Přeskočit na obsah

Se zesnulým rockerem Pavlem Pelcem se přijde rozloučit také vedení města Brna

27. července 2021

Ve čtvrtek 29. července ve 14 hodin se v kostele v Žabovřeskách uskuteční poslední rozloučení s legendou moravské rockové scény, kytaristou a klávesistou skupiny Progres 2 Pavlem Pelcem, který 22. července, týden před svými 72. narozeninami, podlehl těžké nemoci. Obřadu se zúčastní také zástupci vedení města Brna.

Pavel Pelc vstoupil na brněnskou hudební scénu v polovině 60. let, hrál v kapele Speakers, jako člen Skupiny Jana Sochora doprovázel folkového zpěváka Boba Frídla. Společně s klávesistou Janem Sochorem, bubeníkem Zdeňkem Klukou a kytaristou Pavlem Váněm natočili v roce 1977 pod hlavičkou kapely Barnodaj album Mauglí a prakticky tak obnovili skupinu The Progress Organization, která se později s obsazením Pelc, Váně, Kluka a nově Karel Horký a Miloš Morávek přetransformovala ve skupinu Progres 2. Společně pak mimo jiné připravili působivou rockovou operu Dialog s vesmírem, která měla premiéru v roce 1978 a dočkala se mnoha repríz.

Pavel Pelc působil ve skupině do roku 1988, kdy po vydání desky Změna! odešel a stal se členem brněnské skupiny Futurum, kterou v první polovině 80. let založili bývalí členové Progres 2 Miloš Morávek a Roman Dragoun. Uskupení se však už v roce 1989 rozpadlo.

Po sametové revoluci Pavel Pelc podnikal a v roce 1992 začal koncertovat s obnovenou skupinou Progres 2. V roce 2018 s ní vytvořil poslední studiovou nahrávku Tulák po hvězdách.

„Pavel Pelc se odešel ‚toulat po hvězdách‘, ale jeho dílo tady zůstává. Myslím, že jeho Píseň o jablku nebo Vracím se k tobě budou k radosti nás všech v brněnském rockovém éteru znít ještě hodně dlouho,“ věří radní pro kulturu Marek Fišer.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční ve čtvrtek 29. července 2021 ve 14 hodin v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů v Žabovřeskách.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.