhodnocen návrh společnosti VISUALOVE. Oceňuji, že tento návrh nejzdařileji ztvárňuje identitu Brna,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.  

Na druhém místě skončil návrh Mgr. Pavla Korbičky, na třetím místě projekt společnosti st.dio. Posledním účastníkem užšího finále bylo studio VANTA LAB.

„Po zveřejnění výsledků se propojí Technické sítě Brno s vítězem soutěže a následně společně připraví samotnou realizaci girland. Počítáme, že by mohly být nainstalovány do pěti ulic v centru města do konce letošního roku,“ dodal radní pro oblast investic David Grund.

Porota návrhy posuzovala vždy anonymně. Čtyřem projektům, které se dostaly do užšího výběru, byly uděleny finanční odměny (100, 75, 50 a 25 tisíc Kč).

„Potěšila mě vysoká úroveň dodaných návrhů a promyšlené ztvárnění osvětlení. V soutěžních podmínkách jsme doporučili, aby si jednotliví účastníci minimálně v druhé fázi soutěže přizvali do týmu realizátory osvětlení, se kterými pak v případě úspěchu v soutěži dílo také instalují,“ podotkl radní pro územní plánování a rozvoj a zároveň jeden ze závislých členů soutěžní poroty Filip Chvátal.

„Porota, v níž tvořili většinu odborníci, měla těžký úkol. Z doručených návrhů byly poslány čtyři do dalšího kola posuzování. Nakonec byl vybrán návrh, jenž je ve své podstatě jednoduchý, ale skvěle odkazuje na vizuál města, s nímž dokáže variabilně pracovat dle aktuální potřeby,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

Všechny soutěžní návrhy budou zveřejněny na webových stránkách administrátora soutěže: www.cceamoba.cz. Od konce března proběhne v Urban centru na Mečové výstava.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz 


1.    místo VISUALOVE

2.    místo Mgr. Pavel Korbička

3.    místo st.dio

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.