Přeskočit na obsah

Sociologický průzkum: Brňané zdůrazňují bezpečnost, kvalitní dopravu a životní prostředí

28. dubna 2017 2 minuty čtení
(zg) - Prioritami Brňanů jsou bezpečnost ve městě, pro jeho budoucí rozvoj pak kvalitní doprava, stav komunikací a parkování. Dále údržba a čistota města, rozvoj zdravotnických služeb a životní prostředí. Většina chce v Brně nadále bydlet.

Vyplývá to ze sociologického průzkumu, který se uskutečnil na přelomu minulého a začátkem letošního roku. Na otázky pod souhrnným názvem „Jaké chcete Brno?“ odpovídalo 1230 Brňanek a Brňanů.

Podle průzkumu volají Brňané po změně v automobilové dopravě, zejména v parkování  a cyklodopravě ve městě. Lidé si dále přejí zkvalitnit veřejnou správu a možnosti pro zapojení občanů, nabídku bydlení, podporu podnikání a pracovních příležitostí a rezervy se podle názoru respondentů objevují i v dostupnosti kvalitních sociálních služeb.

Hlavními spontánně uváděnými pozitivy života v Brně jsou dostatek kulturních a společenských akcí, nabídka pracovních příležitostí, relativní dostupnost a blízkost všeho důležitého, fungující a dostupná MHD, množství obchodů a nákupních center, dostatek zeleně, přírody či parků a dostupnost různých druhů škol.

Naopak nedostatkem jsou podle oslovených Brňanů špinavé ulice a okolí hlavního nádraží.

Dobrá zpráva je, že lidé se cítí být s Brnem spojení - téměř dvě třetiny dotázaných se cítí být Brňanem či Brňankou a chtějí v Brně žít i v budoucnu (o stěhování z Brna uvažuje cca jedna desetina dotázaných).

Výsledky výzkumu „Jaké chcete Brno?“ ve formě podrobné závěrečné výzkumné zprávy najdete na www.brno.cz/data.

Výsledky průzkumu slouží jako jeden z podkladů při tvorbě nové strategie města do roku 2050 (více o procesu tvorby strategie na www.brno2050.cz).

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.