Přeskočit na obsah

Sobotní úklid ve velkém a divadlo naopak v malém. Brno o víkendu překročí stereotypy

25. března 2022 2 minuty čtení
(zob) – Festival dokumentárních filmů Jeden svět se od pátku vrací do Brna, na promítání se můžete vypravit třeba po sobotní akci Ukliďme svět. Do reality bytového divadla nahlédnete díky projektu Tvůrčí intervence: Vernisáž, a než se po brněnském závodním okruhu budou opět prohánět silné stroje, otevře se pro běžce.

Jeden svět je největším festivalem svého druhu na světě. Organizátoři nejen zpřístupňují českému publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, ale také zprostředkovávají debaty a setkání s jejich tvůrci či protagonisty. Tématem letošního ročníku jsou Cesty svobody. Festival se v Brně koná v kinech Scala a Art a v kavárně Trojka.

Speciální edici uvedení hry Václava Havla Vernisáž si přichystalo HaDivadlo. Tradici bytových představení ukáže i lidem narozeným až po sametové revoluci. Tvůrčím záměrem je i otevřít se návštěvám v post pandemickém světě. Představení se konají od pátku 25. 3. do pondělí 28. 3. a adresu se divák dozví vždy až po zakoupení lístků. 

Výstava laureátů ceny EXIT sice o víkendu končí, ale na rozloučenou se vydejte na performativní audio procházku Markéty Kinterové Veřejný prostor jsme my. Autorka se věnuje vizuálnímu zahlcení měst. Pomocí audioprůvodce budete vnímat Brno zase odlišným pohledem.

Sobota bude také ve znamení úklidu, ale ne jen tak ledajakého. Letos se koná již 30. ročník akce Ukliďme svět, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody. Přidejte se na webu akce a zvelebte své okolí. 

Velké finále Brněnského běžeckého poháru se uskuteční na Masarykově okruhu. Startovat se v sobotu bude v několika kategoriích. Začátek registrace prvních běžců je v 8 hodin. Hlavní závod na 5 a 10 km startuje v 10:30. Sezona na okruhu tak letos začíná netradičně, ale již příští víkend sportovce vystřídají silná auta.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.