Soutěž o nejlepší výlohu roku ovládly skořápky v Oříškárně na Kobližné! - Tiskový servis

Soutěž o nejlepší výlohu roku ovládly skořápky v Oříškárně na Kobližné!

  • 12. ledna 2024
  • 4 minuty čtení

Poprvé se shodla odborná porota i hlasy diváků! Soutěž o nejlepší výlohu vyhrála hravá instalace hory skořápek na Kobližné v obchodě Oříška Brněnského. Autorkami jsou mladé designérky Adéla Kadlčáková a Maria Sixtová. Trofej vítězkám předala uznávaná pražská ilustrátorka Nikola Logosová a ředitel Moravské galerie Jan Press.

V kreativním hubu KUMST proběhlo vyhlášení soutěže o nejlepší výlohu roku DESIGN AWARD 2023, konající se v rámci festivalu veřejného prostoru WINDOW POP. Soutěž odstartovala v listopadu loňského roku, proběhlo veřejné hlasování diváků a svého vítěze zvolila i odborná porota.

Tématem byla udržitelnost jako hra namísto strachu z budoucnosti

Designéři měli pracovat buď s odpadem jako novým materiálem nebo vytvořit věc, která bude obchodníkovi sloužit delší dobu. Do soutěže se letos zapojilo pět brněnských podniků z centra města, s designéry se poprvé potkali až na schůzce a pak museli během měsíce vše naskicovat, schválit a začít s výrobou.

Účastníky soutěže byli ROZKOŠŠŠ na Starobrněnské ve spojení s Ondřejem Čižmářem a Klaudií Ďugelovou, Book Therapy na Zelném trhu spolu s písmomalířem Danem Plaveckým,  pražírna MOTMOT na Masarykově ulici, kde instalaci vytvořily designérky z materiálové laboratoře Novavita, dále polaroidová prodejna Polagraph na Dominikánské ve spolupráci s duem designérek Mikolášková&Drobná. A Oříšek Brněnský na Kobližné, který zvítězil ve spojení s designérkami Adélou Kadlčákovou a Mariou Sixtovou.

Všichni zapojení obchodníci byli letos poprvé zároveň sponzory instalací, protože hradili většinu nákladů. “Pro mě jsou vítězové všichni, kteří zvládli projekt úspěšně dotáhnout. Pracovat pod tlakem a pak veřejně soutěžit nezvládne každý, proto myslím, že si všichni vedli skvěle a mám z toho velkou radost,” říká organizátorka festivalu Veronika Rút Fullerová.

Odborná porota měla multidisciplinární členy zaměřené na design, historii, architekturu i podnikání: Architektky Alexandra Georgescu (KOGAA), Janica Šipulová (Consequence forma), Jan Press jako ředitel Moravské galerie, David Tieku jako šéfredaktor KAM v Brně a Pocketmedia, Ladislav Jackson, vysokoškolský teoretik designu a umění a za Kreativní Brno František Kubeš & Sarah Mito.

Čestné uznání odborné poroty získala instalace od Ondřeje Čižmáře a Klaudie Ďugelové v erotickém obchůdku ROZKOŠŠŠ.

Festival věnovaný lidem ve městě

Soutěž o „Výlohu roku“ proběhla v Brně poprvé už roku 2019, později ale byla odložena kvůli pandemii a invazi na Ukrajině. Letos ožila pod anglickým názvem WINDOW POP jako festival věnovaný lidem ve městě a veřejnému prostoru. V rámci něj proběhla úspěšná celostátní konference pro starosty a úředníky o kultivaci města, na kterou přijeli zástupci 17 měst ze všech krajů ČR. Proběhly také dvě terapie jako osobní setkání s architekty vášnivě diskutovaných rekonstrukcí Mendlova nám. (CHYBIK+KRISTOF) a Moravského nám. (Consequence forma). A také terapie uměním s ilustrátory JZD Movement, kdy návštěvníci pivnice Nálevna hlasovali o nejpalčivějších problémem veřejného prostoru v Brně. „Dotační program Pro Kreativní Brno, který podpořil i soutěž Window Pop, aktivizuje kreativní a kulturní sféru podnikání, a ta je v Brně hojně zastoupena. Jsem velmi rád, že kromě soutěže je součástí projektu také konference a další aktivity zabývající se veřejným prostorem ve městech. Tyto činnosti představují přínos nejen přímo pro odborníky daných odvětví, ale pro všechny Brňany a Brňanky,“ uvedl Martin Příborský zastupitel pro strategický rozvoj, metropolitní spolupráci a ITI.

 

Akce organizuje Veronika Rút Fullerová a neziskový spolek Naše kultivovaná města.

 

Medailonky vítěze odborné poroty

Obchod – Oříšek Kobližná

Oříšek Brněnský drží tradici prodeje oříšků a suchých plodů už víc jak 15 let. Majitelé se snaží o maximálně kvalitní zboží, které si nechávají exkluzivně vozit z velkých evropských přístavů. Nenápadná prodejna na Kobližné skrývá také výbornou kávu, výstavy a luxusní toalety.

 

Designérky: Maria Sixtová & Adéla Kadlčáková

Potkaly se na škole v Brně, kde studovaly ilustraci a grafický design. Nyní studují Ateliér skla na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Spojuje je vztah k materiálům, jejich potenciál, a především práce s prostorem. V rámci ateliéru i mimo něj pracují se sklem jako s hlavním vyjadřovacím prvkem nesoucím světlo, prostor a příběh.

 

Více informací k festivalu na stránkách WINDOW POP 2023.

FOTO KE STAŽENÍ – CREDITS Viola Hertelová a Karolina Kadlčáková

Další zprávy z rubriky

Nejnovější tiskové zprávy