Sociologický průzkum: Brňané zdůrazňují bezpečnost, kvalitní dopravu a životní prostředí

  • 28. dubna 2017
  • 2 minuty čtení
(zg) - Prioritami Brňanů jsou bezpečnost ve městě, pro jeho budoucí rozvoj pak kvalitní doprava, stav komunikací a parkování. Dále údržba a čistota města, rozvoj zdravotnických služeb a životní prostředí. Většina chce v Brně nadále bydlet.

Vyplývá to ze sociologického průzkumu, který se uskutečnil na přelomu minulého a začátkem letošního roku. Na otázky pod souhrnným názvem „Jaké chcete Brno?“ odpovídalo 1230 Brňanek a Brňanů.

Podle průzkumu volají Brňané po změně v automobilové dopravě, zejména v parkování  a cyklodopravě ve městě. Lidé si dále přejí zkvalitnit veřejnou správu a možnosti pro zapojení občanů, nabídku bydlení, podporu podnikání a pracovních příležitostí a rezervy se podle názoru respondentů objevují i v dostupnosti kvalitních sociálních služeb.

Hlavními spontánně uváděnými pozitivy života v Brně jsou dostatek kulturních a společenských akcí, nabídka pracovních příležitostí, relativní dostupnost a blízkost všeho důležitého, fungující a dostupná MHD, množství obchodů a nákupních center, dostatek zeleně, přírody či parků a dostupnost různých druhů škol.

Naopak nedostatkem jsou podle oslovených Brňanů špinavé ulice a okolí hlavního nádraží.

Dobrá zpráva je, že lidé se cítí být s Brnem spojení - téměř dvě třetiny dotázaných se cítí být Brňanem či Brňankou a chtějí v Brně žít i v budoucnu (o stěhování z Brna uvažuje cca jedna desetina dotázaných).

Výsledky výzkumu „Jaké chcete Brno?“ ve formě podrobné závěrečné výzkumné zprávy najdete na www.brno.cz/data.

Výsledky průzkumu slouží jako jeden z podkladů při tvorbě nové strategie města do roku 2050 (více o procesu tvorby strategie na www.brno2050.cz).

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít