Přeskočit na obsah

S láskou v Brně, z lásky k Brnu. Oslavte svátek zamilovaných ve městě

11. února 2022 2 minuty čtení
(zob) – Blížící se svátek sv. Valentina oslavíte již během víkendu. Speciální akce si připravily Zoo Brno, TIC a v kostele sv. Michala i Sdružení Petrov. Pátek 11. února je věnován vědě, konkrétně ženám a dívkám ve vědě, na jejichž počest se koná v kině Scala science slam. Jestliže máte rádi kuriozity, neváhejte a navštivte v sobotu bleší trhy v Alfa pasáži.

Ať už ctíte svátek všech zamilovaných, či ne, vyrazit do brněnské zoo je vždy dobrý nápad. Tento víkend bude navíc prošpikován zajímavostmi z milostného života zvířat. Jak to má s námluvami rosomák sibiřský nebo kůň Převalského, se dozvíte na komentovaných krmeních během celého víkendu. Sv. Valentinu se věnuje i TIC Brno, a to až do pondělního svátku včetně. Kromě tematického výstupu na věž Staré radnice můžete zažít i tajemnou schůzku v podzemí pod Zelným trhem. Jak se v Brně randilo v osmdesátých letech, ukáže procházka v neděli. V kostele sv. Michala zároveň v neděli startuje Valentinskou poutí Národní týden manželství, jehož program spoluvytváří Odbor zdraví MMB. Součástí akce bude přednáška, mše a koncert.  

Při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě se v pátek koná v kině Scala science slam Ženy patří do vědy. Na akci vystoupí šestice vědkyň hned ze tří univerzit, a to z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity v Brně. Vstup je zdarma.

Pravidelné bleší trhy v Alfa pasáži pokračují již v sobotu. Prodejci budou na svých místech od 13 do 16 hodin. Stoly plné různých kuriozit si určitě nenechejte ujít. Nabídka bude již tradičně pestrá: od knih po kuchyňské náčiní a všechno mezi tím. 

Obrazem svatého Augustina od Petra Paula Rubense se můžete pokochat v Muzeu starobrněnského opatství na Mendlově náměstí. Obraz, který je majetkem augustiniánů, byl do muzea na určitou dobu převezen z Národní galerie v Praze. Dílo najdete v expozici Poklady kláštera, kde se nachází mnoho dalších památek a obrazů z augustiniánských sbírek. Výstava je také oslavou letošních 200. narozenin člena řádu Gregora Johanna Mendela a příští rok 700. narozenin kláštera.

Areálem Nové Zbrojovky stále vane sportovní atmosféra – Olympijský festival je v plném proudu. V neděli dokonce přijedou první z účastníků her v Pekingu – curleři Zuzana a Tomáš Paulovi. Sobotním tématem je StarDance a exhibice krasobruslení – tance na ledě.  

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.