Přeskočit na obsah

Sociologický průzkum mezi obyvateli Brna ukáže, jak městské prostředí funguje v době pandemie

12. května 2021
Jak pandemie v Brně proměnila „využívání města“ a městské infrastruktury? V jakých oblastech městské prostředí a jeho podoba pomáhá zvládat tuto situaci a kde jsou systémové mezery? Co může udělat město Brno pro své obyvatele jinak, aby sloužilo svým obyvatelům nejen v těchto mimořádných podmínkách lépe? Na tyto a další otázky spojené s pandemií odpoví sociologický výzkum, který dnes radní schválili. Provede ho ve spolupráci s městem společnost AUGUR Consulting, s.r.o.

Od roku 2020 čelí Evropa, Česko i Brno novým životním podmínkám, které jsou spojeny se zvládáním pandemie onemocnění covid-19. Zvládání této situace přineslo celou řadou restrikcí. Objevily se výzkumy, jak se epidemická situace propisuje do života jednotlivců, rodin a celé společnosti. Schází však průzkumy, které by reflektovaly nové životní strategie v kontextu prostředí měst. Pandemická situace totiž pravděpodobně posiluje význam myšlenky města krátkých vzdáleností a kompaktního města.

„Zda tomu tak opravdu je a jak může město v podobných případech jeho obyvatelům zjednodušit život, se pokusí zjistit reprezentativní sociologický průzkum obyvatel města Brna starších 18 let, který bude probíhat tzv. face to face. Pro tento výzkum je spektrum otázek zaměřeno na ověření konceptu města krátkých vzdálenosti, na využívání města „venku“ a aktivní formy mobility. Zároveň bude výzkum obohacen o aktuální otázky týkající se participace obyvatel v projektu Dáme na vás,“ přiblížil náměstek Tomáš Koláčný.

Výzkumné otázky se zaměří na následující oblasti a postihnutí změny v uplynulém roce:
-    mobilita a proměny hlavních způsobů přepravy v Brně (práce / škola / služby / volný čas),
-    proměny využívání lokální infrastruktury (nákupy v místě vs. daleko, rekreace blízko vs. daleko atd.), proměny spojené s místem výkonu práce,
-    proměny využití veřejných prostranství (s důrazem na využití parků, náměstí, venkovních hřišť a plácků, příměstské krajiny a lesů),
-    proměny způsobů trávení volného času (aktivní vs. pasivní, uvnitř vs. venku, individuální vs. skupina, blízko vs. daleko atd.),
-    podchycení změny ve využívání veřejných služeb úřadů.
Výzva k podání nabídek na tuto veřejnou zakázku byla zveřejněna skrze nástroj E-ZAK. Z pěti obdržených nabídek doporučila hodnoticí komise radním schválit realizaci společností AUGUR Consulting, s.r.o., a to za cenu 282 645,- Kč bez DPH.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.