Přeskočit na obsah

Sociologický průzkum mezi obyvateli Brna ukáže, jak městské prostředí funguje v době pandemie

12. května 2021

Jak pandemie v Brně proměnila „využívání města“ a městské infrastruktury? V jakých oblastech městské prostředí a jeho podoba pomáhá zvládat tuto situaci a kde jsou systémové mezery? Co může udělat město Brno pro své obyvatele jinak, aby sloužilo svým obyvatelům nejen v těchto mimořádných podmínkách lépe? Na tyto a další otázky spojené s pandemií odpoví sociologický výzkum, který dnes radní schválili. Provede ho ve spolupráci s městem společnost AUGUR Consulting, s.r.o.

Od roku 2020 čelí Evropa, Česko i Brno novým životním podmínkám, které jsou spojeny se zvládáním pandemie onemocnění covid-19. Zvládání této situace přineslo celou řadou restrikcí. Objevily se výzkumy, jak se epidemická situace propisuje do života jednotlivců, rodin a celé společnosti. Schází však průzkumy, které by reflektovaly nové životní strategie v kontextu prostředí měst. Pandemická situace totiž pravděpodobně posiluje význam myšlenky města krátkých vzdáleností a kompaktního města.

„Zda tomu tak opravdu je a jak může město v podobných případech jeho obyvatelům zjednodušit život, se pokusí zjistit reprezentativní sociologický průzkum obyvatel města Brna starších 18 let, který bude probíhat tzv. face to face. Pro tento výzkum je spektrum otázek zaměřeno na ověření konceptu města krátkých vzdálenosti, na využívání města „venku“ a aktivní formy mobility. Zároveň bude výzkum obohacen o aktuální otázky týkající se participace obyvatel v projektu Dáme na vás,“ přiblížil náměstek Tomáš Koláčný.

Výzkumné otázky se zaměří na následující oblasti a postihnutí změny v uplynulém roce:
-    mobilita a proměny hlavních způsobů přepravy v Brně (práce / škola / služby / volný čas),
-    proměny využívání lokální infrastruktury (nákupy v místě vs. daleko, rekreace blízko vs. daleko atd.), proměny spojené s místem výkonu práce,
-    proměny využití veřejných prostranství (s důrazem na využití parků, náměstí, venkovních hřišť a plácků, příměstské krajiny a lesů),
-    proměny způsobů trávení volného času (aktivní vs. pasivní, uvnitř vs. venku, individuální vs. skupina, blízko vs. daleko atd.),
-    podchycení změny ve využívání veřejných služeb úřadů.
Výzva k podání nabídek na tuto veřejnou zakázku byla zveřejněna skrze nástroj E-ZAK. Z pěti obdržených nabídek doporučila hodnoticí komise radním schválit realizaci společností AUGUR Consulting, s.r.o., a to za cenu 282 645,- Kč bez DPH.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.