Přeskočit na obsah

Soutěž o podobu nových girland má vítěze. Jako nejlepší označila porota návrh studia VISUALOVE

02. března 2022
Instalovat více než tři desítky nových girland v centru města, na ulicích Česká, Středova, Běhounská, Kobližná a Masarykova. Takový je záměr města, které koncem září minulého roku vyhlásilo otevřenou dvoufázovou designérskou projektovou soutěž o jejich podobu. Rada města Brna dnes vyhlásila její výsledky.

„Současné girlandy, které osvětlují ulice v centru města, slouží svému účelu přibližně 70 let. Z tohoto důvodu jsme se je rozhodli modernizovat a vypsali otevřenou soutěž o jejich novou podobu. Porota složená z odborníků a zástupců města vybírala z deseti doručených návrhů. Následně byly vybrány čtyři, které postoupily do druhé fáze soutěže. Jako nejlepší byl vyhodnocen návrh společnosti VISUALOVE. Oceňuji, že tento návrh nejzdařileji ztvárňuje identitu Brna,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.  

Na druhém místě skončil návrh Mgr. Pavla Korbičky, na třetím místě projekt společnosti st.dio. Posledním účastníkem užšího finále bylo studio VANTA LAB.

„Po zveřejnění výsledků se propojí Technické sítě Brno s vítězem soutěže a následně společně připraví samotnou realizaci girland. Počítáme, že by mohly být nainstalovány do pěti ulic v centru města do konce letošního roku,“ dodal radní pro oblast investic David Grund.

Porota návrhy posuzovala vždy anonymně. Čtyřem projektům, které se dostaly do užšího výběru, byly uděleny finanční odměny (100, 75, 50 a 25 tisíc Kč).

„Potěšila mě vysoká úroveň dodaných návrhů a promyšlené ztvárnění osvětlení. V soutěžních podmínkách jsme doporučili, aby si jednotliví účastníci minimálně v druhé fázi soutěže přizvali do týmu realizátory osvětlení, se kterými pak v případě úspěchu v soutěži dílo také instalují,“ podotkl radní pro územní plánování a rozvoj a zároveň jeden ze závislých členů soutěžní poroty Filip Chvátal.

„Porota, v níž tvořili většinu odborníci, měla těžký úkol. Z doručených návrhů byly poslány čtyři do dalšího kola posuzování. Nakonec byl vybrán návrh, jenž je ve své podstatě jednoduchý, ale skvěle odkazuje na vizuál města, s nímž dokáže variabilně pracovat dle aktuální potřeby,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

Všechny soutěžní návrhy budou zveřejněny na webových stránkách administrátora soutěže: www.cceamoba.cz. Od konce března proběhne v Urban centru na Mečové výstava.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz 


1.    místo VISUALOVE

2.    místo Mgr. Pavel Korbička

3.    místo st.dio

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.