Přeskočit na obsah

Sobotní noc v Brně: Sto dronů létá nad Kraví horou a muzea otevírají své brány

06. srpna 2021 2 minuty čtení
(zob) – Již tradiční Brněnská muzejní noc se letos přesunula na srpen a v sobotu 7. 8. zpřístupní opět návštěvníkům muzea a galerie pod rouškou tmy. Ve stejný večer se odehraje i první dronová show v Brně, a to v rámci festivalu Ignis Brunensis. Republikově ojedinělou dronovou show zhlédnou lidé na Kraví hoře, odkud pak můžou sledovat i ohňostroj nad Špilberkem.

Letošního ročníku Muzejní noci se účastní 18 kulturních institucí, které si pro návštěvníky již tradičně připravily bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Akce se v Brně koná již od roku 2005 a těší se velké oblibě veřejnosti. Proto i přes všechny problémy související s epidemií onemocnění covid-19 organizátoři vytrvali a otevřená muzea a galerie si užijete již tuto sobotu.

Jestli nevíte, kde začít, na Moravském náměstí bude připraven historický autobus, který bude sloužit jako infostánek. Přesný itinerář si také můžete připravit na webu brnenskamuzejninoc.cz. Zjistíte na něm i informace o dopravě, kterou zajišťuje DPMB opět zdarma. Navštívit tak můžete i vzdálenější expozice, například Mohylu míru ve Slavkově nebo Památník písemnictví v Rajhradě.  

Nevynechejte Moravskou galerii, která si v Pražákově paláci připravila program pro děti. Výstavou nejmenší návštěvníky provede Robokočka a odpočinout si budou moci v nafukovacím hradu Caligari. Ten bude součástí aktuální výstavy Rafani.

V nově vznikající Industře v Nové Zbrojovce si děti také přijdou na své, hrát se bude divadlo a navštívit můžete komentovanou prohlídku s autory výstavy Místo klidu a bezpečí připravenou pro děti, v pozdějších hodinách je tatáž prohlídka zpracována pro dospělé. Na nadšence do moderního umění čekají komentované prohlídky třeba ve Fait Gallery.

Otevřena bude také vyhlídková věž na Staré radnici nebo pobočka Muzea Brněnska ve vile Löw-Beer. Ta nachystala dva termíny večerních komentovaných procházek po Černých Polích, na kterých poznáte prvorepublikové vily a jejich historii. Otevřena je také expozice i aktuální výstava v samotné vile. Všechny informace o muzejní noci najdete zde.

Dronová show

Dalším lákadlem sobotního večera je první dronová show v Brně. Ta se uskuteční v rámci festivalu Ignis Brunensis na Kraví hoře. Přesně 100 dronů v akci si vychutnáte ve dvou časech, poprvé ve 21:30 a podruhé ve 23 h. Nejlepší výhled na show bude ze spodní části parku a z náměstí Míru.

Drony budou na obloze představovat různé obrazce a živelně měnit pozice. Hudební doprovod bude dostupný na rádiu Krokodýl, ale prostor Kraví hory bude nazvučen. Tematicky bude představení připomínat 60 let člověka ve vesmíru. Po skončení první dronové show se můžete přemístit do amfiteátru u koupaliště a vychutnat si ohňostroj nad hradem Špilberk.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.