Přeskočit na obsah

Sociální nadační fond vstupuje do 29. roku svého působení. I nadále bude podporovat lidi ve složitých životních situacích

23. února 2022
Sociální nadační fond města Brna a Jihomoravského kraje se už 29 let zaměřuje na pomoc jednotlivcům a rodinám, které se ocitnou v akutní nepříznivé životní situaci. V letošním roce by nevládní organizace měla od města získat individuální dotaci v hodnotě 2 500 000 korun. Tu musí ještě schválit zastupitelé.

„Spolu štěstí naproti – takové je motto Sociálního nadačního fondu, který už od roku 1993 pomáhá jednotlivcům a rodinám zvládat složité životní situace nejen v Brně, ale v celém Jihomoravském kraji. Mezi zásadní kvality fondu patří rychlost, s jakou je schopen jednat a pomoci svým klientům. Bohužel v mnohých případech standardní sociální podpora nestačí či na ni lidé nedosáhnou. V tuto chvíli pomáhá Sociální nadační fond, žádosti o podporu přijímá celý rok a 4krát ročně zasedá správní rada,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V současnosti se nadační fond věnuje především pomoci lidem se zdravotním postižením, seniorům a rodinám s dětmi či dětem bez rodiny. V loňském roce byla významná část pomoci určená také samoživitelům a samoživitelkám, kteří se během vln epidemie nemoci covid-19 a vyhlášených omezení ocitli v existenčních problémech, neboť přišli o možnost příjmu z důvodu péče o děti nebo ztratili zaměstnání. Odbor sociální péče MMB alokuje pro letošní rok dotaci pro Sociální nadační fond v hodnotě 2 500 000 korun. Celkový rozpočet Sociálního nadačního fondu pochází jak z veřejných, tak i ze soukromých zdrojů. Pravidelně fondu přispívají i městské společnosti jako Teplárny Brno, a. s., nebo DPMB, a. s. Do pomoci lidem v těžkých životních situacích se může zapojit i široká veřejnost. Jednorázové nebo dlouhodobé příspěvky mohou lidé posílat prostřednictvím portálu www.darujme.cz.

V loňském roce fond podpořil 170 žadatelů (jednotlivců, rodin a nevládních neziskových organizací) a celkově poskytl pomoc v hodnotě 5 400 000 korun. „Tornádo na jižní Moravě způsobilo velkou újmu mnoha rodinám i celým komunitám a i zde fond loni pomáhal, a to díky veřejné sbírce jejíž výtěžek šel přímo do zasažených vesnic. Podařilo se také podpořit i několik neziskových organizací. Mezi nimi najdeme projekt Tady to mám rád, který staví Nový domov – pobytové centrum rodinného charakteru pro osoby s poruchami autistického spektra. Dosah fondu je opravdu široký a jsem velmi ráda, že pomáhá napříč celou jižní Moravou,“ dodala Markéta Vaňková.

Posláním Sociálního nadačního fondu je poskytovat finanční a věcnou pomoc fyzickým a právnickým osobám působícím v sociální oblasti, občanům města Brna a Jihomoravského kraje, a to lidem se zdravotním postižením, seniorům, rodinám a dětem a dalším osobám v obtížných sociálních situacích.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.