Přeskočit na obsah

S písničkou jde všechno líp, vzkazují VojoDejl

14. září 2023 1 minuta čtení Zuzana Gregorová

Že hudba překračuje hranice a spojuje různorodé lidi, je známo. Může být i mostem mezi světem vidících a nevidomých. Procházku po takovém mostě slibují hudebníci Radim Vojtek a Martin Deyl při koncertu S písničkou jde všechno líp v Konventu Milosrdných bratří 19. září.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR pořádá festival Dny umění nevidomých. Brněnské odbočky organizace spojily síly s městem Brnem a zvou na koncert dua VojoDeyl 19. září od 17 hodin v Konventu Milosrdných bratří na Vídeňské 7. Vstupné je dobrovolné.

Radim Vojtek vystudoval na konzervatoři hru na klavír a na housle a jako další obor přidal ladění klavírů a příbuzných nástrojů. Učí hru na housle a klavír v ZUŠ Dolní Němčí a působí i jako primáš v cimbálové muzice Falešnica. V roce 2006 natočil společně s Anetou Langerovou Píseň pro Světlušku.

Martin Deyl studoval hru na kontrabas a kytaru na konzervatoři v Praze. Učí hru na kytaru a elektrickou kytaru v ZUŠ v Uherském Hradišti a působil také v Pražském smyčcovém orchestru na postu kontrabasisty a v dechové hudbě Kosenka jako zpěvák. Hrával v mládežnických rockových kapelách, nyní vede mladé rockery pod záštitou ZUŠ Uherské Hradiště, hostuje v cimbálových muzikách na Moravě a Slovensku a hrává i s goralskými kapelami v Polsku.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.