Přeskočit na obsah

Soud zamítl rušení některých cykloobousměrek. Zatím nepravomocné rozhodnutí neovlivní rezidentní parkování

28. dubna 2020
Krajský soud v Brně rozhodl o zrušení opatření obecné povahy, které zabraňovalo jízdě cyklistů v protisměru v některých ulicích. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Na rezidentním parkování se tím nic nemění.

Rozsudek zneplatnil zrušení cykloobousměrek v ulicích Radnická, Mlýnská, Rumiště a Mendlovo náměstí. „Zatím nemáme k dispozici podrobné zdůvodnění soudu, ze kterého by bylo zřejmé, s jakými námitkami se musel vypořádat a z jakých důvodů rozhodl právě takto. Detailní zhodnocení situace a nástin dalších kroků tak můžeme poskytnout, až se seznámíme s podrobnými posudky,“ uvedl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Pro pohyb cyklistů na Mendlově náměstí a Mlýnské se městu už dříve podařilo najít jiné, kompromisní řešení. Jakým způsobem se k němu soud postavil, bude patrné až z detailního zdůvodnění rozsudku, které město zatím neobdrželo. „Vzhledem k šířkovému uspořádání komunikace a alternativní trasy se nepodařilo najít náhradní řešení v ulicích Radnická a Rumiště,“ doplnil Petr Kratochvíl. Rozhodnutí soudu zrušilo pouze značení související s jízdou cyklistů v protisměru. Nijak se tedy nedotkne stanovení dopravního značení pro rezidentní parkování. To zůstává v platnosti.

Soud se zabýval rušením cykloobousměrek v některých ulicích na základě žaloby, kterou na magistrát podal spolek Brno na kole. Ten nesouhlasil s rušením cykloobousměrek, ke kterému magistrát přistoupil na základě doporučení Policie ČR při stanovování nového dopravního značení v souvislosti s oblastmi placeného stání.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Nejméně rozvodů, stabilní nezaměstnanost, více slunečných dnů. Jaká čísla definují Brno 2022?

Tisíc lidí si loni nově zapsalo do kolonky „trvalé bydliště“ město Brno a počet obyvatel tak vzrostl na 381 tisíc. Dětí se zato narodilo (stejně jako jinde v České republice) ve srovnání s rokem 2021 méně. Nejméně v novodobé historii bylo rozvodů – 659. Nejen demografická, ale i další zajímavá data o městě (třeba kolik bylo požárů, kolik stál průměrně byt nebo kolik spadlo srážek) shrnuje zpráva Brno v číslech.

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.