Přeskočit na obsah

Socha Odvahy ponese moravský znak

26. března 2021
Vyvěšením moravského znaku na soše Odvahy na Moravském náměstí připomíná Brno událost Sčítání 2021. To oficiálně začne v sobotu 27. března a potrvá až do 11. května. Poprvé lze formuláře vyplnit online.

Připomenout, že Morava byla jednou z historických zemí Koruny české a dodnes je důležitou a prosperující součástí České republiky, má za cíl moravský znak, který je od dnešního dne do 27. dubna umístěn na soše Odvahy, resp. Jošta Moravského na Moravském náměstí.

V souvislosti se Sčítáním 2021 chceme podpořit ty, kteří se cítí být Moravany. Já sám se k této národnosti hlásím zcela přirozeně a hrdě, dokonce jsem ji měl uvedenou i na školních vysvědčeních. Považuji za nutné podpořit myšlenku moravské národnosti, a to zásadně ve smyslu patriotismu, nikoliv separatismu,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer

S umístěním moravského znaku na sochu souhlasil i její autor Jaroslav Róna.

Doposud byl na Odvaze umístěn běloruský znak jako podpora občanské společnosti a obětí represe v Bělorusku především v souvislosti s loňskými prezidentskými volbami. „Běloruský znak jsme na soše nechali do včerejška, tedy 25. března. To byl zároveň den, kdy si tento národ připomněl vyhlášení Běloruské lidové republiky, ke kterému došlo v roce 1918. Snahy o zlepšení tamních poměrů i nadále podporujeme, a to především prostřednictvím Ambasády běloruské nezávislé kultury, kterou jsme loni zřídili ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla,“ objasnil Marek Fišer.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.