Přeskočit na obsah

Snížit množství odpadu v Brně by měl nový projekt. Radní doporučili zastupitelstvu schválit poskytnutí dotace

30. října 2019

Podpořit projekt „Předcházení vzniku odpadů v Brně II“ dnes doporučili brněnští radní zastupitelstvu města. Zastupitelstvo nyní bude rozhodovat o udělení účelové dotace společnosti SAKO, která má projekt na starosti. Jeho cílem je zejména předcházení vzniku odpadu.

Pro občany by mělo být nakoupeno celkem 3 tisíce kompostérů. Ty budou v době trvání projektů poskytnuty lidem v bezplatném nájmu a poté přejdou do jejich vlastnictví. „Biologicky rozložitelný odpad bude v rámci projektu zpracovávám přímo uživateli kompostéru. Nábytek a staré funkční věci budou navráceny do oběhu. Nestane se z nich tedy odpad. Produkce komunálního odpadu od občanů by se tak měla celkově snížit o téměř 1600 tun ročně,“ přiblížil projekt radní pro oblast investic David Grund

Tři sběrná střediska budou vybavena kontejnery pro rozšíření projektu Druhý život (RE-USE). Ten podporuje opětovné využití starých, ale přesto stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují. „Brňané tak mohou prodloužit životní cyklus věcem, které jinak bezmyšlenkovitě končí v popelnicích. Díky pořízení svozového vozidla se navýší kapacita možnosti odevzdání nepotřebného nábytku. Ten pak bude odvezen do centrálního skladu a pak distribuován do sociálních bytů,“ popsal David Grund

Celkové náklady projektu byly vyčísleny na více než 10 milionů korun včetně DPH. Celkem 85 % způsobilých výdajů by měla pokrýt dotace z Ministerstva životního prostředí. Město by pak mělo na projekt vyčlenit 1 562 100 korun ze svého rozpočtu. 

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.