Přeskočit na obsah

Se zmrzlinou v jedné a s pivem v druhé ruce proleťte víkendovým Brnem

15. července 2022 2 minuty čtení
(zob) – Léto je v plném proudu, ale okurkovou sezónu v Brně nečekejte. I tento víkend navštívíte mnoho zajímavých akcí. Nenechte si ujít třeba festival piva v Björnsonově sadu. Pokud rádi mlsáte, vydejte se po stopách nejlepších brněnských zmrzlin na jejich festivalu nebo uleťte se vzdušnými pokusy ve VIDA! science centru.

Sobota i neděle jsou v prostorách bývalé jeřábové dráhy opět ve znamení koncertů. Na Vaňkovka festu si i letos užijete jedinečné koncerty. Tento víkend vystoupí interpret z Českých Budějovic Štěpán Hebík aka 7krát3 a v neděli si vychutnáte Dana Bártu a Illustratosphere.

Prázdninové dílny ve VIDA! science centru jsou ve znamení vzduchu. Místní vědečtí odborníci vám ukáží, co všechno létá, i když peří nemá. Vyrobíte si barevnou létající helikoptéru a třeba k výšinám vystoupá i obyčejný čajový sáček.

Jste milovníky piva a produkce malých pivovarů obzvláště? Tak vyrazte v sobotu do Björnsonova sadu, už podruhé se tam koná Letní Beer Park – Festival malých pivovarů. S hudebním doprovodem se tak ponoříte do poznávání speciálních druhů zlatého moku.

Neodoláte v létě osvěžující zmrzlině? Tak to je tu akce přímo pro vás! Brněnské putování za zmrzlinou vyžaduje velkou dávku nasazení, abyste uspěli, čeká na odvážlivce celkem 28 různých kopečků a příchutí v podnicích rozesetých po celém městě. Hlasování o nejlepší zmrzlině potom probíhá online na webu soutěže.

Město a příroda, folklór a tradice vnímané z pozice obyvatel velkého města. I toto téma reflektuje galerie Zaazrak Dornych, v páteční podvečer se vydáte na procházku městskou džunglí, kde prozkoumáte hranice přírody a její nezdolnost v urbánním prostředí. Na Stránské skále se budou připravovat vykuřovadla z místních bylinek a můžete se těšit i na hudební překvapení.

Vyrazte na výlet za hranice města. Foto: Go from Brno
 

Již deset let uplynulo od generální restaurace vily Tugendhat. K tomuto jubileu si nyní prohlédnete výstavu.  Zhlédnete na ní kromě originální architektonické dokumentace také původní fotografie z 30. let, jejichž autorem je Rudolf Sandalo ml. Videozáznamy i fotografie připomenou úspěšnou výstavu díla Miese van der Rohe, která se konala v roce 1968 a i díky vystoupení Grety Tugendhatové zaznamenala velký úspěch.

Jestliže si potřebujete od ruchu města alespoň na chvíli odpočinout, zavítejte na stránky Go from Brno. Najdete tam spoustu tipů na jednodenní výlety do okolí města. Trasy jsou připravené jak pro pěší, tak pro cyklisty a vybere si i rodina s dětmi. Fajnšmekři si užijí třeba Tišnovskou pivní stezku.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.