Přeskočit na obsah

Se zesnulým rockerem Pavlem Pelcem se přijde rozloučit také vedení města Brna

27. července 2021
Ve čtvrtek 29. července ve 14 hodin se v kostele v Žabovřeskách uskuteční poslední rozloučení s legendou moravské rockové scény, kytaristou a klávesistou skupiny Progres 2 Pavlem Pelcem, který 22. července, týden před svými 72. narozeninami, podlehl těžké nemoci. Obřadu se zúčastní také zástupci vedení města Brna.

Pavel Pelc vstoupil na brněnskou hudební scénu v polovině 60. let, hrál v kapele Speakers, jako člen Skupiny Jana Sochora doprovázel folkového zpěváka Boba Frídla. Společně s klávesistou Janem Sochorem, bubeníkem Zdeňkem Klukou a kytaristou Pavlem Váněm natočili v roce 1977 pod hlavičkou kapely Barnodaj album Mauglí a prakticky tak obnovili skupinu The Progress Organization, která se později s obsazením Pelc, Váně, Kluka a nově Karel Horký a Miloš Morávek přetransformovala ve skupinu Progres 2. Společně pak mimo jiné připravili působivou rockovou operu Dialog s vesmírem, která měla premiéru v roce 1978 a dočkala se mnoha repríz.

Pavel Pelc působil ve skupině do roku 1988, kdy po vydání desky Změna! odešel a stal se členem brněnské skupiny Futurum, kterou v první polovině 80. let založili bývalí členové Progres 2 Miloš Morávek a Roman Dragoun. Uskupení se však už v roce 1989 rozpadlo.

Po sametové revoluci Pavel Pelc podnikal a v roce 1992 začal koncertovat s obnovenou skupinou Progres 2. V roce 2018 s ní vytvořil poslední studiovou nahrávku Tulák po hvězdách.

„Pavel Pelc se odešel ‚toulat po hvězdách‘, ale jeho dílo tady zůstává. Myslím, že jeho Píseň o jablku nebo Vracím se k tobě budou k radosti nás všech v brněnském rockovém éteru znít ještě hodně dlouho,“ věří radní pro kulturu Marek Fišer.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční ve čtvrtek 29. července 2021 ve 14 hodin v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů v Žabovřeskách.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.