Přeskočit na obsah

Sbírka Hospic doma pomáhá rozšířit služby Centra paliativní péče. Přispěly teplárny i spalovna.

13. května 2020

Městské Centrum paliativní péče Brno se snaží ulehčit svým klientům poslední fáze života a pomáhá jejich příbuzným a blízkým se s obtížnou situací vypořádat.

Doplnit nabídku služeb centra umožňuje sbírka „Hospic doma“ pořádaná Sociálním nadačním fondem města Brna a Jihomoravského kraje. Na její účet přispěly také společnosti SAKO Brno, a. s., a Teplárny Brno, a. s. Každá z nich darovala 400 tisíc korun.

„Díky naší veřejné sbírce bude možné rozšířit zejména službu mobilního hospice, který bude poskytovat péči lidem v závěru života v jejich domácím prostředí na území města Brna a v jeho okolí. Tato služba je dlouhodobě nedostatková, a přitom velmi potřebná,” uvedla JUDr. Markéta Vaňková, primátorka města Brna a předsedkyně správní rady nadačního fondu.

Z darů firem SAKO Brno, a. s., a Teplárny Brno, a. s., centrum pořídí auto na alternativní pohon a další potřebné vybavení pro péči o pacienty v domácím prostředí. Možnost doprovodit umírajícího v posledních chvílích jeho života a umožnit mu zemřít doma mezi nejbližšími je velmi důležitá pro celé rodiny. Podle odhadu odborníků ji Centrum paliativní péče ročně zajistí pro zhruba 300 pacientů. „Zřízení mobilního hospice a ambulance paliativní medicíny v rámci městské zdravotnické organizace je dalším potřebným krokem k zajištění dostupnosti této péče,“ uvedl Mgr. Petr Hladík, první náměstek primátorky města Brna.

„Završit svůj život doma v kruhu rodiny je dopřáno jen asi pětině umírajících. Domácí hospice jsou způsob, jak toto poslední přání splnit dalším,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Ing. Petr Fajmon, MBA. „Jsme rádi, že můžeme přispět na nákup auta, které usnadní dostupnost domácí hospicové péče,” sdělil Mgr. Filip Leder, předseda představenstva společnosti SAKO Brno. „Za důležitý považuji i fakt, že celý projekt zahrnuje rovněž ekologický aspekt. Elektromobil, který budou moci lékaři a sestry při své práci používat, šetří životní prostředí,“ doplnil Petr Fajmon.

Sbírka probíhá na portálu www.darujme.cz pod názvem Sbírka Hospic doma, do pomoci se může zapojit i široká veřejnost. Jednorázové nebo dlouhodobé příspěvky mohou lidé posílat také přímo na transparentní bankovní účet veřejné sbírky 225782453/0600 u MONETA Money Bank, a. s. s označení platby „Hospic doma“.

„Jakékoli finanční pomoci si velmi vážíme, díky ní je možné naše služby dále rozšířit a zpřístupnit širšímu okruhu pacientů“, uvedly MUDr. Kamila Krausová, ředitelka příspěvkové organizace Sdružení zdravotnických zařízení II Brno, a MUDr. Regina Slámová z Centra paliativní péče Brno.

Centrum paliativní péče Brno zahájilo svoji činnost letos v březnu. Nabízí bezplatné telefonické či e-mailové konzultace zaměřující se nyní zejména na úpravu léčby bolesti, dušnosti a potíží souvisejících s nevyléčitelnou nemocí; dále konzultace a doporučení postupu při zhoršení stavu, případně informace, jak poskytovat ošetřovatelskou péči doma.

Posláním Sociálního nadačního fondu města Brna a Jihomoravského kraje (SNF) je poskytovat finanční a věcnou pomoc fyzickým a právnickým osobám působícím v sociální oblasti, občanům města Brna a Jihomoravského kraje, a to zdravotně postiženým, seniorům a dalším osobám v obtížných sociálních situacích.

Sociální nadační fond
města Brna a Jihomoravského kraje
Mečová 5, 602 00 Brno ? IČ 605 54 410
kancelar@socialni-nadacni-fond.cz
www.socialni-nadacni-fond.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.