Šestý ročník Festivalu planet: přibude nový model i doprovodné aktivity - Tiskový servis

Šestý ročník Festivalu planet: přibude nový model i doprovodné aktivity

Jak vypadá vesmír zblízka, už pošesté poznáte na oblíbeném Festivalu planet. Na Kraví hoře uvidíte od 8. do 14. července a od 5. do 11. srpna obří modely vesmírných těles, k nimž se letos nově přidá Astrosféra. Brněnská hvězdárna současně připravuje pestré letní kino nebo poutavá vysílání v digitáriu.

Nový model Festivalu planet Astrosféra. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Nový model Festivalu planet Astrosféra. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Festival planet zaujme místo v parku na Kraví hoře ve dvou letních termínech, a to od 8. do 14. července a následně od 5. do 11. srpna. Hlavním tahákem budou populární modely vesmírných těles, jež uvidíte denně mezi 14.00 a 23.30. Vedle Terralóny a Temnalóny, kterým byla předlohou planeta Země, či podobizny Měsíce Lunalónu se letos ukáže i zbrusu nová Astrosféra. Ta obsáhne celou hvězdnou oblohu, jejíž podoba vychází z databáze 1,3 miliard hvězd sledovaných sondou GAIA.

Doprovodný program se chystá také v digitálním planetáriu, kde objeví zábavné vysílání diváci všeho věku. Nebudou chybět pořady jako Se zvířátky o vesmíru, Černé díry nebo hudební promítání Pink Floyd’s The Dark Side of the Moon. Zakupte si vstupenky s předstihem na www.hvezdarna.cz.

Počítá se také s tradičním letním kinem, které bude v červenci startovat od 21.30 a v srpnu již od 21.00. Vždy se skončí nejpozději do půlnoci. Všechny filmy zhlédnete v původním znění s českými titulky, přičemž vstup na promítání je zdarma. Na výběr dostanete z filmů jako Návrat do budoucnosti II, Predátor, Duna: Část druhá či Oppenheimer. Uniknout vám nesmí ani povídání o modelu Astrosféry nazvané Zrcadlo vesmíru, jež začne každý den ve 20 hodin.


Modely Temnalóna a Terralóna při loňském Festivalu planet. Foto: Zdeněk Kolařík

V parku dále najdete novou výstavu Cesta prostorem i časem, která se zabývá plynutím času ve vesmíru a hledáním dávno zapomenutých míst v jeho hlubinách. Letošní Festival planet oživí i volně přístupné exploratorium Vesmír za zrcadlem nebo srpnové komentované experimenty pod širou oblohou.

Organizátoři doporučují přicestovat výhradně MHD, protože v okolí parku není možné zaparkovat. Nejsnazší tak je využít tramvaje číslo 4 jedoucí z centra města až na konečnou stanici náměstí Míru / Masarykova čtvrť. Jako další varianta se potom nabízí autobus 68, jenž míří na Kraví horu přes Královo Pole. Po 23. hodině navíc v lokalitě zastavuje také noční autobusová linka N89.

Všechny aktuality naleznete na www.festivalplanet.cz.

Další články z rubriky