Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil Novou radnici

  • 29. ledna 2019
  • 2 minuty čtení
(gak) - Primátorka města Brna Markéta Vaňková dnes na Nové radnici přivítala prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisku. Společně s vedením města probrali témata, která jsou palčivá pro oba státy, našli také paralely mezi Brnem a Bratislavou.

Společné setkání slovenského prezidenta, brněnské primátorky a vedení města se zaměřilo na problémy, se kterými se potýká Brno i slovenské hlavní město. Přišla  řeč na dopravu, budování nových bytů, dopravní spojení center měst s okrajovými částmi, MHD i daňové příjmy, které má podle Andreje Kisky Brno vyšší než Bratislava.

"Řešili jsme také, co udělat, aby se lidé ve městech hlásili k trvalému pobytu. Jak se má město starat o obyvatele, kteří jsou v něm přihlášeni, a zároveň o ty, kteří do něj přijíždí za prací či studiem. To jsou výzvy, které stojí před každým větším městem," uvedl po setkání slovenský prezident. 

Na setkání mu vedení Brna představilo nově vzniklé české firmy se sídlem ve městě, ale třeba také plány s výstavbou nové multifunkční hokejové haly.

"Za chvíli budeme mít mistrovství. V roce 2024 dokonce v Česku. Tam bychom se mohli potkat v zápase Česko vs. Slovensko. Za současného stavu bych to viděl na remízu," usmíval se Kiska. 

Slovenský prezident obdržel od vedení města obraz od Stanislava Sedláčka a poté se podepsal do pamětní knihy.

Medaile od univerzity

"Brno má ke Slovensku velmi vřelý vztah. Žije zde několik tisíc Slováků, zhruba deset tisíc jich studuje na zdejších univerzitách. Všichni se shodneme na tom, že slovenština je tu na ulici slyšet téměř všude, což vypovídá o dobrých vzájemných vztazích mezi našimi státy," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Právě na brněnskou Masarykovu univerzitu Andrej Kiska zamířil dnes dopoledne, kde z rukou rektora Mikuláše Beka přebral velkou zlatou medaili u příležitosti stého výročí založení univerzity.

"Za dobrým vzděláním by měl mladý člověk vycestovat třeba na kraj světa. Ale já naše mladé vždy prosím, aby se pak vrátili. Tomuto vycestování za studiem čelí oba naše státy. A chceme-li se posunout dopředu, musíme vytvořit podmínky, aby se vzdělaní lidé vraceli zpět a našli uplatnění. To je úkolem nás politiků," zakončil Kiska návštěvu na magistrátu.

Po návštěvě Nové radnice se slovenský prezident spolu s brněnskou primátorkou odebrali do vily Tugendhat, kde slavnostně zahájili výstavu kostýmů z filmu Skleněný pokoj, který se v této funkcionalistické památce natáčel.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít