Seniorská obálka může pomoci při záchraně života

  • 27. února 2019
  • 2 minuty čtení
(zug) – Pokud žije člověk sám a ocitne se v ohrožení života, může mu rychlý zásah zdravotníků pomoci. Ale ti by měli vědět, zda mu podáním určitého léku neublíží. Právě pro takové situace je určena novinka – seniorská obálka. Lidé si do ní zapíšou nemoci, léky i kontakty na své blízké.

Brno se zapojilo do projektu Seniorská obálka, dnes to schválili městští radní. Zájemci – především lidé vyššího věku, žijící osamoceně, ale i další – mohou získat a vyplnit tiskopis, který poslouží ve chvíli, kdy člověk bude potřebovat rychlou pomoc zdravotníků. Na Seniorské obálce spolupracovali odborníci z ministerstva práce a sociálních věcí, města Brna, Jihomoravského kraje, zdravotnické záchranné služby a tísňové služby Girasole. 

Jedná se o tiskopis určený hlavně starším lidem, především těm, kteří žijí osamoceně. Do tiskopisu si senioři vyplní údaje týkající se jejich zdravotního stavu, např. jaké berou léky, kdy a s čím byli hospitalizováni a jaké mají alergie. Součástí formuláře jsou i kontakty na jejich blízké. Tiskopis s návodem k vyplnění je umístěn v plastové průhledné obálce, ke které je připevněn klips s magnetem tak, aby se celá obálka dala umístit na viditelné místo v bytě seniorů, například na dvířkách lednice či vchodových dveřích. Tato obálka poslouží ve chvíli, kdy senior bude potřebovat rychlou pomoc zdravotníků, ale i policistů, hasičů či strážníků. 

V Brně už funguje více služeb pro seniory, které jim usnadňují život. Je to například SOS tlačítko. „Nyní ho využívá asi 360 seniorů nebo zdravotně postižených. Zájem o něj stále je, lidé se na službu ptají skoro každý den,“ řekla Eva Zelinková ze Socio-info Pointu. Tato poradna na Kolišti 19 je určena pro všechny, kdo se ocitnou v obtížné životní situaci, kterou nezvládnou sami a potřebují podporu a radu při jejím řešení. Další službou je Senior bus nebo vzdělávací Senior akademie. Seniorská obálka je dalším pomocníkem, je přístupná zdarma, pro všechny a bez registrace a může v krizové situaci zvýšit šanci na přežití.

Zájemci si mohou formulář stáhnout např. z portálu www.brno-prorodiny.cz. Město Brno si na základě zapojení do projektu objednalo kompletní sady: tiskopis, plastovou obálku a klips. Tyto sady jsou pro zájemce k dispozici na Odboru zdraví Magistrátu města Brna.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít