Přeskočit na obsah

Socha Odvahy ponese moravský znak

26. března 2021

Vyvěšením moravského znaku na soše Odvahy na Moravském náměstí připomíná Brno událost Sčítání 2021. To oficiálně začne v sobotu 27. března a potrvá až do 11. května. Poprvé lze formuláře vyplnit online.

Připomenout, že Morava byla jednou z historických zemí Koruny české a dodnes je důležitou a prosperující součástí České republiky, má za cíl moravský znak, který je od dnešního dne do 27. dubna umístěn na soše Odvahy, resp. Jošta Moravského na Moravském náměstí.

V souvislosti se Sčítáním 2021 chceme podpořit ty, kteří se cítí být Moravany. Já sám se k této národnosti hlásím zcela přirozeně a hrdě, dokonce jsem ji měl uvedenou i na školních vysvědčeních. Považuji za nutné podpořit myšlenku moravské národnosti, a to zásadně ve smyslu patriotismu, nikoliv separatismu,“ uvedl radní pro oblast kultury Marek Fišer

S umístěním moravského znaku na sochu souhlasil i její autor Jaroslav Róna.

Doposud byl na Odvaze umístěn běloruský znak jako podpora občanské společnosti a obětí represe v Bělorusku především v souvislosti s loňskými prezidentskými volbami. „Běloruský znak jsme na soše nechali do včerejška, tedy 25. března. To byl zároveň den, kdy si tento národ připomněl vyhlášení Běloruské lidové republiky, ke kterému došlo v roce 1918. Snahy o zlepšení tamních poměrů i nadále podporujeme, a to především prostřednictvím Ambasády běloruské nezávislé kultury, kterou jsme loni zřídili ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla,“ objasnil Marek Fišer.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.