Přeskočit na obsah

S láskou v Brně, z lásky k Brnu. Oslavte svátek zamilovaných ve městě

11. února 2022 2 minuty čtení
(zob) – Blížící se svátek sv. Valentina oslavíte již během víkendu. Speciální akce si připravily Zoo Brno, TIC a v kostele sv. Michala i Sdružení Petrov. Pátek 11. února je věnován vědě, konkrétně ženám a dívkám ve vědě, na jejichž počest se koná v kině Scala science slam. Jestliže máte rádi kuriozity, neváhejte a navštivte v sobotu bleší trhy v Alfa pasáži.

Ať už ctíte svátek všech zamilovaných, či ne, vyrazit do brněnské zoo je vždy dobrý nápad. Tento víkend bude navíc prošpikován zajímavostmi z milostného života zvířat. Jak to má s námluvami rosomák sibiřský nebo kůň Převalského, se dozvíte na komentovaných krmeních během celého víkendu. Sv. Valentinu se věnuje i TIC Brno, a to až do pondělního svátku včetně. Kromě tematického výstupu na věž Staré radnice můžete zažít i tajemnou schůzku v podzemí pod Zelným trhem. Jak se v Brně randilo v osmdesátých letech, ukáže procházka v neděli. V kostele sv. Michala zároveň v neděli startuje Valentinskou poutí Národní týden manželství, jehož program spoluvytváří Odbor zdraví MMB. Součástí akce bude přednáška, mše a koncert.  

Při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě se v pátek koná v kině Scala science slam Ženy patří do vědy. Na akci vystoupí šestice vědkyň hned ze tří univerzit, a to z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity v Brně. Vstup je zdarma.

Pravidelné bleší trhy v Alfa pasáži pokračují již v sobotu. Prodejci budou na svých místech od 13 do 16 hodin. Stoly plné různých kuriozit si určitě nenechejte ujít. Nabídka bude již tradičně pestrá: od knih po kuchyňské náčiní a všechno mezi tím. 

Obrazem svatého Augustina od Petra Paula Rubense se můžete pokochat v Muzeu starobrněnského opatství na Mendlově náměstí. Obraz, který je majetkem augustiniánů, byl do muzea na určitou dobu převezen z Národní galerie v Praze. Dílo najdete v expozici Poklady kláštera, kde se nachází mnoho dalších památek a obrazů z augustiniánských sbírek. Výstava je také oslavou letošních 200. narozenin člena řádu Gregora Johanna Mendela a příští rok 700. narozenin kláštera.

Areálem Nové Zbrojovky stále vane sportovní atmosféra – Olympijský festival je v plném proudu. V neděli dokonce přijedou první z účastníků her v Pekingu – curleři Zuzana a Tomáš Paulovi. Sobotním tématem je StarDance a exhibice krasobruslení – tance na ledě.  

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.