Přeskočit na obsah

Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil Novou radnici

29. ledna 2019 2 minuty čtení
(gak) - Primátorka města Brna Markéta Vaňková dnes na Nové radnici přivítala prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisku. Společně s vedením města probrali témata, která jsou palčivá pro oba státy, našli také paralely mezi Brnem a Bratislavou.

Společné setkání slovenského prezidenta, brněnské primátorky a vedení města se zaměřilo na problémy, se kterými se potýká Brno i slovenské hlavní město. Přišla  řeč na dopravu, budování nových bytů, dopravní spojení center měst s okrajovými částmi, MHD i daňové příjmy, které má podle Andreje Kisky Brno vyšší než Bratislava.

"Řešili jsme také, co udělat, aby se lidé ve městech hlásili k trvalému pobytu. Jak se má město starat o obyvatele, kteří jsou v něm přihlášeni, a zároveň o ty, kteří do něj přijíždí za prací či studiem. To jsou výzvy, které stojí před každým větším městem," uvedl po setkání slovenský prezident. 

Na setkání mu vedení Brna představilo nově vzniklé české firmy se sídlem ve městě, ale třeba také plány s výstavbou nové multifunkční hokejové haly.

"Za chvíli budeme mít mistrovství. V roce 2024 dokonce v Česku. Tam bychom se mohli potkat v zápase Česko vs. Slovensko. Za současného stavu bych to viděl na remízu," usmíval se Kiska. 

Slovenský prezident obdržel od vedení města obraz od Stanislava Sedláčka a poté se podepsal do pamětní knihy.

Medaile od univerzity

"Brno má ke Slovensku velmi vřelý vztah. Žije zde několik tisíc Slováků, zhruba deset tisíc jich studuje na zdejších univerzitách. Všichni se shodneme na tom, že slovenština je tu na ulici slyšet téměř všude, což vypovídá o dobrých vzájemných vztazích mezi našimi státy," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Právě na brněnskou Masarykovu univerzitu Andrej Kiska zamířil dnes dopoledne, kde z rukou rektora Mikuláše Beka přebral velkou zlatou medaili u příležitosti stého výročí založení univerzity.

"Za dobrým vzděláním by měl mladý člověk vycestovat třeba na kraj světa. Ale já naše mladé vždy prosím, aby se pak vrátili. Tomuto vycestování za studiem čelí oba naše státy. A chceme-li se posunout dopředu, musíme vytvořit podmínky, aby se vzdělaní lidé vraceli zpět a našli uplatnění. To je úkolem nás politiků," zakončil Kiska návštěvu na magistrátu.

Po návštěvě Nové radnice se slovenský prezident spolu s brněnskou primátorkou odebrali do vily Tugendhat, kde slavnostně zahájili výstavu kostýmů z filmu Skleněný pokoj, který se v této funkcionalistické památce natáčel.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.