Přeskočit na obsah

Slovenská prezidentka navštívila Brno. Jako dárek dostala zmenšeninu proslulé sochy Jošta

10. března 2020

V pravé brněnské poledne přivítala primátorka města Brna před Novou radnicí prezidentku Slovenské republiky Zuzanu Čaputovou.

Obě právničky s bohatou zkušeností z komunální politiky poté absolvovaly téměř hodinové pracovní jednání. Zúčastnil se ho i doprovod prezidentky, v němž byli zastoupeni její poradci a ředitelé odborů Kanceláře prezidenta SR, a několik představitelů vedení města Brna.

Primátorka města Brna Markéta Vaňková připomněla kladný vztah Brna k rodné zemi prezidentky: „Na univerzitách je kolem deseti tisíc slovenských studentů, dalších řádově sedm tisíc Slováků zde pracuje. Slovenština je v Brně v podstatě běžně používaný jazyk, slýcháváme ji opravdu všude – nikdo s tím nemá sebemenší problém.“ Záhy také přišla řeč na fakt, že Brno je symbolicky hlavním městem justice v České republice. „Decentralizace nejvyšších státních institucí byla správným krokem,“ dodala Markéta Vaňková.

Zuzanu Čaputovou zajímaly největší výzvy, s nimiž se druhé největší město v České republice aktuálně potýká. Primátorka zmínila dopravu – ať už městskou, či mezinárodní – a především bytovou problematiku s tím, že podle ní má velkou budoucnost především družstevní bydlení. Slovenské prezidentce také vysvětlila hlavní principy podpory sociálně ohrožených obyvatel, jimž hrozí bezdomovectví.

Slovenská prezidentka rovněž projevila zájem o kroky, které činí město v ochraně životního prostředí, což je pro ni velmi atraktivní téma. Od vedení města přijala informace o kvalitě brněnského odpadového hospodářství, péče o zeleň a o dotačních titulech v této oblasti.

Na závěr setkání paní prezidentka obdržela od paní primátorky oficiální dar – vůbec první bronzový odlitek sochy Odvahy, který vytvořil autor originálu jednoho ze symbolů města Brna sochař Jaroslav Róna. Odjezdu z Dominikánského náměstí ještě předcházel podpis do pamětní knihy města Brna a  společná prohlídka výstavy CZECH PRESS PHOTO v Křížové chodbě Nové radnice.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.