S větrem o závod. Vyběhněte na závody nebo po brněnských architektonických zajímavostech

  • 12. května 2023
  • 3 minuty čtení
  • Zdeňka Obalilová

Ať už máte chuť na kulturu, přírodu, či sport, nenechá vás tento víkend v Brně vydechnout. Na návštěvu zve festival V sadě skví, za oponu zajímavých staveb nahlédnete na Open House, na dni otevřených lesů poznáte brněnskou přírodu a běžci nevynechají závody na přehradě.

O tomto víkendu 13. a 14. května se opět otevřou dveře vil, domů i institucí při festivalu Open House Brno. Letošním tématem jsou ženy v architektuře – více se dozvíte třeba o interiérové designérce vily Tugendhat Lilly Reich a dalších tvůrkyních brněnského veřejného prostoru. Otevřeno bude více než 100 lokací, z nichž na 70 můžete navštívit bez nutnosti registrace.

Lesy jsou otevřené pořád, tak v čem je jedinečná akce Den otevřeného lesa? Areál U Mravence Lesíka zve všechny, kteří chtějí lesy poznat pohledem jejich správce – seznámíte se s technikou, lesník zájemce provede lesem a ukáže jim svoji práci, pro děti nebude chybět stezka mladého lesníka a soutěže o ceny.

Nový open air festival V sadě skví se koná od pátku do soboty v Björnsonově sadu. Vystoupí na něm téměř 20 hudebních interpretů. Na dvou podiích vystoupí například Josefina Dusk, Hello Marcel či Marjari. Poslechnout si můžete také podcasty live – Kult, Bílkovinu a další. Akce začíná dnes od 13. hodiny.

Tržnici na Zelném trhu v sobotu opět obsadí oblíbený Mint Market, a to již po 61. Trh s českým designem, autorskou módou, šperky, kosmetikou nebo papírenským zboží se otevírá v 10 hodin. Pokud jste fanoušky udržitelné módy, vyrazte také v sobotu do Alfa pasáže, kde bude probíhat živý swap na galerii. Vyměnit pěkné, ale nepotřebné věci můžete od 9 hodin.

Brno se od 13. do 21. května zapojí do kampaně Týden pro rodinu, která si jako letošní motto zvolila péči o trvale udržitelný rodinný život. V programu najdete například Líšeňský rodinný festival, zavítat můžete na festival Rodičák v Židenicích či si poslechnout online besedu o porozumění lidí a psů v domácnosti. Programová brožura je ke stažení zde.

Speciální prohlídky Kapucínské hrobky se chystají na sobotu. Nejen že se dozvíte více o spojení mezi hraběnkou Marií Alžbětou z Waldorfu, zakladatelkou kláštera alžbětinek, kde sídlí Hospic sv. Alžběty, a řádem kapucínů. Budou mít také jedinečnou možnost zhlédnout vzácný relikviář, který darovala brněnským kapucínům, ale zároveň přispějí na hospic. Prohlídky mají omezenou kapacitu a je nutná rezervace zde.

Run Tour se vrací na Brněnskou přehradu. Sobota bude zasvěcena běhu, připraveno je hned několik kategorií pro děti i dospělé. Poběží se 5 km, 10 km a 3 km. Milovníci štafet se také dočkají své oblíbené disciplíny. Dětští závodníci poběží podle ročníku narození buď 500 m, nebo 1 kilometr. Startuje se na přístavišti.

 

Běžecké závody na Brněnské přehradě. Foto: Run Tour


 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít