Přeskočit na obsah

Seniorská obálka může pomoci při záchraně života

27. února 2019 2 minuty čtení
(zug) – Pokud žije člověk sám a ocitne se v ohrožení života, může mu rychlý zásah zdravotníků pomoci. Ale ti by měli vědět, zda mu podáním určitého léku neublíží. Právě pro takové situace je určena novinka – seniorská obálka. Lidé si do ní zapíšou nemoci, léky i kontakty na své blízké.

Brno se zapojilo do projektu Seniorská obálka, dnes to schválili městští radní. Zájemci – především lidé vyššího věku, žijící osamoceně, ale i další – mohou získat a vyplnit tiskopis, který poslouží ve chvíli, kdy člověk bude potřebovat rychlou pomoc zdravotníků. Na Seniorské obálce spolupracovali odborníci z ministerstva práce a sociálních věcí, města Brna, Jihomoravského kraje, zdravotnické záchranné služby a tísňové služby Girasole. 

Jedná se o tiskopis určený hlavně starším lidem, především těm, kteří žijí osamoceně. Do tiskopisu si senioři vyplní údaje týkající se jejich zdravotního stavu, např. jaké berou léky, kdy a s čím byli hospitalizováni a jaké mají alergie. Součástí formuláře jsou i kontakty na jejich blízké. Tiskopis s návodem k vyplnění je umístěn v plastové průhledné obálce, ke které je připevněn klips s magnetem tak, aby se celá obálka dala umístit na viditelné místo v bytě seniorů, například na dvířkách lednice či vchodových dveřích. Tato obálka poslouží ve chvíli, kdy senior bude potřebovat rychlou pomoc zdravotníků, ale i policistů, hasičů či strážníků. 

V Brně už funguje více služeb pro seniory, které jim usnadňují život. Je to například SOS tlačítko. „Nyní ho využívá asi 360 seniorů nebo zdravotně postižených. Zájem o něj stále je, lidé se na službu ptají skoro každý den,“ řekla Eva Zelinková ze Socio-info Pointu. Tato poradna na Kolišti 19 je určena pro všechny, kdo se ocitnou v obtížné životní situaci, kterou nezvládnou sami a potřebují podporu a radu při jejím řešení. Další službou je Senior bus nebo vzdělávací Senior akademie. Seniorská obálka je dalším pomocníkem, je přístupná zdarma, pro všechny a bez registrace a může v krizové situaci zvýšit šanci na přežití.

Zájemci si mohou formulář stáhnout např. z portálu www.brno-prorodiny.cz. Město Brno si na základě zapojení do projektu objednalo kompletní sady: tiskopis, plastovou obálku a klips. Tyto sady jsou pro zájemce k dispozici na Odboru zdraví Magistrátu města Brna.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.