Přeskočit na obsah

Se zmrzlinou v jedné a s pivem v druhé ruce proleťte víkendovým Brnem

15. července 2022 2 minuty čtení
(zob) – Léto je v plném proudu, ale okurkovou sezónu v Brně nečekejte. I tento víkend navštívíte mnoho zajímavých akcí. Nenechte si ujít třeba festival piva v Björnsonově sadu. Pokud rádi mlsáte, vydejte se po stopách nejlepších brněnských zmrzlin na jejich festivalu nebo uleťte se vzdušnými pokusy ve VIDA! science centru.

Sobota i neděle jsou v prostorách bývalé jeřábové dráhy opět ve znamení koncertů. Na Vaňkovka festu si i letos užijete jedinečné koncerty. Tento víkend vystoupí interpret z Českých Budějovic Štěpán Hebík aka 7krát3 a v neděli si vychutnáte Dana Bártu a Illustratosphere.

Prázdninové dílny ve VIDA! science centru jsou ve znamení vzduchu. Místní vědečtí odborníci vám ukáží, co všechno létá, i když peří nemá. Vyrobíte si barevnou létající helikoptéru a třeba k výšinám vystoupá i obyčejný čajový sáček.

Jste milovníky piva a produkce malých pivovarů obzvláště? Tak vyrazte v sobotu do Björnsonova sadu, už podruhé se tam koná Letní Beer Park – Festival malých pivovarů. S hudebním doprovodem se tak ponoříte do poznávání speciálních druhů zlatého moku.

Neodoláte v létě osvěžující zmrzlině? Tak to je tu akce přímo pro vás! Brněnské putování za zmrzlinou vyžaduje velkou dávku nasazení, abyste uspěli, čeká na odvážlivce celkem 28 různých kopečků a příchutí v podnicích rozesetých po celém městě. Hlasování o nejlepší zmrzlině potom probíhá online na webu soutěže.

Město a příroda, folklór a tradice vnímané z pozice obyvatel velkého města. I toto téma reflektuje galerie Zaazrak Dornych, v páteční podvečer se vydáte na procházku městskou džunglí, kde prozkoumáte hranice přírody a její nezdolnost v urbánním prostředí. Na Stránské skále se budou připravovat vykuřovadla z místních bylinek a můžete se těšit i na hudební překvapení.

Vyrazte na výlet za hranice města. Foto: Go from Brno
 

Již deset let uplynulo od generální restaurace vily Tugendhat. K tomuto jubileu si nyní prohlédnete výstavu.  Zhlédnete na ní kromě originální architektonické dokumentace také původní fotografie z 30. let, jejichž autorem je Rudolf Sandalo ml. Videozáznamy i fotografie připomenou úspěšnou výstavu díla Miese van der Rohe, která se konala v roce 1968 a i díky vystoupení Grety Tugendhatové zaznamenala velký úspěch.

Jestliže si potřebujete od ruchu města alespoň na chvíli odpočinout, zavítejte na stránky Go from Brno. Najdete tam spoustu tipů na jednodenní výlety do okolí města. Trasy jsou připravené jak pro pěší, tak pro cyklisty a vybere si i rodina s dětmi. Fajnšmekři si užijí třeba Tišnovskou pivní stezku.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Nejkrásnější knihy si prohlédnete na výstavě, Foto: Moravská galerie
Chladný víkend přináší první karnevaly i severské filmy

Pestrý a rozmanitý. Takový bude nadcházející víkend v Brně. V kině zhlédnete severské filmy na festivalu Scandi. Na výstavu zve Moravská galerie i Moravské zemské muzeum. Karnevalové radovánky se chystají na Louce a napjatý zápas sehrají brněnští basketbalisté.