Přeskočit na obsah

S přispěním města vzniknou v Brně dvě stovky zelených střech. Další zájemci se mohou hlásit

03. února 2021

Klima se mění, změň své chování i ty. Takový cíl sleduje dotační program Zeleň střechám!, který město Brno spustilo před dvěma lety a jenž má motivovat občany a firmy k ekologičtějšímu chování. Vyvolal velký zájem, za první dva roky magistrát eviduje asi 200 úspěšných žádostí o finanční příspěvek z městského rozpočtu. Další zájemci se mohou hlásit od 1. února.

Město Brno poprvé vyhlásilo dotační program na podporu tvorby zelených střech v roce 2019, kdy Odbor životního prostředí Magistrátu města Brna evidoval 105 řádně podaných a kompletních žádostí o dotaci. V roce 2020 jich bylo podáno 99, celkem tak vznikne 204 zelených střech.

Rada města Brna udělila občanům, společenstvím vlastníků jednotek či firmám přísliby o alokování požadované částky. Od udělení příslibu mají žadatelé 18 měsíců na realizaci projektu zelené střechy, po jejím dokončení odevzdávají závěrečnou zprávu a veškeré podklady k vyúčtování dotace. Následně o poskytnutí příspěvku rozhodují radní a Zastupitelstvo města Brna.

Rada dnes doporučila zastupitelům schválit investiční dotace v celkové výši 1 112 000 korun na dalších sedm zrealizovaných projektů.

„Letos jsme program opět spustili, žadatelé se mohou hlásit od 1. února do 31. října. Z městského rozpočtu jsme na něj vyčlenili 19 milionů korun. Maximální podporovaná plocha činí 1 000 m?, nejvyšší příspěvek na m? zelené střechy je 1 400 korun. Maximální dotace na jeden projekt tedy může dosáhnout 1,4 milionu plus výdaje na pořízení statického posudku a s ním souvisejících dokumentů do výše 10 tisíc korun. Musí jít o stavby na území města Brna a je jedno, jestli jde o bytový dům, rodinný dům nebo garáž,“ popsal 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Jaké změny a úpravy se v dotačním programu objevily oproti minulým letům?
•    Nově je potřeba dokládat skutečnost, že žadatel na zelenou střechu čerpal dotace i například přes výzvu Nová zelená úsporám.
•    Dotace není poskytována na fungující zelenou střechu, pokud by měla být dosázena vegetací pouze pro estetický účel.
•    Je požadována pětiletá udržitelnost, kterou žadatel dokumentuje fotkami celkového pohledu na střechu.


Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.