Přeskočit na obsah

Sociální nadační fond vstupuje do 29. roku svého působení. I nadále bude podporovat lidi ve složitých životních situacích

23. února 2022
Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje se už 29 let zaměřuje na pomoc jednotlivcům a rodinám, které se ocitnou v akutní nepříznivé životní situaci. V letošním roce by nevládní organizace měla od města získat individuální dotaci v hodnotě 2 500 000 korun. Tu musí ještě schválit zastupitelé.

„Spolu štěstí naproti – takové je motto Sociálního nadačního fondu, který už od roku 1993 pomáhá jednotlivcům a rodinám zvládat složité životní situace nejen v Brně, ale v celém Jihomoravském kraji. Mezi zásadní kvality fondu patří rychlost, s jakou je schopen jednat a pomoci svým klientům. Bohužel v mnohých případech standardní sociální podpora nestačí či na ni lidé nedosáhnou. V tuto chvíli pomáhá Sociální nadační fond, žádosti o podporu přijímá celý rok a 4krát ročně zasedá správní rada,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V současnosti se nadační fond věnuje především pomoci lidem se zdravotním postižením, seniorům a rodinám s dětmi či dětem bez rodiny. V loňském roce byla významná část pomoci určená také samoživitelům a samoživitelkám, kteří se během vln epidemie nemoci covid-19 a vyhlášených omezení ocitli v existenčních problémech, neboť přišli o možnost příjmu z důvodu péče o děti nebo ztratili zaměstnání. Odbor sociální péče MMB alokuje pro letošní rok dotaci pro Sociální nadační fond v hodnotě 2 500 000 korun. Celkový rozpočet Sociálního nadačního fondu pochází jak z veřejných, tak i ze soukromých zdrojů. Pravidelně fondu přispívají i městské společnosti jako Teplárny Brno, a. s., nebo DPMB, a. s. Do pomoci lidem v těžkých životních situacích se může zapojit i široká veřejnost. Jednorázové nebo dlouhodobé příspěvky mohou lidé posílat prostřednictvím portálu www.darujme.cz.

V loňském roce fond podpořil 170 žadatelů (jednotlivců, rodin a nevládních neziskových organizací) a celkově poskytl pomoc v hodnotě 5 400 000 korun. „Tornádo na jižní Moravě způsobilo velkou újmu mnoha rodinám i celým komunitám a i zde fond loni pomáhal, a to díky veřejné sbírce jejíž výtěžek šel přímo do zasažených vesnic. Podařilo se také podpořit i několik neziskových organizací. Mezi nimi najdeme projekt Tady to mám rád, který staví Nový domov – pobytové centrum rodinného charakteru pro osoby s poruchami autistického spektra. Dosah fondu je opravdu široký a jsem velmi ráda, že pomáhá napříč celou jižní Moravou,“ dodala Markéta Vaňková.

Posláním Sociálního nadačního fondu je poskytovat finanční a věcnou pomoc fyzickým a právnickým osobám působícím v sociální oblasti, občanům města Brna a Jihomoravského kraje, a to lidem se zdravotním postižením, seniorům, rodinám a dětem a dalším osobám v obtížných sociálních situacích.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.