Sejdeme se pod hodinami + návod, jak na nich zjistit čas - Tiskový servis

Sejdeme se pod hodinami + návod, jak na nich zjistit čas

  • 21. září 2010
  • 2 minuty čtení

(ps) – Výstava v Urban centru na Staré radnici představuje od 22. září novou dominantu náměstí Svobody – hodinový stroj autorů Oldřicha Rujbra a Petra Kameníka, který byl slavnostně uveden do provozu v sobotu 18. září.

Soutěž na multifunkční hodinový stroj byla vypsána v roce 2007. První místo získal návrh autorů Rujbra a Kameníka. Jejich unikátní orloj se složitým hodinovým mechanismem je uložen v kamenném obelisku z černé žuly vytěžené v lomech v Jihoafrické republice.

Každý den před 11. hodinou se v útrobách pilíře dá do pohybu skleněná kulička, která rozezní zvonkohru. Ten, kdo bude včas na správném místě, může kuličku získat. Svým tvarem dělostřeleckého náboje připomíná nový hodinový stroj slavnou kapitolu brněnských dějin, rok 1645, kdy se Brňané ubránili přesile švédských vojsk generála Torstensona (pověst si můžete přečíst zde).

Na největší brněnské náměstí se tak znovu vrátily hodiny, které tam v posledních letech mnoha lidem chyběly. Žulový sloup před obchodním centrem Omega dnes tvoří výrazný orientační bod a brzy se jistě stane i vyhledávaným místem schůzek v centru města.

Návod, jak na hodinách zjistit čas
1. V horní části hodinového stroje je viditelná skleněná lupa, která postupně zobrazuje 12 hodinových číslic, mezi nimi je sestava čar (čtvrt, půl, třičtvrtě, celá), přičemž přesnost času je stoprocentní, protože hodiny jsou v systému přenosu dlouhých vln z Frankfurtu.
2. Pokud jde o měření minut, je nad hlavní lupou umístěna menší lupa, tzv. minutovka, což je menší talířek, otáčející se a naklánějící se dle přibývajících minut v hodině.
3. Celý vrchní díl hodinového stroje se jednou za minutu otočí okolo celého náměstí Svobody, čímž divák získá možnost ze všech stran náměstí vidět, kolik je hodin.

Návod v grafické podobě si můžete stáhnout zde.

Další články z rubriky