Přeskočit na obsah

S větrem o závod. Vyběhněte na závody nebo po brněnských architektonických zajímavostech

12. května 2023 3 minuty čtení Zdeňka Obalilová

Ať už máte chuť na kulturu, přírodu, či sport, nenechá vás tento víkend v Brně vydechnout. Na návštěvu zve festival V sadě skví, za oponu zajímavých staveb nahlédnete na Open House, na dni otevřených lesů poznáte brněnskou přírodu a běžci nevynechají závody na přehradě.

O tomto víkendu 13. a 14. května se opět otevřou dveře vil, domů i institucí při festivalu Open House Brno. Letošním tématem jsou ženy v architektuře – více se dozvíte třeba o interiérové designérce vily Tugendhat Lilly Reich a dalších tvůrkyních brněnského veřejného prostoru. Otevřeno bude více než 100 lokací, z nichž na 70 můžete navštívit bez nutnosti registrace.

Lesy jsou otevřené pořád, tak v čem je jedinečná akce Den otevřeného lesa? Areál U Mravence Lesíka zve všechny, kteří chtějí lesy poznat pohledem jejich správce – seznámíte se s technikou, lesník zájemce provede lesem a ukáže jim svoji práci, pro děti nebude chybět stezka mladého lesníka a soutěže o ceny.

Nový open air festival V sadě skví se koná od pátku do soboty v Björnsonově sadu. Vystoupí na něm téměř 20 hudebních interpretů. Na dvou podiích vystoupí například Josefina Dusk, Hello Marcel či Marjari. Poslechnout si můžete také podcasty live – Kult, Bílkovinu a další. Akce začíná dnes od 13. hodiny.

Tržnici na Zelném trhu v sobotu opět obsadí oblíbený Mint Market, a to již po 61. Trh s českým designem, autorskou módou, šperky, kosmetikou nebo papírenským zboží se otevírá v 10 hodin. Pokud jste fanoušky udržitelné módy, vyrazte také v sobotu do Alfa pasáže, kde bude probíhat živý swap na galerii. Vyměnit pěkné, ale nepotřebné věci můžete od 9 hodin.

Brno se od 13. do 21. května zapojí do kampaně Týden pro rodinu, která si jako letošní motto zvolila péči o trvale udržitelný rodinný život. V programu najdete například Líšeňský rodinný festival, zavítat můžete na festival Rodičák v Židenicích či si poslechnout online besedu o porozumění lidí a psů v domácnosti. Programová brožura je ke stažení zde.

Speciální prohlídky Kapucínské hrobky se chystají na sobotu. Nejen že se dozvíte více o spojení mezi hraběnkou Marií Alžbětou z Waldorfu, zakladatelkou kláštera alžbětinek, kde sídlí Hospic sv. Alžběty, a řádem kapucínů. Budou mít také jedinečnou možnost zhlédnout vzácný relikviář, který darovala brněnským kapucínům, ale zároveň přispějí na hospic. Prohlídky mají omezenou kapacitu a je nutná rezervace zde.

Run Tour se vrací na Brněnskou přehradu. Sobota bude zasvěcena běhu, připraveno je hned několik kategorií pro děti i dospělé. Poběží se 5 km, 10 km a 3 km. Milovníci štafet se také dočkají své oblíbené disciplíny. Dětští závodníci poběží podle ročníku narození buď 500 m, nebo 1 kilometr. Startuje se na přístavišti.

 

Běžecké závody na Brněnské přehradě. Foto: Run Tour


 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.