Přeskočit na obsah

Slovanská epopej už je v Brně

18. května 2018 2 minuty čtení
(ral, gak) - Devět pláten Muchovy Slovanské epopeje dorazilo na brněnské výstaviště. Příští víkend si je v rámci zahájení Festivalu RE:PUBLIKA prohlédnou první návštěvníci. Rezervovat vstupenky je možné už nyní.

V pavilonu H se instaluje výstava Dva světy, která spojí Muchovu Slovanskou epopej i jeho slavné plakáty a kalendáře. „Česká veřejnost zbožňuje Muchu jako málokterého jiného autora. Na této výstavě se jí nabídne zcela unikátní spojení jeho komerční tvorby s fenomenálním vlasteneckým dílem světového významu,“ vysvětlil majitel vůbec nejrozsáhlejší sbírky Muchových plakátů Richard Fuxa, proč neváhal s jejím zapůjčením.

Samotnou Epopej zapůjčilo Brnu Hlavní město Praha. Část Epopeje vystaví od července v Obecním domě, ale tam lze umístit pouze menší obrazy. Největší plátna si tedy prohlédnou návštěvníci v Brně. „Jsem ráda, že se Praha může na Festivalu RE:PUBLIKA podílet právě zapůjčením Slovanské epopeje. O její výjimečnosti svědčí i obrovský úspěch, kterého se a dočkala při nedávné cestě po Asii, a já jsem přesvědčena, že nejinak tomu bude i v Brně,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová. 

Výstava Dva světy je jedním z pilířů Festivalu RE:PUBLIKA, který startuje v sobotu 26. května a potrvá do 17. června. Unikátní umělecký zážitek si ale mohou lidé vychutnat i později. Vzhledem ke své výjimečnosti potrvá až do konce roku.

Vstupenky na výstavu, která je jako jedna z mála částí programu Festivalu RE:PUBLIKA zpoplatněna, lze online zakoupit zde. Na první otevírací den, tedy na sobotu 26. května, rezervace neprobíhá, vstupenky budou od 10 hodin k dispozici pouze na místě. Samotný pavilon se otevře ve 13 hodin.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.