Odbor sociální péče Magistrátu města Brna prostřednictvím oddělení sociální prevence a pomoci zrealizoval projekt „Sčítání bezdomovců v Brně v roce 2010“. Akce se uskutečnila v rámci právě probíhajícího Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení, který pro rok 2010 vyhlásila Evropská komise.
Co je sčítání bezdomovců?
Sčítání je adekvátním termínem pro „kvalifikovaný odhad“, protože žádný z modelů sčítání není schopen zajistit stoprocentní data. V Brně tento projekt proběhl poprvé v roce 2006 a Brno je druhým městem v ČR, které tento projekt zopakovalo. Cílem bylo zjistit kvantitativní data, která jsou pro odborníky v sociální práci jinak těžko dostupná a zjistitelná. Tyto informace budou součástí podrobné zprávy o situaci lidí bez domova, kterou Odbor sociální péče MMB připraví jako další výstup Evropského roku chudoby v Brně.
Metoda výzkumu a organizace projektu
Terénní výzkum probíhal 11. března 2010 v době mezi 19–22. hodinou, kdy skupina expertů a dobrovolníků v předem stanovených lokalitách města Brna sečetla osoby bez domova. Tato metoda byla obdobně použita i v předchozím sčítání v roce 2006. Účastníci provedli kvalifikovaný odhad v 50 okrscích. Obydlenou část města Brna, včetně velkých nákupních center, pokrývalo 33 okrsků, 8 okrsků zahrnovalo zahrádkářské kolonie a jiné odlehlé lokality a zbývajících 9 sčítacích skupin monitorovalo vybrané linky MHD.
Celkově se na přípravě a realizaci projektu podílelo 121 osob. Byli rozděleni do dvojic či trojic (s přihlédnutím k rizikovosti lokality). Jejich úkolem bylo zmapovat přidělený okrsek a zaznamenat počet osob bez domova.
Dále byly do konečného výsledku započítány údaje od zařízení poskytujících sociální služby (nocleh nebo ubytování) lidem bez domova, komerčních ubytoven, zdravotnických zařízení a také údaje od Vězeňské služby ČR. Konečný výsledek lze považovat za minimální možný počet osob bez domova, odrážející reálnou situaci ve městě Brně.
Výsledky projektu
Výsledné údaje jsou uvedeny podle typu lokalit a zařízení, ve kterých sčítání proběhlo:
1) Lůžková zařízení: azylové ubytování různého stupně (noclehárny, ubytovny, byty). Patří sem veškeré azylové domy (pro osoby tzv. sociálně vyloučené, pro mladé dospělé, pro osamělé rodiče s dětmi) i domy na půli cesty, které nejsou primárně určeny pro lidi bez domova.
2) Noční krizová centra: nelůžková zařízení pro bezdomovce, ve kterých je možnost přečkat noc. Tato zařízení bývají v provozu v zimních měsících.
3) Instituce: nemocnice, léčebny, věznice.
4) Komerční ubytovny: ubytovny komerčního typu, levnější cenové kategorie, jejichž pomocí někteří lidé řeší svoji bytovou otázkou.
5) Terénní sčítání: údaje o lidech pohybujících se v „terénu“ – v ulicích, zahrádkářských koloniích a jiných místech.
Tabulka základních výsledků:
Věk
Lůžková zařízení
Noční centra
Komerční ubytovny
Instituce
Terénní sčítání
CELKEM
Muži
do 25 let
20
4
8
6
13
51
26–60 let
163
33
96
138
372
802
61 a více
33
5
9
38
22
107
nezjištěno
-
4
-
-
16
20
?:
216
46
113
182
423
980
Ženy
do 25 let
40
2
5
0
4
51
26–60 let