Přeskočit na obsah

Šampionáty v Brně: Atleti lámali rekordy, cyklisté chválili diváky

29. července 2019 2 minuty čtení
(ral) – Sportovní fanoušci měli o víkendu v Brně pré. Byli svědky soubojů o titul mistra České republiky v atletice a do cíle svým povzbuzováním dovedli i nové mistry Evropy v jízdě na horském kole. Sportovní žně tím v Brně nekončí – už příští víkend vystřídají zvučná jména jako Špotáková nebo van der Pohl motolegendy v čele s Valentinem Rossim. Na Masarykově okruhu se pojede Velká cena České republiky.

Hic, vítr i déšť. Atletické mistrovství, které Brno hostilo po osmi letech, provázely rozmary počasí. Jim navzdory si řada sportovců zlepšila osobní rekordy a dosáhla na kvalifikaci na mistrovství světa v Dauhá. V ženské štafetě překonaly závodnice USK Praha dosavadní rekord šampionátu. O další přepis tabulek se na mužské stovce postaral Jan Veleba, který brněnským časem vyrovnal národní rekord a šampionátu tím zároveň ustavil rekord nový. Třináctý titul si z Brna odváží oštěpařka Barbora Špotáková, pátou trofej z 200m dráhy přidá ke stávajícím sprinter Pavel Maslák.

Na nově upravených tratích kolem Anthroposu se o víkendu nejlépe dařilo Jolandě Neff a Mathieu van der Poelovi, kteří si dojeli do cíle pro titul mistra a mistryně Evropy. České naděje nedosáhly na TOP 10, Ondřej Cink po výborném startu skončil 12., Jitka Čábelická 13. Na první příčku však všichni bez ohledu na umístění stavěli diváky. „Vytvořili skvělou atmosféru, hodně mě překvapilo, kolik jich nakonec dorazilo fandit,“ uvedla Čábelická. Fanoušků přišlo během víkendu asi 10 tisíc a chválu na ně pěli i další účastníci. „Mám raději přírodní tratě, úplně mi tahle nesedla, ale zase mi to vynahradili lidi kolem trati, fandili perfektně, musím jim poděkovat," nechal se slyšet například David Zadák, který soutěžil v kategorii U23. „Sice jsem měla pocit, že mi na těch šutrech a vybržděných roletách vylítnou obě ramena. Hnali mě lidi, to bylo teda zase něco," souhlasila Karla Štěpánová, která do cíle dojela dvě minuty po Čábelické a vysloužila si tak 17. místo.

Na víkend následující připadá turnaj světového kalibru. Na Masarykův okruh se po roce vrací MotoGP. Všechny potřebné informace naleznete už nyní na stránkách https://www.automotodrombrno.cz/moto-gp/.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.