Přeskočit na obsah

Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil Novou radnici

29. ledna 2019 2 minuty čtení
(gak) - Primátorka města Brna Markéta Vaňková dnes na Nové radnici přivítala prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisku. Společně s vedením města probrali témata, která jsou palčivá pro oba státy, našli také paralely mezi Brnem a Bratislavou.

Společné setkání slovenského prezidenta, brněnské primátorky a vedení města se zaměřilo na problémy, se kterými se potýká Brno i slovenské hlavní město. Přišla  řeč na dopravu, budování nových bytů, dopravní spojení center měst s okrajovými částmi, MHD i daňové příjmy, které má podle Andreje Kisky Brno vyšší než Bratislava.

"Řešili jsme také, co udělat, aby se lidé ve městech hlásili k trvalému pobytu. Jak se má město starat o obyvatele, kteří jsou v něm přihlášeni, a zároveň o ty, kteří do něj přijíždí za prací či studiem. To jsou výzvy, které stojí před každým větším městem," uvedl po setkání slovenský prezident. 

Na setkání mu vedení Brna představilo nově vzniklé české firmy se sídlem ve městě, ale třeba také plány s výstavbou nové multifunkční hokejové haly.

"Za chvíli budeme mít mistrovství. V roce 2024 dokonce v Česku. Tam bychom se mohli potkat v zápase Česko vs. Slovensko. Za současného stavu bych to viděl na remízu," usmíval se Kiska. 

Slovenský prezident obdržel od vedení města obraz od Stanislava Sedláčka a poté se podepsal do pamětní knihy.

Medaile od univerzity

"Brno má ke Slovensku velmi vřelý vztah. Žije zde několik tisíc Slováků, zhruba deset tisíc jich studuje na zdejších univerzitách. Všichni se shodneme na tom, že slovenština je tu na ulici slyšet téměř všude, což vypovídá o dobrých vzájemných vztazích mezi našimi státy," uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Právě na brněnskou Masarykovu univerzitu Andrej Kiska zamířil dnes dopoledne, kde z rukou rektora Mikuláše Beka přebral velkou zlatou medaili u příležitosti stého výročí založení univerzity.

"Za dobrým vzděláním by měl mladý člověk vycestovat třeba na kraj světa. Ale já naše mladé vždy prosím, aby se pak vrátili. Tomuto vycestování za studiem čelí oba naše státy. A chceme-li se posunout dopředu, musíme vytvořit podmínky, aby se vzdělaní lidé vraceli zpět a našli uplatnění. To je úkolem nás politiků," zakončil Kiska návštěvu na magistrátu.

Po návštěvě Nové radnice se slovenský prezident spolu s brněnskou primátorkou odebrali do vily Tugendhat, kde slavnostně zahájili výstavu kostýmů z filmu Skleněný pokoj, který se v této funkcionalistické památce natáčel.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.