Přeskočit na obsah

Skončil nejúspěšnější ročník participativního rozpočtu Dáme na vás. Na realizaci čeká 11 projektů

09. prosince 2020

Brno, které jako první statutární město spustilo projekt participativního rozpočtu na celoměstské úrovni, má za sebou další úspěšný ročník Dáme na vás. I přes nepříznivou situaci, v níž sehrála svou roli pandemie koronaviru, se podařilo podpořit 11 projektů za cenu více než 30 milionů korun. Hlasoval navíc rekordní počet Brňanů.

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Dáme na vás začal výzvou, která jasně definovala základní parametry a radní ji schválili na konci letošního ledna. V tomto ročníku se počítalo s tím, že jednotlivé projekty mohou stát maximálně 3 miliony korun a maximální částka, za niž mohou být realizovány projekty na území jedné městské části, může dosáhnout maximálně 10 milionů korun.

Původně se předpokládalo, že rozpočet ročníku 2020/2021 bude 35 milionů, ale v říjnu vedení města schválilo snížení této alokované částky na 33 milionů korun, a to z důvodu očekávaných poklesů příjmů statutárního města Brna kvůli přijatým opatřením k zamezení šíření koronaviru.

„Celkem lidé podali 134 návrhů na projekty, které splňovaly Zásady participativního rozpočtu statutárního města Brna. K tomu, aby se úřad zabýval proveditelností jednotlivých projektů, bylo nutné získat dostatečnou podporu ze strany veřejnosti,“ připomněl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Projekty musely získat 300 „líbí se mi“ v galerii projektů na webovém portále damenavas.brno.cz nebo mohli navrhovatelé projektů doručit písemně vyplněný podpisový arch s minimálně 50 podpisy pro jeden projekt. Ze zmíněných 134 podpořených projektů bylo 20 podpořeno podpisovým archem a 114 pomocí získané podpory na webu. „Na webových stránkách lidé zveřejněné projekty podpořili celkem 43 311 hlasy,“ uvedl Tomáš Koláčný.

K proveditelnosti projektů se vyjadřovali primárně členové Stálé pracovní skupiny participativního rozpočtu, která byla pro tyto účely jmenována Radou města Brna. Její členové zastupovali jednotlivé odbory Magistrátu města Brna. Ke všem posuzovaným projektům se vyjadřovali také zástupci městské části, pokud byl na jejich území projekt navržen.

Pokud byl projekt označen za nerealizovatelný, bylo to nejčastěji kvůli negativnímu stanovisku městské části nebo uvažovaný pozemek nebyl v majetku města. Stávalo se také, že nápad překročil třímilionový limit pro realizaci. U několika projektů se objevila kolize s již připravovanými nebo realizovanými akcemi města.

Z důvodu pandemie koronaviru se letos neuskutečnila žádná veřejná projednání ani medailová setkání. Lidé se o konečných 65 proveditelných projektech mohli dozvědět na výstavě na náměstí Svobody a na Malinovského náměstí. Vzniklo také video, které popisovalo, jak v Dáme na vás hlasovat. Lidé jej mohli zhlédnout na sociálních sítích, webu i v MHD.

„I přes drobné technické potíže během posledního hlasovacího víkendu, kvůli kterým jsme termín ukončení hlasování prodloužili o jeden den, se nám podařilo dosáhnout rekordu v počtu hlasujících. Podporu totiž v tomto ročníku vyjádřilo 20 676 občanů Brna, což je o 52 % více než v minulém ročníku,“ řekl Tomáš Koláčný.

Všech jedenáct vítězných projektů bude realizováno do konce roku 2021.

Vítězné projekty participativního rozpočtu 2020
1. SOS pro jezírka obory Holedné!
2. Dejme za Lužánkami Š(v)ANCI mladým
3. Klubovny pro děti v Tuřanech
4. Včely do Brna
5. NEBÝT NA TO SAMA – Ženy v onko léčbě
6. Sportovně-relaxační lesní zóna
7. Lesní hřiště pro Lesnou a Královo Pole
8. Park pro Majdalenky
9. Medlánky v pohybu
10. ZAMILEC – dětské hřiště a sportoviště
11. Řečkovický HRáj


Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.