Přeskočit na obsah

Slovenská prezidentka navštívila Brno. Jako dárek dostala zmenšeninu proslulé sochy Jošta

10. března 2020
V pravé brněnské poledne přivítala primátorka města Brna před Novou radnicí prezidentku Slovenské republiky Zuzanu Čaputovou.

Obě právničky s bohatou zkušeností z komunální politiky poté absolvovaly téměř hodinové pracovní jednání. Zúčastnil se ho i doprovod prezidentky, v němž byli zastoupeni její poradci a ředitelé odborů Kanceláře prezidenta SR, a několik představitelů vedení města Brna.

Primátorka města Brna Markéta Vaňková připomněla kladný vztah Brna k rodné zemi prezidentky: „Na univerzitách je kolem deseti tisíc slovenských studentů, dalších řádově sedm tisíc Slováků zde pracuje. Slovenština je v Brně v podstatě běžně používaný jazyk, slýcháváme ji opravdu všude – nikdo s tím nemá sebemenší problém.“ Záhy také přišla řeč na fakt, že Brno je symbolicky hlavním městem justice v České republice. „Decentralizace nejvyšších státních institucí byla správným krokem,“ dodala Markéta Vaňková.

Zuzanu Čaputovou zajímaly největší výzvy, s nimiž se druhé největší město v České republice aktuálně potýká. Primátorka zmínila dopravu – ať už městskou, či mezinárodní – a především bytovou problematiku s tím, že podle ní má velkou budoucnost především družstevní bydlení. Slovenské prezidentce také vysvětlila hlavní principy podpory sociálně ohrožených obyvatel, jimž hrozí bezdomovectví.

Slovenská prezidentka rovněž projevila zájem o kroky, které činí město v ochraně životního prostředí, což je pro ni velmi atraktivní téma. Od vedení města přijala informace o kvalitě brněnského odpadového hospodářství, péče o zeleň a o dotačních titulech v této oblasti.

Na závěr setkání paní prezidentka obdržela od paní primátorky oficiální dar – vůbec první bronzový odlitek sochy Odvahy, který vytvořil autor originálu jednoho ze symbolů města Brna sochař Jaroslav Róna. Odjezdu z Dominikánského náměstí ještě předcházel podpis do pamětní knihy města Brna a  společná prohlídka výstavy CZECH PRESS PHOTO v Křížové chodbě Nové radnice.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.