Přeskočit na obsah

Snížit množství odpadu v Brně by měl nový projekt. Radní doporučili zastupitelstvu schválit poskytnutí dotace

30. října 2019

Podpořit projekt „Předcházení vzniku odpadů v Brně II“ dnes doporučili brněnští radní zastupitelstvu města. Zastupitelstvo nyní bude rozhodovat o udělení účelové dotace společnosti SAKO, která má projekt na starosti. Jeho cílem je zejména předcházení vzniku odpadu.

Pro občany by mělo být nakoupeno celkem 3 tisíce kompostérů. Ty budou v době trvání projektů poskytnuty lidem v bezplatném nájmu a poté přejdou do jejich vlastnictví. „Biologicky rozložitelný odpad bude v rámci projektu zpracovávám přímo uživateli kompostéru. Nábytek a staré funkční věci budou navráceny do oběhu. Nestane se z nich tedy odpad. Produkce komunálního odpadu od občanů by se tak měla celkově snížit o téměř 1600 tun ročně,“ přiblížil projekt radní pro oblast investic David Grund

Tři sběrná střediska budou vybavena kontejnery pro rozšíření projektu Druhý život (RE-USE). Ten podporuje opětovné využití starých, ale přesto stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují. „Brňané tak mohou prodloužit životní cyklus věcem, které jinak bezmyšlenkovitě končí v popelnicích. Díky pořízení svozového vozidla se navýší kapacita možnosti odevzdání nepotřebného nábytku. Ten pak bude odvezen do centrálního skladu a pak distribuován do sociálních bytů,“ popsal David Grund

Celkové náklady projektu byly vyčísleny na více než 10 milionů korun včetně DPH. Celkem 85 % způsobilých výdajů by měla pokrýt dotace z Ministerstva životního prostředí. Město by pak mělo na projekt vyčlenit 1 562 100 korun ze svého rozpočtu. 

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.