Přeskočit na obsah

Sociální nadační fond vstupuje do 29. roku svého působení. I nadále bude podporovat lidi ve složitých životních situacích

23. února 2022

Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje se už 29 let zaměřuje na pomoc jednotlivcům a rodinám, které se ocitnou v akutní nepříznivé životní situaci. V letošním roce by nevládní organizace měla od města získat individuální dotaci v hodnotě 2 500 000 korun. Tu musí ještě schválit zastupitelé.

„Spolu štěstí naproti – takové je motto Sociálního nadačního fondu, který už od roku 1993 pomáhá jednotlivcům a rodinám zvládat složité životní situace nejen v Brně, ale v celém Jihomoravském kraji. Mezi zásadní kvality fondu patří rychlost, s jakou je schopen jednat a pomoci svým klientům. Bohužel v mnohých případech standardní sociální podpora nestačí či na ni lidé nedosáhnou. V tuto chvíli pomáhá Sociální nadační fond, žádosti o podporu přijímá celý rok a 4krát ročně zasedá správní rada,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V současnosti se nadační fond věnuje především pomoci lidem se zdravotním postižením, seniorům a rodinám s dětmi či dětem bez rodiny. V loňském roce byla významná část pomoci určená také samoživitelům a samoživitelkám, kteří se během vln epidemie nemoci covid-19 a vyhlášených omezení ocitli v existenčních problémech, neboť přišli o možnost příjmu z důvodu péče o děti nebo ztratili zaměstnání. Odbor sociální péče MMB alokuje pro letošní rok dotaci pro Sociální nadační fond v hodnotě 2 500 000 korun. Celkový rozpočet Sociálního nadačního fondu pochází jak z veřejných, tak i ze soukromých zdrojů. Pravidelně fondu přispívají i městské společnosti jako Teplárny Brno, a. s., nebo DPMB, a. s. Do pomoci lidem v těžkých životních situacích se může zapojit i široká veřejnost. Jednorázové nebo dlouhodobé příspěvky mohou lidé posílat prostřednictvím portálu www.darujme.cz.

V loňském roce fond podpořil 170 žadatelů (jednotlivců, rodin a nevládních neziskových organizací) a celkově poskytl pomoc v hodnotě 5 400 000 korun. „Tornádo na jižní Moravě způsobilo velkou újmu mnoha rodinám i celým komunitám a i zde fond loni pomáhal, a to díky veřejné sbírce jejíž výtěžek šel přímo do zasažených vesnic. Podařilo se také podpořit i několik neziskových organizací. Mezi nimi najdeme projekt Tady to mám rád, který staví Nový domov – pobytové centrum rodinného charakteru pro osoby s poruchami autistického spektra. Dosah fondu je opravdu široký a jsem velmi ráda, že pomáhá napříč celou jižní Moravou,“ dodala Markéta Vaňková.

Posláním Sociálního nadačního fondu je poskytovat finanční a věcnou pomoc fyzickým a právnickým osobám působícím v sociální oblasti, občanům města Brna a Jihomoravského kraje, a to lidem se zdravotním postižením, seniorům, rodinám a dětem a dalším osobám v obtížných sociálních situacích.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.